Ulice i skrzyżowania polskich miast to prawdziwe pola walki. Walki o to, by dotrzeć na czas, zająć najlepsze miejsce na parkingu, bezpiecznie zmienić pas i zdążyć przejechać skrzyżowanie na zielonym świetle. Niestety, ta walka nie sprzyja ani naszemu spokojowi, ani dobrym obyczajom na drodze. Jakim jesteś kierowcą? Sprawdź!
Brak kultury na drodze szarpie nerwy wszystkim jej użytkownikom, powoduje też mnóstwo niebezpiecznych sytuacji. Ale niebezpieczna dla innych i nas samych bywa też beztroska. Czy tak robisz?
1. Jakim jesteś kierowcą: w jakich sytuacjach najczęściej używasz klaksonu?
- Gdy kierowca przede mną wlecze się niemiłosiernie, a ja się spieszę.
- Gdy ktoś w niebezpieczny sposób zajedzie mi drogę.
- Nie używam, bo sam nie lubię, gdy ktoś na mnie trąbi.
Wbrew pozorom, klakson nie służy do tego, by przy jego pomocy dać upust swojej złości i pokazać innymi kierowcom, jak bardzo nisko oceniamy ich drogowe umiejętności. Jego użycie jest uzasadnione, gdy inny uczestnik ruchu zachowuje się w sposób niebezpieczny – cofa, nie widząc stojącego za nim samochodu, jedzie zbyt szybko lub zmienia pas, ryzykując stłuczkę. Bywa też przydatny we mgle, ostrym deszczu i śniegu, na krętych górskich drogach, gdy jesteśmy słabo widoczni. W ostateczności – gdy chcemy zdyscyplinować innych kierowców – spóźnialskich, którzy nie zauważyli zielonego światła albo zawalidrogi na środku parkingu. Trąb z sensem!
2. Jak zwykle zachowujesz się na autostradzie?
- Jadę prawym pasem, na lewy wjeżdżam tylko na czas wyprzedzania.
- Jadę lewym pasem, zjeżdżam z niego tylko wtedy, gdy zmusi mnie do tego inny kierowca.
- Jadę slalomem. Byle szybciej, byle do celu!
Choć Polska z roku na rok pokrywa się coraz gęstszą siecią autostrad, wielu kierowców wciąż nie potrafi z nich korzystać. Po autostradzie poruszamy się prawym pasem, lewy służy do wyprzedzania – tak brzmi podstawowa zasada, która pozwala utrzymać płynność ruchu. Wyprzedzamy w sposób zdecydowany, najpierw upewniwszy się, że sytuacja na drodze na to pozwala. Możemy oczywiście wyprzedzić kilka aut jednocześnie, ale gdy skończymy, szybko uciekamy na prawy pas i puszczamy tych, którzy jadą szybciej. A więc jakim jesteś kierowcą?
3. Na miejskiej drodze widzisz przed sobą rowerzystę. Co robisz?
- Zwalniam, jadę za nim, czekam, aż przeciwległy pas będzie pusty i staram się bezpiecznie go ominąć.
- Trąbię, by jechał szybciej lub przesunął się na chodnik.
- Siedzę mu na zderzaku. Niech się pospieszy!
Rowerowa rewolucja trwa – rower przestał być weekendową rozrywką, a stał się regularnym środkiem transportu. Z miesiąca na miesiąc, na ulicach naszych miast przybywa rowerzystów, którym niestraszne są upały, wiatr ani śnieg. Niestety, wielu kierowców ma problem z ich obecnością na ulicach – trąbią, zajeżdżają drogę, wyprzedzają w niebezpieczny sposób, rzucając przy okazji kilka niewybrednych komentarzy. Tymczasem, takie zachowanie wobec rowerzysty świadczy nie tylko o Twoim braku dobrych manier, ale przede wszystkim o nieznajomości przepisów! Pamiętaj, że wszędzie tam, gdzie nie ma ścieżki rowerowej, rowerzysta może legalnie poruszać się po jezdni. Jest zobowiązany trzymać się „możliwie najbliżej” prawej krawędzi, ale wcale nie oznacza to – jak sądzi wielu kierowców – że musi jechać tuż przy krawężniku. Przed skrzyżowaniem, przygotowując się do jazdy na wprost lub skrętu w lewo, rowerzysta może zająć środek, a nawet lewą stroną pasa, oczywiście zachowując bezpieczeństwo i sygnalizując ten manewr.
4. Odwiedzasz znajomego na strzeżonym osiedlu z numerowanymi miejscami parkingowymi. Chcesz zostawić samochód na jednym z nich. Co robisz?
- Zatrzymuję się na wolnym miejscu i idę z wizytą.
- Staję na przypadkowym miejscu, ale za szybą zostawiam swój numer telefonu.
- Dzwonię do znajomego i pytam, co robić.
Goście parkujący „gdzie popadnie” to zmora zamkniętych osiedli z opłaconymi miejscami parkingowymi, bo rzadko znajdziemy na nich miejsce dla gości. Tu zasada jest prosta – jeśli parkujesz tam, gdzie Twój samochód może komuś przeszkadzać, zostaw za szybą numer telefonu. Gdy będzie trzeba – przyjdziesz, odjedziesz i po kłopocie.
5. Jak często zatrzymujesz się przed przejściem dla pieszych?
- Zawsze zwalniam, ale zatrzymuję się tylko wtedy, gdy pieszy wejdzie na jezdnię i nie mam wyboru.
- Często. Ja także bywam pieszym!
- Prawie nigdy, bo zwykle jestem spóźniony.
Co tu dużo mówić – ze stosunkiem do pieszych jest trochę jak ze stosunkiem do słabszych. Oni idą na własnych nogach, Ty jedziesz. Oni stoją, Ty siedzisz. Oni mokną, marzną albo topią się od upału, Ty siedzisz w cieple lub klimatyzacji. Może warto czasem zatrzymać się i mieć na koncie miły uczynek wobec drugiego człowieka?
6. Co myślisz o parkowaniu na miejscach dla inwalidów?
- To ostateczność. Staję tam tylko wtedy, gdy nie ma innych miejsc, a ja bardzo się spieszę.
- Żenada. Trzeba być ślepym i nieczułym, żeby robić takie rzeczy.
- Nie ma w tym nic złego, jeśli miejsce dla inwalidy akurat jest wolne.
Jeśli nie chodzi o zagrożenie zdrowia i życia, nie ma takiego pośpiechu, który usprawiedliwiałby parkowanie na miejscu na niepełnosprawnych. I nie chodzi tu o naruszenie przepisów, ale o kompletny brak wyczucia i empatii. Na szczęście działania policji i liczne akcje społeczną uczą nas, że parkowanie na miejscu ze znakiem wózka inwalidzkiego to po prostu obciach. Zaparkuj dalej, przespaceruj się do wejścia. I ciesz się, że możesz zrobić to na własnych nogach!
7. Zapinasz pasy w samochodzie?
- Zwykle dopiero wtedy, gdy widzę z oddali radiowóz.
- Nikt nie lubi przecież płacić mandatów…
- Zapinam i pilnuję, by robili to moi bliscy. Pasy mogą uratować nam życie!
Obowiązkowego zapinania pasów naprawdę nie wymyślono po to, by uprzykrzyć Ci życie. Tu chodzi o bezpieczeństwo – Twoje, Twojej rodziny i współpasażerów. Wyrób w sobie nawyk zapinania – jako kierowca, pasażer, w autokarze i taksówce. Unikniesz strachu przed mandatem i dasz dobry przykład. Czy wiesz, że siedząc na tylnym siedzeniu możesz, w razie wypadku, zgnieść swoim ciężarem osoby jadące z przodu? Pomyśl o tym następnym razem, gdy wsiądziesz do samochodu.
A więc, drodzy kierowcy? Jak się mają Wasze drogowe maniery? Więcej spokoju na drogach, wzajemnego szacunku i cierpliwości oraz myślenia o swoim i innych bezpieczeństwie. Dzięki temu, nam wszystkim będzie się żyło i jeździło dużo łatwiej!
Podsumowanie
- Chcesz być kulturalnym kierowcą? Nie nadużywaj klaksonu ani sygnałów świetlnych.
- Opanuj zasady jazdy na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
- Szanuj rowerzystów – zapoznaj się z ich prawami na drodze.
- Zwalniaj przed przejściami dla pieszych.
- Nie zajmuj miejsc dla inwalidów, taksówek i rodziców z małymi dziećmi.
- Parkując nie blokuj innych pojazdów.
- Zawsze zapinaj pasy - swoje i pasażerów.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!