Prawo jazdy 2018: ile kosztuje kurs, gdzie szukać oszczędności?

Aktualizacja:
ile kosztuje prawo jazdy

Narzekamy na wydatki związane z utrzymaniem samochodu. Skarżymy się na wysokie ceny OC i chcemy zaoszczędzić na nieobowiązkowym AC. Zanim jednak będziemy mogli poutyskiwać sobie na koszty związane z posiadaniem samochodu, najpierw musimy ponieść koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Z jakimi wydatkami musisz się liczyć? I w końcu - gdzie szukać oszczędności?

Z początkiem roku szkoły nauki jazdy przeżywały prawdziwe oblężenie. Dodatkową motywacją na jak najszybsze otrzymanie prawa jazdy były głośno zapowiadane zmiany w kursach dla młodych kierowców. Choć nowe przepisy jak dotąd nie weszły w życie, ośrodki szkolenia kierowców na nowo przeżywają boom. W końcu okres wakacyjny, to najlepszy czas na zdobycie upragnionego dokumentu. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2018 roku i z jakimi kosztami dodatkowymi musimy się liczyć.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Starania o otrzymanie dokumentu prawa jazdy można zacząć już na 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności. Zanim jednak wybierzemy konkretny ośrodek szkolenia kierowców, zróbmy małe rozeznanie i wybierzemy ten, który ma najbardziej kuszącą ofertę. Ta będzie przekonywała nas przede wszystkim ceną. Cena kursu prawa jazdy kategorii B będzie różniła się nie tylko w zależności od miasta, ale także samej szkoły. Średni koszt samego kursu oscyluje w granicach 1500 zł. Rozpiętość cenowa jest jednak spora – w Łodzi znajdziemy oferty zaczynające się już od 1200 zł, w Warszawie za ten sam kurs możemy zapłacić nawet 2000 zł.

To jednak nie wszystkie koszty, ponieważ wielu kandydatów na kierowców wykupuje dodatkowe jazdy doszkalające, następnie kilkakrotnie płaci za egzamin, w efekcie koszt uzyskania prawa jazdy może wynieść nawet około 4000 złotych.

Wybór szkoły nauki jazdy: na co zwrócić uwagę?

Okazuje się jednak, że przy wyborze konkretnej szkoły jazdy, kierowanie się tylko i wyłącznie ceną kursu, może okazać się zgubne. Najlepszym sposobem będzie poszukanie w Internecie opinii o danej placówce i przeprowadzenie małego dochodzenia. Wybierając kurs zwróć uwagę na to, co tak naprawdę zawiera jego cena. Czy jest to standardowy kurs obejmujący 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych, czy może cena obejmuje także materiały szkoleniowe, takiej jak książki i skrypty?

Przede wszystkim sprawdź, na jakich autach odbywają się zajęcia praktyczne. Jeśli przez cały kurs będziesz szkolony na starszych modelach aut, a na egzaminie przyjdzie Ci usiąść za kierownicą nowego Hyundaia i20 czy Skody Fabii, już na wstępie możesz przeżyć ogromny szok, na pewno będzie to też dla Ciebie stres.

Co jeszcze jest ważne to zorientowanie się w kwestii trwania kursu. Tak jak wspominaliśmy standardowy kurs na prawo jazdy obejmuje po 30 godzin zegarowych teorii i praktyki. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy szkoła przypadkiem nie skraca godziny zegarowej np. do 45 minut.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym tekście: Jak wybrać szkołę nauki jazdy? 

Cena kursu prawa jazdy 2018: przykładowa kalkulacja

Jeśli planujesz zapisać się na prawo jazdy i szkoły kuszą Cię różnymi promocjami, pamiętaj też, że cena przez nie proponowana obejmuje tylko i wyłącznie sam kurs. Do tego musisz doliczyć jednak kilka innych wydatków. Tak naprawdę pierwszym krokiem przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy będzie wyrobienie numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.

O ile samo wyrobienie PKK jest bezpłatne, o tyle, aby go otrzymać musisz już ponieść pewne koszty. Pierwszym z nich będą badania lekarskie. Cena za nie jest odgórnie ustalona przez Ministra Zdrowia i wynosi 200 zł. Do tego musisz doliczyć koszt wyrobienia zdjęć, czyli dodatkowe 20-40 zł. Tym sposobem przechodzimy do sedna – ceny kursu prawa jazdy. Te są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od miejsca zamieszkania.

Przeprowadziliśmy małą kalkulację, z której wynika, że za kurs prawa jazdy w Warszawie zapłacimy średnio od 1400 zł do 2000 zł. Podobnie ceny nauki jazdy kształtują się w Krakowie. Te w Łomży będą już o około 200-300 zł tańsze. Jeśli jednak uczylibyśmy jeździć się po ulicach Łodzi – z naszego portfela upłynni się średnio 1200-1300 zł.

Po ukończeniu kursu, przychodzi czas na wydatki nieco przyjemniejsze, czyli koszt samego egzaminu. Ten łącznie wynosi 170 zł30 zł egzamin teoretyczny oraz 140 zł każde podejście do praktyki. Na koniec wydatek najprzyjemniejszy, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Na to przygotuj dokładnie 100,50 zł.

Kurs prawa jazdy: gdzie szukać oszczędności?

W powyższych wyliczeniach nie uwzględniliśmy kosztów z jakimi możesz spotkać się na przykład w sytuacji, gdy standardowe 30 godzin praktyki okażą się dla Ciebie niewystarczające. Wówczas do wszystkich wydatków dochodzi koszt jazd doszkalających – średnio 50-60 zł za godzinę. Zwykle kupując pakiet 10 godzin możesz zaoszczędzić co nieco, ale taką ofertę zaproponują Ci tylko niektóre szkoły. Zazwyczaj oferują one nieco tańsze godziny doszkalające dla swoich kursantów, niż dla „kogoś z ulicy”.

Wybierając szkołę jazdy warto jednak zwrócić uwagę, czy nie ma ona w swojej ofercie tzw. kursu rozszerzonego, który zamiast 30 godzin praktyki, obejmuje np. 40 godzin. Kurs rozszerzony może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy przed rozpoczęciem nauki nie mieli nawet okazji siedzieć za kierowcą i dowiedzieć się chociażby do czego służy sprzęgło. Zwykle wybierając taki kurs jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 200 zł. Gdzie jeszcze możemy szukać oszczędności? Co nieco zaoszczędzimy też wykonując badania dla przyszłych kierowców w ośrodku poleconym przez szkołę. Wiele z nich oferuje specjalne zniżki dla kierowców uczących się pod ich skrzydłami.

Podsumowanie

  1. Przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy powinieneś wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę.
  2. Średnia cena kursu prawa jazdy kategorii B to 1500 zł. Rozpiętość cenowa jest jednak spora - w Łodzi znajdziemy oferty zaczynające się już od 1200 zł, w Warszawie za ten sam kurs możemy zapłacić nawet 2000 zł.
  3. Cena kursu to zaledwie część wszystkich wydatków związanych z procesem uzyskiwania dokumentu pozwalającego na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Do niej dolicz koszt badań lekarskich, fotografa, egzaminu teoretycznego i praktycznego, a także koszt samego wydania dokumentu.
  4. Każdy ośrodek szkoleniowy ma swój własny cennik. Ceny badań czy chociażby koszt egzaminu jest odgórnie ustalony.
  5. Zanim zdecydujesz się na konkretną szkołę jazdy sprawdź, czy oferuje ona jakieś promocje i czy pozwala zaoszczędzić Ci trochę grosza.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej