Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Aktualizacja:
przednia-szyba-samochodowa

Rysy po wycieraczkach samochodowych, zarysowania powstałe po odszranianiu szyby skrobaczką, czy chociażby odciśnięta pamiątka po spacerze kota po samochodzie – przyczyn rys na szybie samochodowej może być wiele. Niezależnie jednak od ich źródła, każde zarysowanie na szybie sprawia, że widoczność spada. Co zrobić, kiedy na szkle pojawią się zarysowania? Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Przednia szyba w samochodzie, a raczej jej przejrzystość, jest warunkiem definiującym bezpieczną jazdę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet minimalne uszkodzenia szyby w polu widzenia kierowcy, znacznie zmniejszają widoczność i odkształcają rzeczywistość. Nawet pozornie czysta szyba może pozostawiać wiele do życzenia. Niepożądane są na niej zacieki i zamazania, o zarysowaniach nie wspominając. Wszystko to wpływa na optykę i na bezpieczeństwo jazdy. A co zrobić, kiedy te już się pojawią? Podpowiadamy, jak usunąć rysy z szyby samochodowej!

Sprawdź także: Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy to się opłaca?

Rysy na szybie: przyczyny

W przypadku szyb jest jedna uniwersalna prawda – szkło łatwo porysować, ale o wiele trudniej wygładzić. Drugą prawdą jest ta, że niezależnie jak bardzo o szybę samochodową będziemy dbać, jej porysowania są naturalnym skutkiem użytkowania pojazdu. Im auto jest starsze, tym rys będzie więcej. Niektóre rysy na szybie mogą powstać przez nasze zaniedbania, takie jak używanie uszkodzonych piór wycieraczek, czy nieumiejętne czyszczenie i niewłaściwa pielęgnacja szkła. Jednak większość z nich będzie niezależna od nas. Zarysowania na szybie mogą powstać chociażby w wyniku gradobicia, przejścia się po niej kota czy jakiegoś ptaka. Pamiątkę po sobie może pozostawić nawet pozornie niegroźny owad. Szkło z łatwością zarysują kamienie, które wylatują spod kół poprzedzających nas pojazdów. Bywają też naturalną oznaką eksploatacji….

Lepiej zapobiegać niż leczyć: jak uniknąć rysy na szybie?

Powinniśmy dbać o szybę tak, aby zminimalizować ryzyko powstawania kolejnych zarysowań czy odprysków. To, co przyjdzie nam najłatwiej, a może przynieść wymierne efekty, to przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na pielęgnację szyby samochodowej.

Unikajmy sztywnych szmatek oraz materiałów posiadających szwy. Pamiętajmy też, że tak popularne do polerowania gazety wcale nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sztywny papier może doprowadzić właśnie do wielu zarysowań. Do mycia szyby samochodowej używajmy ręczników kuchennych albo miękkich ściereczek z mikrofibry. Unikajmy proszków do mycia szyb, a wybierajmy jedynie środki chemiczne do tego przeznaczone. Możemy użyć także specjalnych past lub płynów do polerowania szyb.

Pod żadnym pozorem nie używajmy zapiaszczonych gąbek, które tylko mogą pogorszyć stan szyb. Zwróćmy też uwagę na sam stan wycieraczek samochodowych. Pamiętajmy, że na wymianę piór powinniśmy decydować się raz do roku. Sama wymiana zmniejszy ryzyko tworzenia rys czy zmatowień na szybie. Nigdy nie używajmy też wycieraczek na sucho, ponieważ to one najczęściej są źródłem rys.

Sprawdź także: Jak wybrać i wymienić wycieraczki w samochodzie?

Jak usunąć rysy z szyby?

Na początek powiedźmy sobie wprost – bardzo głębokie rysy na szybie z reguły są nie do usunięcia. O pomoc możemy oczywiście zwrócić się do specjalistów, którzy najpierw szybę odpowiednią wyszlifują, a dopiero następnie podejmą się polerowania. Czasem jednak może okazać się, że te zabiegi okażą się bardziej kosztowne, niż przykładowo wymiana całej szyby.

Miejmy też na uwadze, że próby mechanicznego polerowania zarysowań mogą skutkować tylko powstaniem dodatkowych wgłębień, które nie tylko zniekształcą optykę, ale przede wszystkim uniemożliwią swobodną pracę wycieraczek.

Polerując zarysowane szkło, nie zlikwidujemy głębokich rys, ale z pewnością usuniemy z nich wżarty brud i zmatowienia. Czoła możemy stawić natomiast niewielkim rysom, które szczególnie widocznie są na przykład w świetle słonecznym. Próbę z ich rozprawieniem możemy podjąć we własnym zakresie. Do tego będziemy potrzebowali pasty polerskiej do szyb oraz odpowiedniego filcu. O zawrót głowy może nas przyprawić szeroki wybór specyfików, które różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także poziomem ścieralności.

Usuwanie rysy z szyby samochodowej: KROK PO KROKU

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania przy rysie, pamiętaj o dokładnym umyciu auta. Następnie przygotuj sobie pastę polerską oraz filc. Elektryczne polerki mogą ułatwić sprawę, ale walkę z niewielkimi zarysowaniami możemy podjąć ręcznie. Ważne jest, aby nie polerować szyby w jednym miejscu, a przesuwać filc po szerszym fragmencie szyby. W ten sposób unikniemy tzw. soczewki. Przyjęło się, że najbezpieczniej będzie polerować obszar do 40 cm wokół rysy, pamiętając przy tym, że w kluczowym miejscu polerowanie powinno być mocniejsze i bardziej energiczne. Podczas polerowania pamiętajmy, że pozostałości ścieranej szyby mogą pozostać na filcu, a tym samym powodować nowe zarysowania. Podobnie jest ze zaschniętymi kawałkami pasty polerskiej.

  • Dokładnie umyj i osusz szybę samochodową.
  • Przygotuj filc oraz pastę polerską.
  • Nie poleruj samej rysy na szybie, a obszar w obrębie około 40 km. W kluczowym miejscu poleruj bardziej zdecydowanymi ruchami.
  • Polerowanie szyby samochodowej jest efektywniejsze jak rozgrzejemy szkło do 40⁰C. Zbyt mocne rozgrzanie może doprowadzić do pęknięcia szkła. Chcąc ostudzić szybę używaj chłodnej wody spryskując ją delikatnie i rozcierając dłonią.
  • Uważaj na pozostałości zaschniętej pasty lub spolerowanej szyby znajdującej się na filcu – może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń.

Podsumowanie

  1. Przejrzystość przedniej szyby w samochodzie jest warunkiem definiującym bezpieczną jazdę.
  2. Nawet minimalne uszkodzenia szyby w polu widzenia kierowcy, znacznie zmniejszają widoczność i zmieniają optykę.
  3. Do mycia szyby samochodowej używajmy ręczników kuchennych albo miękkich ściereczek z mikrofibry. Unikajmy proszków do mycia szyb, a wybierajmy jedynie środki chemiczne do tego przeznaczone, takie jak specjalne pasty lub płyny do polerowania szyb.
  4. Polerując szybę pamiętaj, aby nie robić tego w jednym miejscu, a przesuwać filc po szerszym fragmencie szyby. W ten sposób unikniemy tzw. soczewki.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej