Pranie tapicerki samochodowej - jakich użyć środków?

Aktualizacja:
mfind4-1910

Czyszczenie czy pranie tapicerki samochodowej to zabieg, którego od czasu do czasu wymaga każdy pojazd, nawet ten najbardziej zadbany. Co więcej, pranie foteli to konieczność, jeśli podróżujemy na co dzień z małymi dziećmi. Poza tym w wyniku użytkowania tapicerka z czasem ciemnieje, zmienia kolor i swoje właściwości, a nawet nabiera nieprzyjemnego zapachu.

Stąd też, aby we własnym samochodzie czuć się komfortowo, warto wykonać kompleksowe pranie i czyszczenia jego wnętrza. Jakich środków do tego użyć? Czy samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej jest bardziej opłacalne niż skorzystanie z profesjonalnego serwisu? W tym artykule znajdziesz niezbędne porady w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!

Samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej – krok pierwszy

Zanim przystąpimy do prania foteli i całej tapicerki samochodu, musimy pojazd dokładnie odkurzyć. Kurz, piasek, okruchy po jedzeniu – jeśli pominiemy etap odkurzania, cały brud wetrzemy w czyszczoną tapicerkę i uzyskamy w ten sposób efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Odkurzając, warto pamiętać o wszystkich zakamarkach w samochodzie, a jeśli wewnątrz pojazdu mamy zamontowany fotelik dla dziecka, np. fotelik RWF, warto go zdemontować na czas sprzątania auta. Do dokładnego wyczyszczenia wlotów powietrza, okolic przycisków czy szczelin możemy wykorzystać specjalny pędzelek ułatwiający odkurzanie zakamarków. Sam odkurzacz, którym będziemy sprzątać wnętrze samochodu, najlepiej aby był bezprzewodowy (wygoda!) i wyposażony w twarde końcówki, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc oraz delikatne końcówki, które nie zarysują powierzchni twardych w samochodzie.

Krok drugi – wybór preparatów do czyszczenia

Decydując się na samodzielne czyszczenie wnętrza samochodu, musimy zaopatrzyć się w profesjonalne, dedykowane takim zabiegom preparaty. Oczywiście możemy skorzystać z domowych środków i zwykłej ściereczki z mikrofibry, jednak efekty w takim przypadku nie będą raczej satysfakcjonujące, a już na pewno długotrwałe.

Mycie wnętrza samochodu

Myjemy wszystkie gładkie powierzchnie w aucie, a zatem te wyłożone plastikiem, gumą oraz skórą. Tutaj potrzebne będą specjalistyczne płyny lub pianki do mycia, a także płyny oraz pasty konserwujące i nabłyszczające. Potrzebne będą także ściereczka bawełniana lub z mikrofibry i gąbka do skóry. Ręczniki papierowe są raczej niewskazane.

Niektóre z dostępnych na rynku produktów, jak Meguiars Gold Class Rich Leather & Conditioner, to preparaty, które jednocześnie czyszczą, odżywiają i chronią skórę w samochodzie. Z pewnością to propozycja, która pozwoli zaoszczędzić zarówno nieco pieniędzy, jak i czasu. Z kolei preparat Binder Premium Interior Cleaner (32 zł) to środek uniwersalny, którym wyczyścimy w samochodzie każdą powierzchnię – plastikową, skórzaną i tekstylną.

Pranie tapicerki

Czyszczenie tapicerki samochodowej wymaga zastosowania konkretnych preparatów, które usuną plamy i zanieczyszczenia, a jednocześnie odświeżą kolor tapicerki i nadadzą jej przyjemny zapach. Spośród czego możemy wybrać?

Preparatem cieszącym się uznaniem kierowców jest m.in. ADBL BONNET (ok. 25 zł) – łatwy i wygodny w użyciu, niepozostawiający na czyszczonych powierzchniach białych śladów. Potrzebna nam będzie jedynie ściereczka lub szczotka z miękkim włosiem. Inną propozycją jest innowacyjny Excede Encapsulator Cleaner (40 zł), którego technologia zamyka drobiny w mikrokapsułkach, które następnie wciągane są z powierzchni tapicerki odkurzaczem. Jeśli wolimy środki czyszczące w formie pianki, możemy sięgnąć po Goldetail Echo (42 zł) – środek wyjątkowo łatwy w aplikacji, a przy tym skuteczny i wydajny.

Decydując się na pranie tapicerki w samochodzie, musimy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, czyścimy całą tapicerkę, aby powierzchnie wyprane i niewyprane nie różniły się od siebie kolorem. Po drugie, czyszcząc podsufitkę, musimy być bardzo ostrożni, aby nie uszkodzić tego elementu pojazdu.

Czyszczenie tapicerki samochodowej z trudnych plam

Pranie foteli samochodowych i innych elementów wnętrza pojazdu z plam po adblue, smaru, a także olejku do opalania, czy plam pozostawionych po zwierzętach wymaga zastosowania nieco silniejszych preparatów. Będzie to np. Britemax Interior Cleaner (ok. 48 zł) dedykowany wszystkim powierzchniom w samochodzie, niezależnie od materiału. Inną propozycją jest tutaj Upholestery Cleaner Foam, czy Valet Pro (ok. 25 zł) przeznaczony do powierzchni materiałowych.

Mycie tapicerki i czyszczenie foteli samochodowych w profesjonalnym serwisie

Jak widać samodzielne czyszczenie tapicerki i wnętrza samochodu nie wiąże się z dużym wydatkiem. Na zakup dobrej jakości preparatów potrzebujemy średnio od 25 do 50 zł. Kosztem może być tutaj odkurzacz samochodowy (50 zł do 1500 zł). Z kolei kompleksowe mycie tapicerki u profesjonalisty to w przypadku małego samochodu miejskiego wydatek rzędu 250 zł. Za sprzątanie samochodu klasy średniej zapłacimy ok. 400 – 500 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments