AdBlue to 32,5-procentowy wodny roztwór mocznika o wysokiej czystości. Płyn stosowny jest jako reduktor w procesie oczyszczania spalin ze szkodliwych dla środowiska tlenków azotu (tlenki ulegają redukcji na azot oraz wodę). AdBlue to zarejestrowany znak towarowy oraz produkt stosowany obecnie w branży motoryzacyjnej dla pojazdów wyposażonych w silniki Diesla.
Jakie dokładnie zadania spełnia płyn AdBlue (nazwa często mylenie zapisywana jako Ad Blu, czy też add blue)? Czy samochody wymagające stosowania płynu są droższe w eksploatacji? Czy uzupełnianie zbiornika na płyn AdBlue jest w jakikolwiek sposób problematyczne? Wyjaśniamy.
Jak działa płyn AdBlue?
Tak, jak m.in. poduszki powietrzne mają za zadanie ochronę kierowcy i pasażerów pojazdu (więcej na ten temat piszemy w artykule Poduszki powietrzne – w jakim stopniu poprawiają bezpieczeństwo?), tak stosowanie płynu AdBlue ma za zadanie ochronę środowiska naturalnego. W zasadzie ochrona ta również sprowadza się do ochrony ludzi, bo tlenek azotu stanowi gaz odpowiedzialny m.in. za występowanie chorób nowotworowych, czy też układu krążenia. Stosowanie AdBlue w systemach katalizatorów SCR (z ang. Selective Catalytic Reduction) jest następstwem unijnych regulacji dotyczących norm emisji spalin w silnikach Diesla. Od 2014 roku wszystkie samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe wyposażone w taki właśnie silnik muszą spełniać rygorystyczną unijną normę Euro 6. Zastosowania wtrysku AdBlue to umożliwia.
AdBlue nie jest niebezpieczny. To płyn nieszkodliwy dla ludzi oraz środowiska (jednak silnie korozyjny, dlatego warto zachować ostrożność przy jego uzupełnianiu – przyda się lejek!). Jak się jednak niektórym wydaje, płyn nie stanowi dodatku do paliwa. W pojeździe przeznaczony jest na adBlue dodatkowy zbiornik. Płyn podawany jest pod ciśnieniem przez specjalny wtryskiwacz do katalizatora systemu SCR samochodu wyposażonego w silnik Diesla, a zatem wykorzystującego olej napędowy. Katalizator służy tutaj wyłącznie do oczyszczania spalin z tlenków azotu. AdBlue, działając w katalizatorze, zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Wchodząc w reakcję z tlenkami azotu, redukuje związku do nieszkodliwej wody oraz azotu.
Czytaj także: Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?
W jakich samochodach konieczne jest stosowanie AdBlue?
Jak wspomnieliśmy, AdBlue to płyn stosowany w pojazdach wyposażonych w silnik Diesla. To obowiązkowa opcja, którą posiadają wszystkie nowe modele aut z takim silnikiem. W związku z faktem, że konieczność spełniania unijnej normy w zakresie emisji spalin obowiązuje już jakiś czas, również wybrane modele aut używanych dostępnych na rynku wtórnym mogą być wyposażone w takie rozwiązanie.
Czytaj także: Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!
AdBlue a koszt eksploatacji samochodu
Jeśli ekonomika jazdy i eksploatacji samochodu jest dla Ciebie priorytetem, sprawdź Jak oszczędnie jeździć samochodem oraz Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa. A jak zastosowanie AdBlue wpływa na koszt eksploatacji samochodu? Otóż zużycie płynu zależy w znacznej mierze od wersji silnika. Średnio, w autach z systemem SCR, zużycie AdBlue odpowiada 4% – 5% zużycia paliwa (oleju napędowego) lub też wynosi od 0,7 do 2 litrów na każde przejechane tysiąc kilometrów.
Jaka jest cena AdBlue? To wydatek rzędu 2 – 3 zł za litr płynu. Na wysokość ceny wpływa m.in. to, czy kupujemy płyn na stacji paliw, w stacjonarnym sklepie motoryzacyjnym, czy też w internecie. Niektóre stacje proponują dystrybutory tankujące AdBlue, jednak w przypadku samochodów osobowych najczęściej stosuje się płyn w butelkach (dostępne pojemności to od 1 do 20-30 litrów).
O konieczności uzupełnienia płynu AdBlue poinformuje nas komputer samochodu poprzez wyświetlenie odpowiedniego komunikatu. Płyn najlepiej uzupełniać do poziomu maksimum, wtedy komputer precyzyjnie skalibruje jego ilość i przeciętne zużycie.
Czytaj także: Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?