Pranie tapicerki samochodowej - jakich użyć środków?

Aktualizacja:
mfind4-1910

Czyszczenie czy pranie tapicerki samochodowej to zabieg, którego od czasu do czasu wymaga każdy pojazd, nawet ten najbardziej zadbany. Co więcej, pranie foteli to konieczność, jeśli podróżujemy na co dzień z małymi dziećmi. Poza tym w wyniku użytkowania tapicerka z czasem ciemnieje, zmienia kolor i swoje właściwości, a nawet nabiera nieprzyjemnego zapachu.

Stąd też, aby we własnym samochodzie czuć się komfortowo, warto wykonać kompleksowe pranie i czyszczenia jego wnętrza. Jakich środków do tego użyć? Czy samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej jest bardziej opłacalne niż skorzystanie z profesjonalnego serwisu? W tym artykule znajdziesz niezbędne porady w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!

Samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej – krok pierwszy

Zanim przystąpimy do prania foteli i całej tapicerki samochodu, musimy pojazd dokładnie odkurzyć. Kurz, piasek, okruchy po jedzeniu – jeśli pominiemy etap odkurzania, cały brud wetrzemy w czyszczoną tapicerkę i uzyskamy w ten sposób efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Odkurzając, warto pamiętać o wszystkich zakamarkach w samochodzie, a jeśli wewnątrz pojazdu mamy zamontowany fotelik dla dziecka, np. fotelik RWF, warto go zdemontować na czas sprzątania auta. Do dokładnego wyczyszczenia wlotów powietrza, okolic przycisków czy szczelin możemy wykorzystać specjalny pędzelek ułatwiający odkurzanie zakamarków. Sam odkurzacz, którym będziemy sprzątać wnętrze samochodu, najlepiej aby był bezprzewodowy (wygoda!) i wyposażony w twarde końcówki, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc oraz delikatne końcówki, które nie zarysują powierzchni twardych w samochodzie.

Krok drugi – wybór preparatów do czyszczenia

Decydując się na samodzielne czyszczenie wnętrza samochodu, musimy zaopatrzyć się w profesjonalne, dedykowane takim zabiegom preparaty. Oczywiście możemy skorzystać z domowych środków i zwykłej ściereczki z mikrofibry, jednak efekty w takim przypadku nie będą raczej satysfakcjonujące, a już na pewno długotrwałe.

Mycie wnętrza samochodu

Myjemy wszystkie gładkie powierzchnie w aucie, a zatem te wyłożone plastikiem, gumą oraz skórą. Tutaj potrzebne będą specjalistyczne płyny lub pianki do mycia, a także płyny oraz pasty konserwujące i nabłyszczające. Potrzebne będą także ściereczka bawełniana lub z mikrofibry i gąbka do skóry. Ręczniki papierowe są raczej niewskazane.

Niektóre z dostępnych na rynku produktów, jak Meguiars Gold Class Rich Leather & Conditioner, to preparaty, które jednocześnie czyszczą, odżywiają i chronią skórę w samochodzie. Z pewnością to propozycja, która pozwoli zaoszczędzić zarówno nieco pieniędzy, jak i czasu. Z kolei preparat Binder Premium Interior Cleaner (32 zł) to środek uniwersalny, którym wyczyścimy w samochodzie każdą powierzchnię – plastikową, skórzaną i tekstylną.

Pranie tapicerki

Czyszczenie tapicerki samochodowej wymaga zastosowania konkretnych preparatów, które usuną plamy i zanieczyszczenia, a jednocześnie odświeżą kolor tapicerki i nadadzą jej przyjemny zapach. Spośród czego możemy wybrać?

Preparatem cieszącym się uznaniem kierowców jest m.in. ADBL BONNET (ok. 25 zł) – łatwy i wygodny w użyciu, niepozostawiający na czyszczonych powierzchniach białych śladów. Potrzebna nam będzie jedynie ściereczka lub szczotka z miękkim włosiem. Inną propozycją jest innowacyjny Excede Encapsulator Cleaner (40 zł), którego technologia zamyka drobiny w mikrokapsułkach, które następnie wciągane są z powierzchni tapicerki odkurzaczem. Jeśli wolimy środki czyszczące w formie pianki, możemy sięgnąć po Goldetail Echo (42 zł) – środek wyjątkowo łatwy w aplikacji, a przy tym skuteczny i wydajny.

Decydując się na pranie tapicerki w samochodzie, musimy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, czyścimy całą tapicerkę, aby powierzchnie wyprane i niewyprane nie różniły się od siebie kolorem. Po drugie, czyszcząc podsufitkę, musimy być bardzo ostrożni, aby nie uszkodzić tego elementu pojazdu.

Czyszczenie tapicerki samochodowej z trudnych plam

Pranie foteli samochodowych i innych elementów wnętrza pojazdu z plam po adblue, smaru, a także olejku do opalania, czy plam pozostawionych po zwierzętach wymaga zastosowania nieco silniejszych preparatów. Będzie to np. Britemax Interior Cleaner (ok. 48 zł) dedykowany wszystkim powierzchniom w samochodzie, niezależnie od materiału. Inną propozycją jest tutaj Upholestery Cleaner Foam, czy Valet Pro (ok. 25 zł) przeznaczony do powierzchni materiałowych.

Mycie tapicerki i czyszczenie foteli samochodowych w profesjonalnym serwisie

Jak widać samodzielne czyszczenie tapicerki i wnętrza samochodu nie wiąże się z dużym wydatkiem. Na zakup dobrej jakości preparatów potrzebujemy średnio od 25 do 50 zł. Kosztem może być tutaj odkurzacz samochodowy (50 zł do 1500 zł). Z kolei kompleksowe mycie tapicerki u profesjonalisty to w przypadku małego samochodu miejskiego wydatek rzędu 250 zł. Za sprzątanie samochodu klasy średniej zapłacimy ok. 400 – 500 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej