Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Aktualizacja:
szkoła jazdy

Poziom szkół uczących jazdy samochodem jest bardzo zróżnicowany. Tymczasem to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy dla dziecka, siebie czy współmałżonka?

Kryteriów jest co najmniej kilka i warto je poznać. Nie zawsze najtańsze szkoły są najgorsze, a najdroższe zapewniają najwyższy poziom kształcenia. Dobre szkoły do tematu nauki jazdy podchodzą kompleksowo i nie ograniczają się wyłącznie do niezbędnego minimum. Jak więc taką szkołę wybrać?

Bardzo często przecenianym kryterium jest zdawalność egzaminu na prawo jazdy. Jeśli kursanci zdają go za pierwszym, drugim razem, uznajemy, że szkoła dobrze przygotowuje do prowadzenia samochodu, a to błąd.

Umiejętność parkowania równoległego, cofania czy prowadzenia samochodu wokół ośrodka szkolenia kierowców, gdzie najczęściej można spotkać auta z literką „L” nie równa się bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

O co więc pytać i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać szkołę nauki jazdy? Sprawdź gdzie odbywają się lekcje!

Instruktorzy i właściciele szkół nauki jazdy często do tematu nauki podchodzą w sposób uproszczony. Uczą więc głównie tego, co jest przedmiotem egzaminu. Jazda po placu, jazda po trasach egzaminacyjnych, w środku dnia i tylko w jednej lokalizacji.

Tak jest wygodniej i z pewnością oszczędniej, ale rutyna bywa śmiertelnym wrogiem prawdziwej nauki.

Zastanówmy się dobrze: w nauce jazdy nie chodzi wyłącznie o to, aby zdać egzamin na prawo jazdy, ale o to, by nauczyć się dobrze, bezpiecznie poruszać samochodem.

W codziennym życiu nie będziemy jeździć wyłącznie po okolicy ośrodka ruchu drogowego, zdarzy nam się jechać po zmroku, w deszczu, w mieście znacznie większym niż nasze, czy w okolicznościach, które mogą nas zaskoczyć. Im więcej takich doświadczeń zdobędziemy na kursie, tym bezpieczniejsi będziemy w przyszłości. Nauka jazdy na pamięć może nas dużo kosztować! Stąd potem bierze się najwięcej wypadków! I żadne OC i AC w pełni nas nie zabezpieczy!

Niektóre szkoły zastrzegają sobie limit, np. 10 czy 15 km jazdy w trakcie jednej godziny nauki, mówią także wprost, że szkolą tylko w jednej lokalizacji, a za dodatkowe opcje każą sobie słono płacić. Tych lepiej unikać. Im mniejsza elastyczność i otwartość tym większą podejrzliwość powinno to w nas budzić.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy: cena kursu to nie wszystko

Dla wielu z nas jest istotnym kryterium, ale pamiętajmy, że ta najniższa to często ukryte koszty, dodatkowe opłaty za każdą opcję, mało zaangażowani instruktorzy czy kiepskie pojazdy.

Przed podpisaniem umowy koniecznie ją dokładnie przeczytaj. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, wymagania czy obostrzenia. Zdarza się, że szkoły każą sobie płacić za egzamin wewnętrzny, a bez niego nie wydają zaświadczenia o ukończeniu kursu. Jest to więc de facto koszt kursu, którego w pierwszej chwili nie widzimy, ale który i tak będziemy musieli ponieść.

Kiedy dodamy do siebie wszystkie te drobne kwoty, może się okazać, że tania szkoła, wcale nie jest taka tania.

Wysoka cena kursu także nie powinna usypiać naszej czujności. Także ona może nie zawierać pewnych opcji i nie jest automatycznym gwarantem wysokiej jakości.

Dobra szkoła jazdy – najważniejszy instruktor

Instruktor jest tak naprawdę najważniejszy, bo to on jest gwarantem tego, czego się nauczymy. Warto popytać znajomych o polecaną osobę, poczytać opinie w Internecie, a najlepiej samemu sprawdzić. Jeśli masz wątpliwości, a nie chcesz marnować czasu i pieniędzy, zapytaj w szkole nauki jazdy o możliwość  tzw. jazd obserwacyjnych. Polegają one na jeździe w samochodzie szkoleniowym jako pasażer. Daje to możliwość sprawdzenia kompetencji instruktora, sposobu jego komunikowania się z kursantem. Takie jazy nie powinny być płatne.

Warto także, by mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Choleryczny i mocno ekspresyjny instruktor wielu z nas może wprawić w nerwowy dygot, a w tych warunkach trudno się czegoś nauczyć.

Jeśli styl pracy instruktora Ci nie odpowiada, warto go zmienić i nie powinno to być problemem. Zanim zaczniesz kurs, spytaj o taką możliwość.

Dowiedz się też, czy szkoła ma wszelkie niezbędne ubezpieczenia! Dobra szkoła powinna dbać o Twoje bezpieczeństwo i oferować m.in. ubezpieczenie NNW dla Ciebie jako kursanta. Taką ofertę dla ośrodków jazdy ma np. PZU. Dla Ciebie to dodatkowy argument za określoną szkołą.

Czytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Szkoła nauki jazdy powinna uczyć prowadzenia auta, a nie wyłącznie przygotowywać do egzaminu!
  • Zwróć uwagę na to gdzie odbywają się jazdy i czy są jakieś ograniczenia w tym względzie
  • Cena jest ważnym kryterium, ale często ta najniższa oznacza niską jakość lub ukryte koszty
  • Instruktor to bardzo ważna osoba w twoim procesie uczenia się. Wybierz z polecenia, a najlepiej sam sprawdź jak pracuje, np. w czasie jazdy obserwacyjnej.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Ile kosztuje kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Interesuje Cię kurs dla kierowców, po którym uzyskasz uprawnienia niezbędne, aby prowadzić pojazdy uprzywilejowane? Zanim wybierzesz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, sprawdź, ile kosztuje zdobycie nowych uprawnień, jak wygląda sam kurs oraz końcowy egzamin.

Czytaj więcej
“Za którym razem?” W Polsce coraz trudniej zdać egzamin na prawo jazdy.
2015.07.20
„Za którym razem?” W Polsce coraz trudniej zdać egzamin na prawo jazdy

Ci, którzy zwlekali ze zrobieniem prawa jazdy, mogą pluć sobie w brodę. Kilka lat temu egzamin nie był tak ekstremalnym przeżyciem. Wprawdzie na pytanie "za którym razem?", najczęściej padała odpowiedź: za drugim, trzecim, piątym, to niepowodzenie zwykle zdarzało się "na mieście". Dziś największe obawy zdających budzi egzamin teoretyczny.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.24  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej