Jedziesz na groby? W okolicach 1 listopada w pobliżu wszystkich nekropolii co roku rozgrywa się klasyczny armagedon. Jak to przetrwać, jak bezpiecznie dojechać na cmentarz i wrócić szczęśliwie? Sprawdź nasz poradnik i unikaj niepotrzebnego ryzyka!
Końcówka października i listopadowe Święto Zmarłych to czas kiedy przemieszczamy się wyjątkowo często i odwiedzamy groby. Ruch na drogach (nie tylko tych w okolicy cmentarzy), pośpiech, wcześnie zapadający zmierzch i „weekendowi” kierowcy, którzy akurat w tym terminie również wyruszają w drogę, to przyczyny wypadków i kolizji drogowych.
W podsumowaniu zeszłorocznej akcji „Znicz”, prowadzonej przez Policję, czytamy:
W czasie trwania akcji „ZNICZ 2017” na polskich drogach w ciągu siedmiu dni doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1821 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.
O czym pamiętać, aby nie wpisać się w te smutne statystki?
Jak dojechać na cmentarz? Najlepiej NIE swoim samochodem!
Trudno odmówić sobie pójścia za tradycją, ale jeśli tylko możemy odłożyć daleką podróż na groby bliskich o kilka dni, warto to zrobić. Unikniemy w ten sposób tłoku i wielu nerwów. W tym roku sporego ruchu możemy się spodziewać już od 27 października i z pewnością będzie on wzmożony aż do 2 listopada.
Jeśli odłożenie podróży nie wchodzi w grę, zaplanuj ją tak, aby do cmentarza dojechać komunikacją miejską/ innym środkiem transportu. Własne auto zostaw na parkingu oddalonym od nekropolii. W okresie Święta Zmarłych wiele ulic dojazdowych do cmentarzy jest zamkniętych, a więc nawet jeśli udamy się tam własnym pojazdem, konieczny będzie dłuższy lub krótszy spacer.
Nasza rada:
Nawet jeśli znasz trasę, sprawdź ją przed podróżą w aplikacji Google Maps. Serwis na bieżąco informuje o utrudnieniach, proponuje także alternatywne trasy i objazdy, podaje szacunkowy czas podróży. Może się zdarzyć, że dzięki zapobiegliwości nie utkniesz w korku na długie godziny.
Jak się poruszać w okolicy cmentarzy?
Przede wszystkim sprawdź zawczasu organizację ruchu wokół cmentarzy. Utrudnień spodziewać się należy już w najbliższy weekend. Jazda „na pamięć” w tym okresie nie wchodzi w grę!
Zachowaj szczególną ostrożność. Duży ruch samochodowy łączy się tu z ruchem pieszym. Może się zdarzyć, że ktoś nieopatrznie wtargnie na jezdnię, a hamowanie w jesiennych warunkach nie należy do najłatwiejszych, nawet jeśli jest pogodnie.
Jeśli jedziesz w dłuższą trasę
Jeśli wybierasz się na groby bliskich, które znajdują się daleko od Twojego miejsca zamieszkania, dobrze zaplanuj podróż i sprawdź koniecznie stan techniczny pojazdu. Wyruszanie w dalszą drogę z palącymi się kontrolkami awarii jest nierozsądne, nawet jeśli posiadasz assistance.
Sprawdź koniecznie światła, oraz ubezpieczenie oraz ważność badań technicznych pojazdu. Pamiętaj, że kontrole drogowe w tym okresie są bardzo wzmożone i trudno będzie liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Brak ważnego OC, czy badań, może się skończyć odholowaniem pojazdu. Pomyśl o AC, jeśli go nie masz. Jesienią i zimą naprawdę się przydaje, a o chwilę nieuwagi w warunkach wzmożonego ruchu wcale nie trudno.
Początek listopada to także czas niezbyt korzystnych warunków drogowych. Czy wiesz jak poruszać się we mgle? Na śliskiej powierzchni, po ciemku? Przed wyruszeniem w podróż przypomnij sobie koniecznie podstawowe zasady. Zebraliśmy je dla Ciebie na grafikach!
Pamiętaj, że podstawowym celem podróży jest bezpieczny powrót do domu: zachowaj więc szczególną ostrożność i bierz pod uwagę wszystkie, nawet najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe!
Piłeś? Nie jedź!
Ta zasada wydaje się oczywista, ale statystyki policyjne pokazują, że nigdy dość przypominania o niej. Jeśli piłeś w dniu poprzedzającym wyruszenie w podróż, sprawdź swoją trzeźwość. Możesz to zrobić zupełnie bezpłatnie i anonimowo na większości komisariatów policji. Badanie trwa kilka sekund, a gwarantuje Ci, że nie wyruszysz w podróż z „promilami” we krwi. Pamiętaj, że nasze własne odczucia w tym temacie mogą być bardzo mylące!
Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po piwie, lampce wina, nawet wypitej do obiadu. Może się zdarzyć, że patrol zatrzyma Cię tuż za rogiem, a wtedy grożą Ci poważne konsekwencje karne!
Uważaj na kieszonkowców!
Oprócz zagrożeń związanych z warunkami drogowymi, warto zwrócić uwagę na te, które wiążą się z przebywaniem w dużych skupiskach ludzi. Niestety, okolice 1 listopada, to także okres żniw dla złodziei, przed którymi rokrocznie ostrzega policja. Funkcjonariusze zachęcają, żeby do wizyty na cmentarzu odpowiednio się przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot i kompletu dokumentów.
W czasie porządków na grobach i wokół nich oraz w czasie zapalania zniczy, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Często odkładamy je za siebie, albo wieszamy na ławce – w warunkach dużego ruchu pieszczego, wystarczy chwila nieuwagi i pożegnamy się z portfelem, albo smartfonem.
Dobrze unikać tłumów i ścisku – szczególnie przy bramach wejściowych na cmentarze. To częste miejsca „łowów” kieszonkowców!
Podsumowanie
- By bezpiecznie dojechać na cmentarz, najlepiej zrezygnuj z własnego samochodu.
- Nie jedź na pamięć.
- Gdy ruszasz rano za miasto, możesz jechać we mgle – zachowaj szczególna ostrożność, włącz światła, nie zatrzymuj się, trzymaj się prawej krawędzi drogi.
- Przed jazdą w nocy sprawdź światła, byś nie oślepiał innych.
- Trasę sprawdź w aplikacji Google Maps - w ten sposób ocenisz jaki czas potrzebny jest na dojazd na miejsce i wybierzesz alternatywną drogę, jeśli będzie taka potrzeba.
- Uważaj na kieszonkowców! Na cmentarz nie zabieraj wypchanego portfela, zwróć również uwagę na telefon komórkowy!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.