Współwłasność samochodu , czyli jedno auto i dwóch właścicieli - co trzeba wiedzieć?

Aktualizacja: 23.07.2018
współwłasność samochodu

Współwłasność auta to stan, w którym niepodzielna własność przysługuje kilku osobom. Ma zalety, ale ma również wady, głównie związane z formalnościami urzędowymi. Pojawiają się, kiedy chcemy kupić, sprzedać czy zarejestrować samochód. Co jeszcze trzeba wiedzieć o współwłasności samochodu? Jak współwłasność wpływa na ubezpieczenie?

Samochód tak samo jak dom czy mieszkanie może mieć kilku współwłaścicieli, mogą wśród nich być również osoby, które nie mają prawa jazdy. Nie trzeba ustalać podziału własności – nie ma to znaczenia dla ubezpieczyciela. Jedyne, co jest konieczne w przypadku współwłasności, to wpisanie wszystkich współwłaścicieli do dowodu rejestracyjnego samochodu. Prócz prawa do korzystania z pojazdu, współwłasność wiąże się oczywiście z pewnymi obciążeniami. Wszyscy współwłaściciele są np. zobowiązani do płacenia podatku za pojazd.

 

Kiedy warto ustalić współwłasność pojazdu? Komu opłaca się współwłaściciel? 

Pierwszą sytuacją, w której warto mieć współwłaściciela samochodu jest moment, kiedy odbieramy prawo jazdy i kupujemy pierwsze auto. Jako młodzi kierowcy jesteśmy przez ubezpieczyciela traktowani na specjalnych, niekorzystnych dla nas, warunkach. Składki są wysokie. I wtedy jako koło ratunkowe pojawia się doświadczony kierowca, którego można wpisać w dowód rejestracyjny jako współwłaściciela samochodu. Może to być ojciec, dziadek, ciotka – nie ma to żadnego znaczenia dla firmy ubezpieczeniowej. Jak to wygląda w praktyce i jak bardzo może obniżyć nam stawkę ubezpieczenia? Ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę bezszkodową jazdę doświadczonego kierowcy, ale również to, że drugim współwłaścicielem jest kierowca młody i niedoświadczony. Składka będzie więc wyższa niż u pierwszego z współwłaścicieli, ale nie tak drastycznie wysoka, jak gdyby liczono ją dla samego świeżo upieczonego kierowcy. Konkretne liczby warto porównać u różnych ubezpieczycieli.

 

Ale uwaga! Jeśli dojdzie do wypadku, spowodowanego przez młodego kierowcę, ten doświadczony również na tym ucierpi (w kwestii ubezpieczenia) – straci część składek! Istnieje już możliwość wykupinia za niewielką dopłatą ochrony składek przed takimi sytuacjami, ale nie wszystkie firmy mają to w swojej ofercie i niestety opcja ta często jest tylko marketingowym chwytem –  czytaj tutaj.  Na pewno warto uważnie przeczytać umowę i wszelkie klauzule, lub poprosić o szczegółowe wyjaśnienia.

Natomiast młody kierowca zostanie po latach doceniony indywidualnie za bezszkodową jazdę pojazdem o statusie współwłasności. Zatem warto się nad tym rozwiązaniem zastanowić.

Zgłoszenie młodego współużytkownika samochodu

Pamiętajmy, że ubezpieczyciel powienien zostać poinformowany o nowym, kolejnym użytkowniku samochodu (szczególnie, jeśli jest to osoba niedoświadczona), nawet jeśli nie ustalamy go współwłaścicielem auta. Jeśli nasze dziecko zdało egzamin na prawo jazdy i wyrażamy zgodę na to, by regularnie korzystało z naszego samochodu, zgłośmy to firmie ubezpieczeniowej.  Niestety w tym przypadku musimy się liczyć z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co jeśli nie dopełnimy tego obowiązku? . Firma ubezpieczeniowa nie może nam zwyczajnie odmówić wypłaty, ale jeśli dojdzie do szkody i tak zrekalkuluje składkę.  A co w przypadku polisy AC? Tu sytuacja zależna jest od zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Może być tak, że odszkodowanie zostanie wypłacone, ale w mniejszej niż należna kwocie.

Jak dodać współwłaściciela auta?

  1. Należy podpisać umowę (w dwóch egzemplarzach) sprzedaży samochodu lub akt darowizny. Koniecznie jest zaznaczenie, jaką część auta zbywamy.
  2. W Urzędzie Skarbowym należy wypełnić druk PCC-3 i płacimy podatek (jeśli jest taka konieczność, nie musi być, jeśli współwłaścicielem ustalamy kogoś z najbliższej rodziny).
  3. W Wydziale Komunikacji należy wypełnić wniosek o wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym. Do tego musimy mieć umowę sprzedaży lub darowizny, OC, dowody osobiste wszystkich współwłaścicieli oraz dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Zniesienie współwłasności auta

Warto pamiętać o tej czynności, przyjdzie przecież czas, że będziemy chcieli sprzedać czy zezłomować samochód. Zniesienie współwłasności dotyczy też sytuacji zgonu jednego z współwłaścicieli. Co musi się znaleźć w umowie zniesienia współwłasności? Dane współwłaścicieli, dane pojazdu, nr VIN, numer rejestracyjny, informacja o tym, jakiego procentu zrzeka się współwłaściciel, informacja o wartości darowizny.

Jeśli sprzedajemy auto i zgadzają się na to obie strony, nie ma konieczności znoszenia współwłasności, po prostu na umowie kupna/sprzedaży samochodu powinny się podpisać dwie osoby.

Czy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego?

Tutaj rozważamy dwie sytuacje. Po pierwsze, jeśli współwłaściciel, który zrzeka się własności jest w dowodzie rejestracyjnym wpisany jako drugi, nie musimy dokumentu wymieniać. Urzędnik po prostu może wykreślić jego nazwisko z dowodu. Gorzej, jeśli zrzekający się własności figuruje w dowodzie rejestracyjnym na pierwszym miejscu. Teoretycznie dowód trzeba wymienić (koszty), w praktyce urzędnicy nie mogą nas za to ukarać, ale może to zrobić policja.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Adi810505
Adi810505
1 rok temu

Witam mam pytanie ,jest dwoch wlascicieli auta ,a jeden zlecil mi przebicie opon w aucie,czy poniose konsekwencje?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  Adi810505

Dzień dobry,

Przebicie opon może zostać uznane za zniszczenie mienia, które jest czynem zabronionym, natomiast nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć Panu, czy poniesie Pan konsekwencje takiego czynu.