Jak zostać instruktorem nauki jazdy i ile można zarobić jeżdżąc "elką"?

Opublikowano: 19.08.2020
instruktor-nauki-jazdy-

Zastanawiasz się, jak zostać instruktorem nauki jazdy? Doskonale się składa, bo w dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystkie informacje, które mogą zainteresować osoby wybierające się na kurs instruktora. Sprawdź, czy spełniasz stawiane instruktorom wymagania, jaką drogę musisz przejść, aby uzyskać nowe uprawnienia i w końcu, jakich zarobków możesz spodziewać się, jako instruktor nauki jazdy. Zapraszamy do lektury.

Instruktor nauki jazdy – wymagania

Podstawowym kryterium, jakie musi spełnić kandydat na instruktora nauki jazdy, jest wykształcenie. Te musi być minimum średnie. Z formalnych wymagań dochodzi także konieczność posiadania co najmniej 3-letniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów oraz ukończenie właściwego kursu na instruktora nauki jazdy. Co istotne, osoba szkoląca przyszłych kierowców nie może być karana, musi natomiast doskonale znać zasady ruchu drogowego oraz techniki prowadzenia pojazdów.

Instruktor nauki jazdy to praca o szczególnym charakterze, dlatego poza spełnieniem wymagań formalnych, od kandydatów na instruktorów oczekuje się zestawu konkretnych cech, w tym:

  • cierpliwości – w stosunku do kursantów trzeba mieć jej naprawdę sporo,
  • spostrzegawczości, czujności, szybkości w działaniu – na drodze mogą wydarzyć się przeróżne, także trudne do przewidzenia sytuacje,
  • komunikatywności – ta cecha pozwoli nawiązać kontakt z kursantami i lepiej przekazywać im wiedzę.

Kurs na instruktora nauki jazdy

Zanim zapiszesz się na kurs, sprawdź, ile kosztuje szkolenie instruktorów organizowane przez ośrodki szkoleniowe w Twojej okolicy (np. we Wrocławiu pakiet szkoleń można znaleźć cenie ponad 4000 zł, a w Białymstoku poniżej 3500 zł). Różnice mogą być wyraźne. Podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia OC – sprawdź cenę polisy wykorzystując do tego kalkulator OC online, a szybko się o tym przekonasz.

Kurs na instruktora nauki jazdy rozpoczyna się od testu kwalifikacyjnego, złożonego z 500 pytań. Pytania dotyczą znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym oraz weryfikują predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu instruktora (test psychologiczny). W ramach kursu uczestniczyć będziesz w zajęciach z zasad ruchu drogowego, psychologii, metodyki nauczania, prawa o ruchu drogowym, techniki kierowania pojazdem oraz obsługi pojazdu. Zajęcia teoretyczne łączone są tutaj z zajęciami praktycznymi. Kurs kończy się egzaminem państwowym.

Egzamin na instruktora nauki jazdy

Ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym uprawnia do przystąpienia do egzaminu państwowego przed powołaną przez wojewodę komisją. Wcześniej należy wnieść opłatę egzaminacyjną. Sam egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, podobnie jak egzamin na prawo jazdy. Tutaj jednak część praktyczna to konieczność przeprowadzenia przez instruktora lekcji pokazowej teoretycznej oraz sprawdzenie jego umiejętności w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców.

Po zdanym egzaminie instruktor musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji instruktorów (ewidencje taką prowadzi starosta powiatowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania instruktora). Po dokonaniu wpisu otrzymasz legitymację instruktora nauki jazdy oraz indywidualny numer uprawnień. Teraz możesz już podjąć pracę w ośrodku szkoleniowym dla kierowców lub sam założyć tego typu działalność.

Instruktor nauki jazdy – zarobki

To, ile zarobisz jako instruktor nauki jazdy, zależeć będzie od tego, ilu kursantów weźmiesz pod swoje skrzydła. Dodatkowo znaczenie mieć będzie miejsce prowadzonej działalności. W większych ośrodkach miejskich stawki są nieco wyższe niż w małych miejscowościach. Średnia cena za godzinę jazdy kosztuje od 30 do 50 zł.

Kalkulując przyszłe zarobki, warto rozważyć kwestię pracy w ośrodku szkoleniowym oraz pracy na własny rachunek. W tym drugim przypadku konieczny będzie zakup samochodu, co stanowi niemały wydatek. Pamiętaj także, że zawód instruktora niesie ze sobą pewne niedogodności, np. pracę w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w weekendy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments