Co to jest auto detailing? Czy warto korzystać z takich usług?

Aktualizacja:
mfind5-1910

Auto detailing (określane także jako car valenting) to termin pochodzący z języka angielskiego, a oznaczający zakres szczegółowego i bardzo rozbudowanego procesu pielęgnacyjnego pojazdu. Jego celem jest maksymalne podniesienie walorów estetycznych i wizualnych samochodu.

Po zabiegach wykonanych w ramach autodetailing samochód zyskuje powłokę lakierniczą niejednokrotnie lepszą niż po opuszczeniu salonu. Choć zabiegi tego typu to raczej nowość w polskiej motoryzacji, z roku na rok zyskują zdecydowanie na popularności. Na czym dokładnie polega auto detailing i czy rzeczywiście warto sięgnąć po takie rozwiązanie? O tym w dzisiejszym artykule.

Autodetailing, czyli sposób na maksymalnie zadbany samochód

Car valenting to dla wielu kierowców nie tylko sposób, aby maksymalnie zadbać o estetykę samochodu, ale i życiowa pasja. Najbardziej zaangażowani specjaliści w dziedzinie potrafią zamienić nawet dwudziestoletni pojazd w prawdziwą perełkę motoryzacyjną. Tutaj liczy się każdy szczegół i to właśnie detale sprawiają, że samochód po zabiegach auto detailingu potrafi tak skutecznie wzbudzać zazdrość wśród innych kierowców. Warto wiedzieć, że nie tylko przyciemnianie szyb, obniżenie zawieszenia, czy wymiana felg na większe poprawiają walory wizualne samochodu. Co to jest zatem autodetailing?

Auto detailing to profesjonalna kosmetyka samochodowa. Jej najważniejszym elementem jest mycie i czyszczenie pojazdu (wewnątrz i na zewnątrz). Każda czynność wykonywana w tym zakresie to odrębna, niezwykle istotna procedura, która trwa czasami godzinami, a najczęściej dniami. Mycie usuwa luźne zabrudzenia z powłoki lakierniczej, w tym kurz, lekkie zabrudzenia drogowe oraz ptasie odchody (te są z kolei najbardziej niebezpieczne dla lakieru samochodu). Natomiast czyszczenie powierzchni samochodu obejmuje m.in. usuwanie większych i bardziej uporczywych zabrudzeń lakieru, w tym plam, np. po adblue, odbarwień i oksydacji. Do tego dochodzą oczywiście prace wewnątrz pojazdu.

Auto detailing to jednak nie tylko mycie samochodu

Zacznijmy od diagnostyki. Jeżeli lakier po umyciu jest szorstki w dotyku, a jego osuszanie raczej długotrwałe i uciążliwe, najprawdopodobniej lakier wymaga dokładnego oczyszczenia. W ramach usługi auto detail możemy liczyć na mycie wstępne oraz chemiczne pozbycie się luźnych osadów, usunięcie smoły i resztek asfaltu drogowego oraz zanieczyszczeń metalicznych. W tym celu specjaliści stosują zazwyczaj preparaty na bazie glinki. Jednak autodetailing to coś więcej niż mycie i czyszczenia samochodu.

Kolejny etap to polerowanie pojazdu, które ma na celu usunięcie z lakieru wżerów po kwaśnym deszczu, rys, oksydacji, czy plam. Tutaj stosuje się odpowiednie gąbki i pasty polerskie, w zależności od stopnia zniszczenia powłoki. Autodetaling pozwala usunąć z powierzchni karoserii jej drobne mankamenty, wyeliminować wszystko to, co wizualnie szpeci pojazd.

Końcowy etap to woskowanie. Jego celem jest zabezpieczenie karoserii samochodu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Poprzez nałożenie specjalistycznych preparatów, takich jak: wosk, środki polimerowe, żywice i silikony, zyskujemy powłokę, która będzie (przynajmniej przez jakiś czas) utrudniała przyklejanie się do powierzchni karoserii drobinek kurzu, pyłu, zabrudzeń i owadów. W ten sposób nasze auto zachowa nieskazitelny wręcz wygląd na zdecydowanie dłużej, a każde kolejne mycie będzie przynosiło naprawdę dobre rezultaty.

Blask i głębia koloru, czyli czy warto zdecydować się na auto detailing

O ile pytanie o takie rozwiązania, jak asystent parkowania, nie budzi wątpliwości i zgodnie przyznajemy, że warto sięgnąć po taką opcję, o tyle autodetailing wzbudza już zdecydowanie większe emocje. Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że to zabieg wart zachodu. Powłoka lakiernicza pojazdu zyskuje fantastyczną ochronę, a jednocześnie blask i głębię koloru (efekt zauważalny zwłaszcza na ciemnych kolorach), jakiej samochód nie miał nawet tuż po opuszczeniu salonu. Co więcej, możliwości w zakresie auto detailing mamy naprawdę wiele i możemy objąć zabiegami nie tylko lakier, ale i felgi auta oraz koła. Zaawansowane powłoki kwarcowe gwarantują jeszcze bardziej długotrwały efekt, zatem możemy cieszyć się rezultatami i zachować tzw. święty spokój na dłużej. Jeśli więc chcemy, aby nasz samochód prezentował się nie tylko „dobrze”, ale „doskonale”, warto rozważyć usługę, jaką jest car detaling.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments