Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Aktualizacja:
szkoła jazdy

Poziom szkół uczących jazdy samochodem jest bardzo zróżnicowany. Tymczasem to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy dla dziecka, siebie czy współmałżonka?

Kryteriów jest co najmniej kilka i warto je poznać. Nie zawsze najtańsze szkoły są najgorsze, a najdroższe zapewniają najwyższy poziom kształcenia. Dobre szkoły do tematu nauki jazdy podchodzą kompleksowo i nie ograniczają się wyłącznie do niezbędnego minimum. Jak więc taką szkołę wybrać?

Bardzo często przecenianym kryterium jest zdawalność egzaminu na prawo jazdy. Jeśli kursanci zdają go za pierwszym, drugim razem, uznajemy, że szkoła dobrze przygotowuje do prowadzenia samochodu, a to błąd.

Umiejętność parkowania równoległego, cofania czy prowadzenia samochodu wokół ośrodka szkolenia kierowców, gdzie najczęściej można spotkać auta z literką „L” nie równa się bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

O co więc pytać i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać szkołę nauki jazdy? Sprawdź gdzie odbywają się lekcje!

Instruktorzy i właściciele szkół nauki jazdy często do tematu nauki podchodzą w sposób uproszczony. Uczą więc głównie tego, co jest przedmiotem egzaminu. Jazda po placu, jazda po trasach egzaminacyjnych, w środku dnia i tylko w jednej lokalizacji.

Tak jest wygodniej i z pewnością oszczędniej, ale rutyna bywa śmiertelnym wrogiem prawdziwej nauki.

Zastanówmy się dobrze: w nauce jazdy nie chodzi wyłącznie o to, aby zdać egzamin na prawo jazdy, ale o to, by nauczyć się dobrze, bezpiecznie poruszać samochodem.

W codziennym życiu nie będziemy jeździć wyłącznie po okolicy ośrodka ruchu drogowego, zdarzy nam się jechać po zmroku, w deszczu, w mieście znacznie większym niż nasze, czy w okolicznościach, które mogą nas zaskoczyć. Im więcej takich doświadczeń zdobędziemy na kursie, tym bezpieczniejsi będziemy w przyszłości. Nauka jazdy na pamięć może nas dużo kosztować! Stąd potem bierze się najwięcej wypadków! I żadne OC i AC w pełni nas nie zabezpieczy!

Niektóre szkoły zastrzegają sobie limit, np. 10 czy 15 km jazdy w trakcie jednej godziny nauki, mówią także wprost, że szkolą tylko w jednej lokalizacji, a za dodatkowe opcje każą sobie słono płacić. Tych lepiej unikać. Im mniejsza elastyczność i otwartość tym większą podejrzliwość powinno to w nas budzić.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy: cena kursu to nie wszystko

Dla wielu z nas jest istotnym kryterium, ale pamiętajmy, że ta najniższa to często ukryte koszty, dodatkowe opłaty za każdą opcję, mało zaangażowani instruktorzy czy kiepskie pojazdy.

Przed podpisaniem umowy koniecznie ją dokładnie przeczytaj. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, wymagania czy obostrzenia. Zdarza się, że szkoły każą sobie płacić za egzamin wewnętrzny, a bez niego nie wydają zaświadczenia o ukończeniu kursu. Jest to więc de facto koszt kursu, którego w pierwszej chwili nie widzimy, ale który i tak będziemy musieli ponieść.

Kiedy dodamy do siebie wszystkie te drobne kwoty, może się okazać, że tania szkoła, wcale nie jest taka tania.

Wysoka cena kursu także nie powinna usypiać naszej czujności. Także ona może nie zawierać pewnych opcji i nie jest automatycznym gwarantem wysokiej jakości.

Dobra szkoła jazdy – najważniejszy instruktor

Instruktor jest tak naprawdę najważniejszy, bo to on jest gwarantem tego, czego się nauczymy. Warto popytać znajomych o polecaną osobę, poczytać opinie w Internecie, a najlepiej samemu sprawdzić. Jeśli masz wątpliwości, a nie chcesz marnować czasu i pieniędzy, zapytaj w szkole nauki jazdy o możliwość  tzw. jazd obserwacyjnych. Polegają one na jeździe w samochodzie szkoleniowym jako pasażer. Daje to możliwość sprawdzenia kompetencji instruktora, sposobu jego komunikowania się z kursantem. Takie jazy nie powinny być płatne.

Warto także, by mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Choleryczny i mocno ekspresyjny instruktor wielu z nas może wprawić w nerwowy dygot, a w tych warunkach trudno się czegoś nauczyć.

Jeśli styl pracy instruktora Ci nie odpowiada, warto go zmienić i nie powinno to być problemem. Zanim zaczniesz kurs, spytaj o taką możliwość.

Dowiedz się też, czy szkoła ma wszelkie niezbędne ubezpieczenia! Dobra szkoła powinna dbać o Twoje bezpieczeństwo i oferować m.in. ubezpieczenie NNW dla Ciebie jako kursanta. Taką ofertę dla ośrodków jazdy ma np. PZU. Dla Ciebie to dodatkowy argument za określoną szkołą.

Czytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy?

Podsumowanie

  • Szkoła nauki jazdy powinna uczyć prowadzenia auta, a nie wyłącznie przygotowywać do egzaminu!
  • Zwróć uwagę na to gdzie odbywają się jazdy i czy są jakieś ograniczenia w tym względzie
  • Cena jest ważnym kryterium, ale często ta najniższa oznacza niską jakość lub ukryte koszty
  • Instruktor to bardzo ważna osoba w twoim procesie uczenia się. Wybierz z polecenia, a najlepiej sam sprawdź jak pracuje, np. w czasie jazdy obserwacyjnej.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej