Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Aktualizacja:
Jak-sprawdzić-kolor-lakieru-samochodu-po-numerze-VIN

Odpryski w lakierze? Okazuje się, że dobór nowej warstwy często stanowi nie lada problem. Różnorodność odcieni w połączeniu z faktem, iż różni producenci stosują różne dodatki do lakieru, sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest dotarcie do informacji o fabrycznej powłoce i na tej podstawie dobranie odcienia lakieru. Kod lakieru konkretnego auta można zweryfikować m.in. po numerze VIN. Jak go sprawdzić?

Jak odczytać kod lakieru z numeru VIN?

Jak wiemy, numer VIN to numer identyfikacyjny, w którym zakodowane są najistotniejsze informacje dotyczące pojazdu. Numer ten jest nadawany przez producenta samochodu i składa się z 17 znaków (cyfr i liter) oraz 3 segmentów. Zaszyfrowane w numerze VIN informacje m.in. identyfikują producenta oraz określają numer seryjny pojazdu, jego rok produkcji, miejsce montażu oraz właśnie kod zastosowanego lakieru.

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN? To nieco trudne zadanie, bowiem różni producenci samochodów w różny sposób kodują tego typu informacje, dodatkowo stosując właściwą jedynie swojej produkcji paletę barw lakieru. Najprościej będzie z pewnością udać się do autoryzowanego serwisu marki i tam właśnie rozkodować numer VIN. W ten sposób uzyskamy informacje m.in. na temat kodu koloru lakieru lub pełną jego nazwę.

Możliwości w zakresie rozkodowywania numeru VIN i w ten sposób docierania do kodu lakieru, proponuje także wiele serwisów internetowych (odpłatnie lub bezpłatnie).

Kolor lakieru można rozszyfrować po numerze VIN lub na podstawie tabliczki znamionowej

To właśnie na tabliczce znamionowej pojazdu zawarty jest fabryczny numer koloru lakieru, tzw. kod OEM. Tutaj pewnym problemem może być odnalezienie tabliczki, bo różni producenci samochodów umieszczają je w różnych miejscach – najczęściej na słupku B, a także na drzwiach kierowcy, w bagażniku, pod maską, czy pod klapą wlewu paliwa. Jednak gdy już odnajdziemy tabliczkę znamionową, jej odkodowanie nie powinno być trudne. Ważne jednak, aby dysponować odpowiednimi wskazówkami. Sposób zapisu kodu koloru będzie się różnił pomiędzy poszczególnymi markami pojazdów. Oto kilka przykładów:

  • BMW – producent zapisuje kolor lakieru pełną nazwą i w taki sposób umieszcza nazwę na tabliczce,
  • Mercedes – tutaj kod koloru to liczba trzycyfrowa,
  • Renault – kod koloru tworzy pięć znaków, przy czym pierwsze dwa to „TE”, a trzy kolejne to już konkretnie sam kolor. Listę kolorów w formie PDF można pobrać w internecie, np. promiks.ru/tex.info/katalog_PDF/Renault.pdf
  • Volkswagen – tutaj kod koloru lakieru rozpoczyna się od litery „L”, podobnie, jak w przypadku samochodów marki Renault, lista kolorów stosowanych w Volkswagenie dostępna jest w internecie, np. paintref.com/paintref/index.shtml.

Rozkodowując kolor lakieru i przystępując do likwidacji szkody, pamiętajmy o zachowaniu niezbędnych terminów. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Terminy zgłaszania szkody z ubezpieczenia AC

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
słaby art
słaby art
1 rok temu

Dalej nie wiem „Jak odczytać kod lakieru z numeru VIN?” zero przykładów, tylko „udaj się do serwisu”. To może być odpowiedzią na wszystko…

Venom069
Venom069
1 rok temu

Konktety konkrety a nie suche informacje ktore znaki vin to znaki koloru tego to juz nie podajecie bo trzeba z ludzi z byle pierdoly zedrzec kase.

Hyu
Hyu
1 rok temu

Drugi od dołu po lewej stronie

Wyga7
Wyga7
1 rok temu
Reply to  Hyu

Dzięki o to chodziło