Punkta

Przednia szyba w samochodzie, a raczej jej przejrzystość, jest warunkiem definiującym bezpieczną jazdę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet minimalne uszkodzenia szyby w polu widzenia kierowcy, znacznie zmniejszają widoczność i odkształcają rzeczywistość. Nawet pozornie czysta szyba może pozostawiać wiele do życzenia. Niepożądane są na niej zacieki i zamazania, o zarysowaniach nie wspominając. Wszystko to wpływa na optykę i na bezpieczeństwo jazdy. A co zrobić, kiedy te już się pojawią? Podpowiadamy, jak usunąć rysy z szyby samochodowej!

Rysy na szybie: przyczyny

W przypadku szyb jest jedna uniwersalna prawda – szkło łatwo porysować, ale o wiele trudniej wygładzić. Drugą prawdą jest ta, że niezależnie jak bardzo o szybę samochodową będziemy dbać, jej porysowania są naturalnym skutkiem użytkowania pojazdu. Im auto jest starsze, tym rys będzie więcej. Niektóre rysy na szybie mogą powstać przez nasze zaniedbania, takie jak używanie uszkodzonych piór wycieraczek, czy nieumiejętne czyszczenie i niewłaściwa pielęgnacja szkła. Jednak większość z nich będzie niezależna od nas. Zarysowania na szybie mogą powstać chociażby w wyniku gradobicia, przejścia się po niej kota czy jakiegoś ptaka. Pamiątkę po sobie może pozostawić nawet pozornie niegroźny owad. Szkło z łatwością zarysują kamienie, które wylatują spod kół poprzedzających nas pojazdów. Bywają też naturalną oznaką eksploatacji….

Lepiej zapobiegać niż leczyć: jak uniknąć rysy na szybie?

Powinniśmy dbać o szybę tak, aby zminimalizować ryzyko powstawania kolejnych zarysowań. To, co przyjdzie nam najłatwiej, a może przynieść wymierne efekty, to przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na pielęgnację szyby samochodowej.

Unikajmy sztywnych szmatek oraz materiałów posiadających szwy. Pamiętajmy też, że tak popularne do polerowania gazety wcale nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sztywny papier może doprowadzić właśnie do wielu zarysowań. Do mycia szyby samochodowej używajmy ręczników kuchennych albo miękkich ściereczek z mikrofibry. Unikajmy proszków do mycia szyb, a wybierajmy jedynie środki chemiczne do tego przeznaczone. Możemy użyć także specjalnych past lub płynów do polerowania szyb.

Pod żadnym pozorem nie używajmy zapiaszczonych gąbek, które tylko mogą pogorszyć stan szyb. Zwróćmy też uwagę na sam stan wycieraczek samochodowych. Pamiętajmy, że na wymianę piór powinniśmy decydować się raz do roku. Sama wymiana zmniejszy ryzyko tworzenia rys czy zmatowień na szybie. Nigdy nie używajmy też wycieraczek na sucho, ponieważ to one najczęściej są źródłem rys.

Jak usunąć rysy z szyby?

Na początek powiedźmy sobie wprost – bardzo głębokie rysy na szybie z reguły są nie do usunięcia. O pomoc możemy oczywiście zwrócić się do specjalistów, którzy najpierw szybę odpowiednią wyszlifują, a dopiero następnie podejmą się polerowania. Czasem jednak może okazać się, że te zabiegi okażą się bardziej kosztowne, niż przykładowo wymiana całej szyby.

Miejmy też na uwadze, że próby mechanicznego polerowania zarysowań mogą skutkować tylko powstaniem dodatkowych wgłębień, które nie tylko zniekształcą optykę, ale przede wszystkim uniemożliwią swobodną pracę wycieraczek.

Polerując zarysowane szkło, nie zlikwidujemy głębokich rys, ale z pewnością usuniemy z nich wżarty brud i zmatowienia. Czoła możemy stawić natomiast niewielkim rysom, które szczególnie widocznie są na przykład w świetle słonecznym. Próbę z ich rozprawieniem możemy podjąć we własnym zakresie. Do tego będziemy potrzebowali pasty polerskiej do szyb oraz odpowiedniego filcu. O zawrót głowy może nas przyprawić szeroki wybór specyfików, które różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także poziomem ścieralności.

Usuwanie rysy z szyby samochodowej: KROK PO KROKU

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania przy rysie, pamiętaj o dokładnym umyciu auta. Następnie przygotuj sobie pastę polerską oraz filc. Elektryczne polerki mogą ułatwić sprawę, ale walkę z niewielkimi zarysowaniami możemy podjąć ręcznie. Ważne jest, aby nie polerować szyby w jednym miejscu, a przesuwać filc po szerszym fragmencie szyby. W ten sposób unikniemy tzw. soczewki. Przyjęło się, że najbezpieczniej będzie polerować obszar do 40 cm wokół rysy, pamiętając przy tym, że w kluczowym miejscu polerowanie powinno być mocniejsze i bardziej energiczne. Podczas polerowania pamiętajmy, że pozostałości ścieranej szyby mogą pozostać na filcu, a tym samym powodować nowe zarysowania. Podobnie jest ze zaschniętymi kawałkami pasty polerskiej.

  • Dokładnie umyj i osusz szybę samochodową.
  • Przygotuj filc oraz pastę polerską.
  • Nie poleruj samej rysy na szybie, a obszar w obrębie około 40 km. W kluczowym miejscu poleruj bardziej zdecydowanymi ruchami.
  • Polerowanie szyby samochodowej jest efektywniejsze jak rozgrzejemy szkło do 40⁰C. Zbyt mocne rozgrzanie może doprowadzić do pęknięcia szkła. Chcąc ostudzić szybę używaj chłodnej wody spryskując ją delikatnie i rozcierając dłonią.
  • Uważaj na pozostałości zaschniętej pasty lub spolerowanej szyby znajdującej się na filcu – może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń.

Jak wybrać i wymienić wycieraczki w samochodzie?