Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Aktualizacja:
jak wymienić płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy – jak każdy element eksploatacyjny w naszym samochodzie – należy regularnie wymieniać. Przyjęło się, że warto to robić mniej więcej co dwa lata lub po przejechaniu ok. 40 tys. km. Warto o to zadbać, ponieważ do układu hamulcowego wraz z użytkowaniem pojazdu dostaje się woda, która może obniżyć skuteczność hamowania. Jak wymienić płyn hamulcowy?

Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest ważna

Płyn hamulcowy, przez swoje właściwości higroskopijne, ma tendencje do pochłaniania wilgoci. Zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym sprawi, że cały układ hamulcowy będzie działał gorzej, słowem: skuteczność hamowania będzie mniej efektywna. Woda dostaje się do płynu hamulcowego przez nieszczelności cylinderków hamulcowych lub drobne szczeliny w przewodach hamulcowych. Zawartość wody w płynie hamulcowym można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia, które weryfikuje elektryczne przewodnictwo płynu, jednak pomiar taki nie zawsze daje pełen obraz sytuacji, gdyż odbywa się on w zbiorniczku wyrównawczym, podczas gdy więcej wody może się znajdować w przewodach.

Pamiętaj: Jeśli zauważysz, że układ hamulcowy działa gorzej niż dotychczas, należy jak najszybciej wymienić płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy wybrać

Dostępne na rynku płyny hamulcowe występują w trzech kategoriach oznaczonych symbolami: DOT-3, DOT-4 (używany najczęściej) i DOT-5. Różnica między nimi ogranicza się do temperatury wrzenia. Zanim przystąpimy do wymiany płynu hamulcowego, musimy się dowiedzieć, która kategoria jest odpowiednia dla naszego samochodu. Dobrze zapytać o to fachowca lub kompetentnego sprzedawcę.

Pamiętaj:  Płynów z poszczególnych grup nie należy mieszać! Musimy wiedzieć, jaki płyn mamy w zbiorniku, ponieważ nie spuszczamy go przed dolaniem nowego, a jedynie uzupełniamy brakującą część.

Płyn hamulcowy możesz wymienić sam

Nie jest to trudne, choć będzie wymagało pomocy drugiej osoby. Jeśli dokładnie zapoznasz się z instrukcją i postąpisz zgodnie ze wskazówkami, wymienisz płyn hamulcowy bez większych problemów.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że butelka z nowym płynem jest szczelnie zamknięta. Gdyby przez przypadek do płynu dostała się woda, mogłoby to źle wpłynąć na układ hamulcowy.

Zobacz także: Przygotowanie samochodu do wiosny

Krok po kroku –  jak wymienić płyn hamulcowy

  1. Wjedź na podnośnik lub osadź samochód na podkładkach, a następnie zdejmij wszystkie koła.
  2. Zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego znajduje się pod maską samochodu. Odkręć korek i dolej nowy płyn hamulcowy do cieczy, która już znajduje się w zbiorniku. Uzupełnij jego poziom tak, aby płyn nie wylewał się ze zbiornika. Wcześniej celowo nie spuszczamy starego płynu, żeby nie dopuścić do zapowietrzenia się układu hamulcowego.
  3. Dopiero teraz możesz przystąpić do spuszczenia resztek starego płynu hamulcowego. Żeby go wypompować, musisz się zaopatrzyć w przezroczystą rurkę i zbiorniczek na zużyty płyn (np. butelkę). Płyn zaczynamy spuszczać od odpowietrznika znajdującego się najdalej pompy hamulcowej – zwykle przy prawym tylnym kole samochodu. Odpowietrznik znajduje się przy zacisku hamulcowym. Aby spuścić stary płyn, nałóż przewód na odpowietrznik, a drugi jego koniec umieść w przygotowanym wcześniej zbiorniczku.
  4. Przy tym kroku będziesz potrzebował pomocnika. Poproś go, aby wsiadł za kierownicę samochodu i parokrotnie wcisnął pedał hamulca, aby zwiększyć ciśnienie w układzie hamulcowym, a następnie wcisnął hamulec i trzymał aż do odwołania. W tym czasie odkręć odpowietrznik przy zacisku hamulcowym i spuść stary płyn przewodem do zbiorniczka. Zwróć uwagę na kolor płynu – ostatecznie musi on mieć taką samą barwę jak płyn, który dolałeś, i nie mogą się w nim pojawiać pęcherzyki powietrza. Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że zużyty płyn został spuszczony do końca. Podczas całej procedury co jakiś czas dolewaj świeży płyn do zbiornika pod maską.

Pamiętaj: Jeśli samochód jest wyposażony w system ABS, wymianę płynu należy wykonać przy włączonym silniku!

  1. Zakręć odpowietrznik i dopiero teraz poproś osobę siedzącą za kierownicą o zdjęcie nogi z pedału hamulca. Powtórz czynność przy kolejnych zaciskach hamulcowych, kierując się kolejno na lewy tył, prawy przód i lewy przód pojazdu*.

* W samochodach wyposażonych w ABS kolejność spuszczania płynu będzie odwrotna.

  1. Załóż koła i spuść samochód z podnośnika. Sprawność hamulców sprawdź najpierw w bezpiecznym miejscu, w którym nie będziesz narażony na kolizję z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Zobacz także:

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jak wymienić klocki hamulcowe?

UWAGA! 

Przy wymianie płynu hamulcowego warto zwrócić uwagę na to, żeby nie miał on kontaktu z naszą skórą lub karoserią samochodu. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do jego wycieku, ponieważ jest to substancja agresywna i szkodliwa dla środowiska.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Adblue - co to jest
2020.07.24  •  Samochód
Co to jest AdBlue?

AdBlue to 32,5-procentowy wodny roztwór mocznika o wysokiej czystości. Płyn stosowny jest jako reduktor w procesie oczyszczania spalin ze szkodliwych dla środowiska tlenków azotu (tlenki ulegają redukcji na azot oraz wodę). AdBlue to zarejestrowany znak towarowy oraz produkt stosowany obecnie w branży motoryzacyjnej dla pojazdów wyposażonych w silniki Diesla.

Czytaj więcej
Rodzina przy samochodzie, jak powinno wygladać przygotowanie auta do podróży
2022.07.13  •  Samochód
Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Aż 60 proc. ludzi wybiera wyjazd na wakacje własnym samochodem. Słusznie! Jak byśmy nie liczyli, jest dużo taniej. Podróż z Warszawy do Gdańska to koszt około 100 zł dla 4-5 osób, jeśli tankujemy benzynę, pociąg dla takiej grupy to ponad 400 zł, gdy nie mamy zniżek. Ale koszty są niskie, pod warunkiem że jedziemy sprawnym samochodem. Co koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

Czytaj więcej
Budowa samochodu
2024.09.05  •  Samochód
Budowa samochodu: elementy układów i ich rola

Kierowco! Masz prawo jazdy? Znasz przepisy ruchu drogowego? Wsiadasz i jedziesz. Do szczęścia nie jest potrzebna Ci specjalistyczna wiedza motoryzacyjna, ale - uwaga! - czasem dobrze wiedzieć co nieco. Samochód to nie tylko kierownica i silnik! To szereg podzespołów, które składają się na jedną całość. Jakie układy wchodzą w skład budowy samochodu i jaka jest ich rola?

Czytaj więcej
2017.11.10  •  Samochód
Jak przygotować auto do zimy? Czy Twój samochód jest gotowy na mrozy?

Zima to najtrudniejszy czas nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów. Odpowiednie przygotowanie auta do zimy pozwoli Ci na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek, a przede wszystkim wpłynie na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, co i jak zrobić, aby nie dać się zaskoczyć przymrozkom!

Czytaj więcej
znaczenie kontrolek w samochodzie
2023.10.27  •  Samochód
Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Ikonki na desce rozdzielczej dla kierowcy nie są po prostu świecącymi diodami. Każdy posiadacz auta wie, że pojawienie się wielu z nich może być ostrzeżeniem przed naprawdę poważną awarią. Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie? Podpowiadamy, na które warto zwrócić szczególną uwagę i co powinieneś zrobić po ich wyświetleniu.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej