Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – dokumenty
Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela oznacza konieczność zgromadzenia dokumentów. Jeżeli:
- jesteś już właścicielem pojazdu i chcesz współwłaścicielem ustanowić bliską Ci osobę, (np. dziecko) to najlepiej będzie to zrobić aktem darowizny – w ten sposób nie zapłacisz podatku,
- dopiero zamierzasz kupić samochód, to dopisanie do dowodu rejestracyjnego właściciela odbędzie się przy rejestracji pojazdu – pamiętaj jednak, aby w umowie został wskazany każdy z nabywców samochodu.
Sporządzenie aktu darowizny to nie wszystko – współwłaściciel samochodu musi jeszcze zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego. Aby załatwić tę sprawę w wydziale komunikacji, należy zgromadzić dokumenty. Potrzebne będą:
- umowa darowizny,
- dowód rejestracyjny – powinna się w nim znaleźć informacja o aktualnym badaniu technicznym,
- karta pojazdu – o ile została wydana,
- dowód zakupu polisy OC.
Wymienione wyżej dokumenty należy dołączyć do wniosku o dopisanie drugiego, trzeciego lub kolejnego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Druk (wniosek) dostępny jest zarówno w urzędach, jak i na ich stronach internetowych.
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – koszt
Ile kosztuje dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego? Zarówno dopisanie, jak i wykreślenie drugiego, trzeciego czy kolejnego współwłaściciela (w tym nieletniego) w dowodzie rejestracyjnym jest bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że nie pojawi się żadna opłata za dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.
Jeżeli akt darowizny nastąpił między właścicielem a członkiem dalszej rodziny lub osoby niespokrewnionej, to darowiznę trzeba będzie zgłosić w urzędzie skarbowym i uiścić opłatę, o ile wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowa opłata – w wysokości 17 zł – pojawia się, jeżeli współwłaściciele zdecydują się na usługi profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego.
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie
Czy o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela należy poinformować firmę ubezpieczeniową? Tak. Ubezpieczyciele taką zmianę traktują jako istotną – może ona mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.
Jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego dopisałeś osobę, która jest kierowcą od niedawna? Nie przepłacaj za obowiązkowe ubezpieczenie – najtańsze OC znajdziesz za pośrednictwem naszego kalkulatora OC. |
Jeżeli współwłaścicielem pojazdu stał się młody, niedoświadczony kierowca, to firma ubezpieczeniowa może przeprowadzić rekalkulację składki ubezpieczeniowej. Polega ona na ponownym oszacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego, wyliczeniu składki ubezpieczeniowej i wezwaniu właścicieli pojazdu do dopłaty.
Warto wiedzieć, że dla niektórych firm ubezpieczeniowych znaczenie ma kolejność wpisów w dowodzie rejestracyjnym. Najlepiej, aby doświadczony kierowca, który posiada zniżki OC, został wymieniony jako pierwszy współwłaściciel pojazdu.
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – upoważnienie
Procedura dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego przewiduje, że w wydziale komunikacji powinni pojawić się wszyscy współwłaściciele auta. Jeżeli samochód nie jest własnością jednej osoby (ale np. dwóch) i jako współwłaściciel ma zostać zgłoszona kolejna osoba, to warto rozważyć rozwiązanie w postaci upoważnienia. Pełnomocnictwo do załatwienia sprawy w urzędzie może zostać wystawione dla:
- jednego ze współwłaścicieli pojazdu – jeżeli są to osoby spokrewnione, to upoważnienie nie wiąże się z opłatą,
- profesjonalnego pełnomocnika – wówczas pełnomocnictwo jest odpłatne i trzeba wnieść za nie opłatę w wysokości 17 zł.
Upoważnienie dla członka rodziny nie musi mieć formy specjalnego druku – można je napisać na kartce A4.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.
W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!
Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Zdarzają się sytuacje, gdy zamiast bezterminowego dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy na ustawowe 30 dni tymczasowy czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Co jednak wtedy, gdy musimy akurat w tym czasie opłacić ubezpieczenie OC naszego samochodu? Sprawdzamy jak wygląda ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury itp.
Zniżki na ubezpieczenia rosną wraz z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.