Punkta

Jazda po autostradach czy trasach szybkiego ruchu, znacznie podnosi komfort podróżowania i skraca czas spędzony w aucie. Przy krótkich odcinkach, korzystanie z bezpłatnych alternatyw można uznać za uzasadnione i ciekawe, jednak wybierając się w wielogodzinną podróż, warto zadbać o bezpieczeństwo i wygodę. A za te w większości przypadków trzeba będzie zapłacić. Ile kosztują winiety, a co grozi za jazdę bez naklejki?

Czym są winiety?

Winieta to dokument potwierdzający fakt uiszczenia wymaganej opłaty nie tylko za przejazd, ale również: rejestracyjnej, drogowej czy ubezpieczeniowej. W Polsce używa się winiet zawierających numer rejestracyjny samochodu. 

Najczęstszym skojarzeniem z winietami jest obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd. I tej właśnie opcji poświęcony jest niniejszy artykuł. 

Zazwyczaj winieta to naklejka, którą należy wypełnić danymi pojazdu i umieścić w określonym miejscu na samochodowej szybie. To popularna alternatywa dla znanych z polskich autostrad bramek. Coraz częściej zarządcy dróg wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców i umożliwiają im wykupienie winiet elektronicznych. Zamiast nerwowego szukania punktów, sprzedających naklejki, można spokojnie dokonać zakupu w domowym zaciszu podczas planowania wycieczki. Wpisany do systemu numer rejestracyjny będzie informacją dla operatora, że dane auto ma prawo poruszania się po płatnych odcinkach. 

Co grozi za jazdę bez winiety?

Nie wszystkie drogi objęte są koniecznością zapłaty. Szczegółowe zasady regulują przepisy wewnętrzne. Na przykład w Czechach płatne są tylko trasy należące do kategorii D. Jeśli okaże się, że kierowca porusza się tego typu drogą bez uiszczenia opłaty zostanie ukarany mandatem. Kwota ta w porównaniu z tym ile kosztują winiety będzie dotkliwa. Tym bardziej, że stawkę za przejazd także trzeba będzie uregulować. 

Planując podróż koniecznie poczytaj o zasadach, panujących w kraju do którego jedziesz oraz w regionach, które będziesz mijać po drodze. Zapoznaj się także ze znakami drogowymi stosowanymi w danym państwie. Dzięki nim szybko zorientujesz się, czy twoja wycieczka nie jest obarczona ryzykiem mandatu.

W jakich krajach trzeba pamiętać o winietach?

Kierowców z Polski zazwyczaj najbardziej interesują opłaty w krajach ościennych. W gronie naszych sąsiadów system winiet obowiązuje między w: Czechach, Austrii, na Słowacji. Wśród dalszych europejskich państw za przejazd w ten sposób płaci się w: Szwajcarii, Francji, Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech.

Ile kosztują winiety w poszczególnych krajach? 

O cenie, tak jak i o klasyfikacji poszczególnych dróg decyduje kompetentna w tym zakresie jednostka państwowa. Jest to więc indywidualna sprawa każdego z krajów. Na przykład osoby wybierające się z Polski do Włoch bardzo chętnie korzystają z bezpłatnych dróg na terenie Niemiec, zamiast inwestowania w opłaty w Czechach i Austrii. 

Krajowe cenniki w większości przypadków raz do roku ulegają zmianom. Na szczęście, w punktach sprzedaży winiet tradycyjnych, jak i na elektronicznej platformie będą widniały aktualne stawki. Musisz zachować czujność tylko jeśli planujesz podróż z wyprzedzeniem. 

W Czechach, Austrii i na Słowacji można kupić trzy rodzaje winiet. Różnią się one czasem trwania. Najkrótsza obowiązuje 10 dni. Jeśli to za mało W Czechach i na Słowacji dostępna jest winieta miesięczna. Austriaccy włodarze wprowadzili zamiast miesięcznej winietę dwumiesięczną. Najdłuższa w każdym kraju obejmuje rok. 

Ceny winiet na 2020 rok wyglądają następująco:

Austria: 

  • 10 dni – 9,20 Euro
  • 2 miesiące – 26,80 Euro
  • rok – 89,20 Euro

Czechy:

  • 10 dni – 310 CZK
  • miesiąc – 440 CZK
  • rok – 1500 CZK

Słowacja: 

  • 10 dni – 10 Euro
  • miesiąc – 14 Euro
  • rok – 50 Euro