Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Aktualizacja:
kontrolki-w-samochodzie

Ikonki na desce rozdzielczej dla kierowcy nie są po prostu świecącymi diodami. Każdy posiadacz auta wie, że pojawienie się wielu z nich może być ostrzeżeniem przed naprawdę poważną awarią. Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie? Podpowiadamy, na które warto zwrócić szczególną uwagę i co powinieneś zrobić po ich wyświetleniu.

Dlaczego warto poznać oznaczenia kontrolek w samochodzie?

Prędzej czy później taka sytuacja zdarza się w życiu każdego kierowcy. Spokojna jazda kończy się z chwilą nieoczekiwanego wyświetlenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Czy to awaria silnika? A może posłuszeństwa odmówił jeden z ważnych systemów w aucie? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Podajemy znaczenie kontrolek w samochodzie i wyjaśniamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

Nie każda ikonka na desce rozdzielczej oznacza usterkę lub awarię jednego z podzespołów samochodu.

 Bez względu na markę czy model pojazdu, kontrolki w aucie możemy podzielić na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz ostrzegawcze. Te pierwsze z reguły są koloru zielonego. Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej, kontrolki informacyjno-ostrzegawcze mają kolor pomarańczowy, zaś ostrzegawcze czerwony –  tłumaczy Przemysław Basiak, mechanik serwisu PS Garage.pl.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Znaczenie kontrolek w samochodzie

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Wszystko zależy od ich koloru. Najogólniej rzecz ujmując:

  • zielone kontrolki w aucie najczęściej pełnią funkcję informacyjną i nie wymagają od Ciebie żadnych działań;
  • pomarańczowe/żółte ikony w samochodzie to kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, a ich zapalenie się może wymagać od Ciebie określonych czynności;
  • czerwone kontrolki w samochodzie ostrzegają o wielu niebezpieczeństwach i absolutnie nie możesz ich ignorować.

Od powyższych reguł są pewne wyjątki, poznasz je zapoznając się z dalszą częścią artykułu, w której dokładnie wyjaśniliśmy znaczenie kontrolek w samochodzie.

Zielone kontrolki w samochodzie – informacyjne. Jedź dalej bez obaw

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiej ikonki w samochodzie jest informowanie kierowcy o uruchomieniu poszczególnych systemów lub funkcji np. włączonym kierunkowskazie. Ich zapalenie nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań.

Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów lub świateł mijania. Zielone diody dotyczące świateł tzw. krótkich rozpoznasz szybko i bez problemu. Ukazane są z wiązką skierowaną w dół. Takie same oznaczenia znajdziesz także przy włącznikach reflektorów.

W nowszych i lepiej wyposażonych modelach zielone kontrolki na desce rozdzielczej mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym.

– Jedynym wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych, czyli tzw. długich. W zdecydowanej większości aut jest ona koloru niebieskiego – dodaje Przemysław Basiak.

Warto także zauważyć, że niektóre z aut posiadają ikonę informującą o sprawnym systemie poduszek powietrznych. Ich zapalenie, o ile diody świecą się na zielono, nie powinny wzbudzać obaw. Jeśli jednak kolor jest inny, konieczne może okazać się odwiedzenie serwisu.

Żółte kontrolki w samochodzie – informacyjno-ostrzegawcze. Uważaj, to może być coś poważnego!

Ikonki w samochodzie, które świecą się na żółto, powinny zwrócić Twoją uwagę. Część z nich informuje o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe wyświetlają się po akcji podjętej przez kierowcę. Włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych skutkują właśnie zapaleniem się jednej z żółtych kontrolek w aucie na desce rozdzielczej.

Które z kontrolek w samochodzie powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona silnika lub – jak niektórzy twierdzą – helikoptera czy łodzi podwodnej. Zazwyczaj dokładniejsza weryfikacja problemu jest możliwa tylko przez wyspecjalizowanego mechanika korzystającego z odpowiedniego oprogramowania, które dokładnie informuje o problemie. Nie wolno jej ignorować! Naprawa awarii silnika wynikająca z drobnej usterki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Co najważniejsze, bywa, że staje się nawet przyczyną wypadków!

– Oznacza to awarię w układzie elektrycznym silnika, najczęściej jest to związane z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników. W nowszych autach kontrolka Check Engine może także wiązać się z przejściem silnika w tryb awaryjny, co znacznie ogranicza prędkość maksymalną. Aby zdiagnozować usterkę, konieczna jest wtedy wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie. Jej zignorowanie może doprowadzić do kolejnych awarii – radzi Przemysław Basiak.

Ponadto naszą uwagę powinny zwrócić ostrzegawcze kontrolki samochodowe, sygnalizujące kłopoty z pracą układów ABS i ESP. Są to podstawowe systemy dbające o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli ich nie wyłączymy, a mimo to na desce rozdzielczej wyświetliły się te ikony, to możemy być pewni, że w kluczowym momencie systemy nie zadziałają. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta w warsztacie w celu diagnozy problemu i wykonania ewentualnej naprawy.

Sprawdź też: Ubezpieczenie assistance: całodobowa pomoc na drodze

Co oznacza kontrolka w samochodzie przypominająca płatek śniegu? To informacje, że nawierzchnia jest oblodzona. Szczególnie wtedy zwróć uwagę, czy systemy odpowiadające za kontrolę trakcji i stabilizacji toru jazdy są sprawne. Gdy świeci się żółta kontrolka w kształcie gwiazdki znacznie łatwiej wpaść w poślizg – nie ignoruj jej! Zimą w modelach z silnikiem diesla spotkasz się także z żółtą sprężyną – ta kontrolka w aucie oznacza włączone świece żarowe.

Nie zapominajmy także o kontrolce rezerwy paliwa. Bez niego żadne auto nie zajedzie daleko…

kradzież - autocasco - punkta

Czerwone kontrolki w samochodzie – ostrzegawcze. Zatrzymaj się, zanim będzie za późno!

Kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, czyli te w kolorze czerwonym, najczęściej oznaczają poważną awarię i konieczność przerwania jazdy. Choć od tej zasady także zdarzają się wyjątki. Przykładem są choćby lampka niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi/klapy bagażnika. Mimo wszystko nie wolno ich ignorować. Zawsze w takiej sytuacji lepiej zatrzymać auto na poboczu i zweryfikować przyczynę problemu.

Warto wspomnieć o termometrze zanurzonym w wodzie. Wielu kierowców ignoruje tego typu ikonki na desce rozdzielczej, co prowadzi do poważnych konsekwencji, o których wspomina Przemysław Basiak:

– Kontrolka ta zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi zatarciem silnika i bardzo kosztowną naprawą.  

Podobne konsekwencje grożą za zignorowanie kontrolki informującej o niskim ciśnieniu oleju. Symbolizuje ją oliwiarka z dużą kroplą. W obu tych sytuacjach należy możliwie jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.

Co ciekawe, kontrolka symbolizowana przez znak „!” w czerwonym kółku oznacza nie tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Jej zapalenie się to także sygnał o tym, że w układzie hamulcowym znajduje się zbyt mała ilość cieczy. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na najbliższej stacji paliw i zakupić odpowiedni płyn, a następnie uzupełnić brakującą ilość.

CZYTAJ TAKŻE:

kontrolki w samochodzie

Widzisz te kontrolki na desce rozdzielczej? Koniecznie się zatrzymaj!

Awaria układu elektroniki – rysunek samochodu oraz klucza oznacza, ze systemy elektryczne w Twoim aucie uległy awarii. Należy udać się do mechanika.

Wysoka temperatura płynu chłodniczego – przez wielu nazywany termometrem w wodzie. Zatrzymaj się, a następnie uzupełnij braki płynu chłodniczego.

Niski poziom oleju w silniku – popularna „lampa Alladyna”. Zatrzymaj pojazd, sprawdź poziom oleju i uzupełnij go. Jeśli ikona na desce rozdzielczej nie zniknie – wezwij pomoc drogową.

Brak płynu hamulcowego – czerwona kontrolka w kształcie koła z falującą wodą w dwóch nawiasach to symbol problemów z układem hamowania. Przyczyną może być brak lub za niski poziom płynu hamulcowego – uzupełnij go. Może także informować o wymaganej naprawie czujnika.

Wymagana wymiana klocków hamulcowych – koło w dwóch nawiasach (przerywanych) oznacza, że klocki hamulcowe są już zużyte. Wymień je jak najszybciej. Mogą przyczyniać się do wydłużonej drogi hamowania.

Awaria systemu hamulcowego – wykrzyknik w kole i dwóch nawiasach. Jak pisaliśmy wyżej, przyczyn może być kilka, jednak każda z nich może stwarzać bezpośrednie zagrożenie. Sprawdź czy hamulec ręczny nie jest zaciągnięty oraz płyn hamulcowy lub udaj się do serwisu.

Akumulator – kontrolka w samochodzie z baterią i namalowanym plusem oraz minusem oznacza problemy z ładowaniem akumulatora. Naładuj go, wymień lub skontaktuj się z pomocą drogową.Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie opisaliśmy na infografice. Jednak żadna z nich nie przypomni Ci o kończącej się polisie OC lub AC. Możemy zrobić to my! Wystarczy, że wejdziesz na https://punkta.pl/kontakt//, zostawisz nam swój e-mail lub numer telefonu wraz z datą końca obecnej polisy, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę!

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza czerwona kontrolka w samochodzie?
Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w samochodzie?
Dlaczego kontrolki w aucie mają różne kolory?
Co oznaczają zielone ikony w samochodzie?
Co oznaczają kontrolki samochodowe?
Kontrolka w aucie się zapaliła – co robić?

Podsumowanie

  1. Lampki sygnalizacyjne w aucie dzielimy na informacyjne (zielone), informacyjno-ostrzegawcze (żółte/pomarańczowe) i ostrzegawcze (czerwone).
  2. Zapalenie się czerwonych kontrolek zazwyczaj oznacza konieczność zatrzymania pojazdu oraz wykonanie jakichś działań.
  3. Auto należy bezwzględnie zatrzymać po wyświetleniu się kontrolki informującej o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej oraz niskiego ciśnienia oleju silnikowego.
  4. Niektóre kontrolki w samochodzie pełnią podwójne funkcje – np. informacyjne i ostrzegawcze.
  5. Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza konkretna kontrolka w Twoim samochodzie, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu lub poszukaj informacji w internecie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments