Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Aktualizacja:
kontrolki-w-samochodzie

Ikonki na desce rozdzielczej dla kierowcy nie są po prostu świecącymi diodami. Każdy posiadacz auta wie, że pojawienie się wielu z nich może być ostrzeżeniem przed naprawdę poważną awarią. Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie? Podpowiadamy, na które warto zwrócić szczególną uwagę i co powinieneś zrobić po ich wyświetleniu.

Dlaczego warto poznać oznaczenia kontrolek w samochodzie?

Prędzej czy później taka sytuacja zdarza się w życiu każdego kierowcy. Spokojna jazda kończy się z chwilą nieoczekiwanego wyświetlenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Czy to awaria silnika? A może posłuszeństwa odmówił jeden z ważnych systemów w aucie? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Podajemy znaczenie kontrolek w samochodzie i wyjaśniamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

Nie każda ikonka na desce rozdzielczej oznacza usterkę lub awarię jednego z podzespołów samochodu.

 Bez względu na markę czy model pojazdu, kontrolki w aucie możemy podzielić na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz ostrzegawcze. Te pierwsze z reguły są koloru zielonego. Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej, kontrolki informacyjno-ostrzegawcze mają kolor pomarańczowy, zaś ostrzegawcze czerwony –  tłumaczy Przemysław Basiak, mechanik serwisu PS Garage.pl.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Znaczenie kontrolek w samochodzie

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Wszystko zależy od ich koloru. Najogólniej rzecz ujmując:

  • zielone kontrolki w aucie najczęściej pełnią funkcję informacyjną i nie wymagają od Ciebie żadnych działań;
  • pomarańczowe/żółte ikony w samochodzie to kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, a ich zapalenie się może wymagać od Ciebie określonych czynności;
  • czerwone kontrolki w samochodzie ostrzegają o wielu niebezpieczeństwach i absolutnie nie możesz ich ignorować.

Od powyższych reguł są pewne wyjątki, poznasz je zapoznając się z dalszą częścią artykułu, w której dokładnie wyjaśniliśmy znaczenie kontrolek w samochodzie.

Zielone kontrolki w samochodzie – informacyjne. Jedź dalej bez obaw

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiej ikonki w samochodzie jest informowanie kierowcy o uruchomieniu poszczególnych systemów lub funkcji np. włączonym kierunkowskazie. Ich zapalenie nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań.

Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów lub świateł mijania. Zielone diody dotyczące świateł tzw. krótkich rozpoznasz szybko i bez problemu. Ukazane są z wiązką skierowaną w dół. Takie same oznaczenia znajdziesz także przy włącznikach reflektorów.

W nowszych i lepiej wyposażonych modelach zielone kontrolki na desce rozdzielczej mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym.

– Jedynym wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych, czyli tzw. długich. W zdecydowanej większości aut jest ona koloru niebieskiego – dodaje Przemysław Basiak.

Warto także zauważyć, że niektóre z aut posiadają ikonę informującą o sprawnym systemie poduszek powietrznych. Ich zapalenie, o ile diody świecą się na zielono, nie powinny wzbudzać obaw. Jeśli jednak kolor jest inny, konieczne może okazać się odwiedzenie serwisu.

Żółte kontrolki w samochodzie – informacyjno-ostrzegawcze. Uważaj, to może być coś poważnego!

Ikonki w samochodzie, które świecą się na żółto, powinny zwrócić Twoją uwagę. Część z nich informuje o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe wyświetlają się po akcji podjętej przez kierowcę. Włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych skutkują właśnie zapaleniem się jednej z żółtych kontrolek w aucie na desce rozdzielczej.

Które z kontrolek w samochodzie powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona silnika lub – jak niektórzy twierdzą – helikoptera czy łodzi podwodnej. Zazwyczaj dokładniejsza weryfikacja problemu jest możliwa tylko przez wyspecjalizowanego mechanika korzystającego z odpowiedniego oprogramowania, które dokładnie informuje o problemie. Nie wolno jej ignorować! Naprawa awarii silnika wynikająca z drobnej usterki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Co najważniejsze, bywa, że staje się nawet przyczyną wypadków!

– Oznacza to awarię w układzie elektrycznym silnika, najczęściej jest to związane z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników. W nowszych autach kontrolka Check Engine może także wiązać się z przejściem silnika w tryb awaryjny, co znacznie ogranicza prędkość maksymalną. Aby zdiagnozować usterkę, konieczna jest wtedy wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie. Jej zignorowanie może doprowadzić do kolejnych awarii – radzi Przemysław Basiak.

Ponadto naszą uwagę powinny zwrócić ostrzegawcze kontrolki samochodowe, sygnalizujące kłopoty z pracą układów ABS i ESP. Są to podstawowe systemy dbające o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli ich nie wyłączymy, a mimo to na desce rozdzielczej wyświetliły się te ikony, to możemy być pewni, że w kluczowym momencie systemy nie zadziałają. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta w warsztacie w celu diagnozy problemu i wykonania ewentualnej naprawy.

Sprawdź też: Ubezpieczenie assistance: całodobowa pomoc na drodze

Co oznacza kontrolka w samochodzie przypominająca płatek śniegu? To informacje, że nawierzchnia jest oblodzona. Szczególnie wtedy zwróć uwagę, czy systemy odpowiadające za kontrolę trakcji i stabilizacji toru jazdy są sprawne. Gdy świeci się żółta kontrolka w kształcie gwiazdki znacznie łatwiej wpaść w poślizg – nie ignoruj jej! Zimą w modelach z silnikiem diesla spotkasz się także z żółtą sprężyną – ta kontrolka w aucie oznacza włączone świece żarowe.

Nie zapominajmy także o kontrolce rezerwy paliwa. Bez niego żadne auto nie zajedzie daleko…

Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC

kradzież - autocasco - punkta

Czerwone kontrolki w samochodzie – ostrzegawcze. Zatrzymaj się, zanim będzie za późno!

Kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, czyli te w kolorze czerwonym, najczęściej oznaczają poważną awarię i konieczność przerwania jazdy. Choć od tej zasady także zdarzają się wyjątki. Przykładem są choćby lampka niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi/klapy bagażnika. Mimo wszystko nie wolno ich ignorować. Zawsze w takiej sytuacji lepiej zatrzymać auto na poboczu i zweryfikować przyczynę problemu.

Warto wspomnieć o termometrze zanurzonym w wodzie. Wielu kierowców ignoruje tego typu ikonki na desce rozdzielczej, co prowadzi do poważnych konsekwencji, o których wspomina Przemysław Basiak:

– Kontrolka ta zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi zatarciem silnika i bardzo kosztowną naprawą.  

Podobne konsekwencje grożą za zignorowanie kontrolki informującej o niskim ciśnieniu oleju. Symbolizuje ją oliwiarka z dużą kroplą. W obu tych sytuacjach należy możliwie jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.

Co ciekawe, kontrolka symbolizowana przez znak „!” w czerwonym kółku oznacza nie tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Jej zapalenie się to także sygnał o tym, że w układzie hamulcowym znajduje się zbyt mała ilość cieczy. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na najbliższej stacji paliw i zakupić odpowiedni płyn, a następnie uzupełnić brakującą ilość.

CZYTAJ TAKŻE:

kontrolki w samochodzie

Widzisz te kontrolki na desce rozdzielczej? Koniecznie się zatrzymaj!

Awaria układu elektroniki – rysunek samochodu oraz klucza oznacza, ze systemy elektryczne w Twoim aucie uległy awarii. Należy udać się do mechanika.

Wysoka temperatura płynu chłodniczego – przez wielu nazywany termometrem w wodzie. Zatrzymaj się, a następnie uzupełnij braki płynu chłodniczego.

Niski poziom oleju w silniku – popularna „lampa Alladyna”. Zatrzymaj pojazd, sprawdź poziom oleju i uzupełnij go. Jeśli ikona na desce rozdzielczej nie zniknie – wezwij pomoc drogową.

Brak płynu hamulcowego – czerwona kontrolka w kształcie koła z falującą wodą w dwóch nawiasach to symbol problemów z układem hamowania. Przyczyną może być brak lub za niski poziom płynu hamulcowego – uzupełnij go. Może także informować o wymaganej naprawie czujnika.

Wymagana wymiana klocków hamulcowych – koło w dwóch nawiasach (przerywanych) oznacza, że klocki hamulcowe są już zużyte. Wymień je jak najszybciej. Mogą przyczyniać się do wydłużonej drogi hamowania.

Awaria systemu hamulcowego – wykrzyknik w kole i dwóch nawiasach. Jak pisaliśmy wyżej, przyczyn może być kilka, jednak każda z nich może stwarzać bezpośrednie zagrożenie. Sprawdź czy hamulec ręczny nie jest zaciągnięty oraz płyn hamulcowy lub udaj się do serwisu.

Akumulator – kontrolka w samochodzie z baterią i namalowanym plusem oraz minusem oznacza problemy z ładowaniem akumulatora. Naładuj go, wymień lub skontaktuj się z pomocą drogową.Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie opisaliśmy na infografice. Jednak żadna z nich nie przypomni Ci o kończącej się polisie OC lub AC. Możemy zrobić to my! Wystarczy, że wejdziesz na https://punkta.pl/kontakt/, zostawisz nam swój e-mail lub numer telefonu wraz z datą końca obecnej polisy, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę!

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza czerwona kontrolka w samochodzie?
Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w samochodzie?
Dlaczego kontrolki w aucie mają różne kolory?
Co oznaczają zielone ikony w samochodzie?
Co oznaczają kontrolki samochodowe?
Kontrolka w aucie się zapaliła – co robić?

Podsumowanie

  1. Lampki sygnalizacyjne w aucie dzielimy na informacyjne (zielone), informacyjno-ostrzegawcze (żółte/pomarańczowe) i ostrzegawcze (czerwone).
  2. Zapalenie się czerwonych kontrolek zazwyczaj oznacza konieczność zatrzymania pojazdu oraz wykonanie jakichś działań.
  3. Auto należy bezwzględnie zatrzymać po wyświetleniu się kontrolki informującej o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej oraz niskiego ciśnienia oleju silnikowego.
  4. Niektóre kontrolki w samochodzie pełnią podwójne funkcje – np. informacyjne i ostrzegawcze.
  5. Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza konkretna kontrolka w Twoim samochodzie, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu lub poszukaj informacji w internecie.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej