Ikonki na desce rozdzielczej dla kierowcy nie są po prostu świecącymi diodami. Każdy posiadacz auta wie, że pojawienie się wielu z nich może być ostrzeżeniem przed naprawdę poważną awarią. Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie? Podpowiadamy, na które warto zwrócić szczególną uwagę i co powinieneś zrobić po ich wyświetleniu.
Dlaczego warto poznać oznaczenia kontrolek w samochodzie?
Prędzej czy później taka sytuacja zdarza się w życiu każdego kierowcy. Spokojna jazda kończy się z chwilą nieoczekiwanego wyświetlenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Czy to awaria silnika? A może posłuszeństwa odmówił jeden z ważnych systemów w aucie? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Podajemy znaczenie kontrolek w samochodzie i wyjaśniamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
Nie każda ikonka na desce rozdzielczej oznacza usterkę lub awarię jednego z podzespołów samochodu.
– Bez względu na markę czy model pojazdu, kontrolki w aucie możemy podzielić na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz ostrzegawcze. Te pierwsze z reguły są koloru zielonego. Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej, kontrolki informacyjno-ostrzegawcze mają kolor pomarańczowy, zaś ostrzegawcze czerwony – tłumaczy Przemysław Basiak, mechanik serwisu PS Garage.pl.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Znaczenie kontrolek w samochodzie
Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Wszystko zależy od ich koloru. Najogólniej rzecz ujmując:
- zielone kontrolki w aucie najczęściej pełnią funkcję informacyjną i nie wymagają od Ciebie żadnych działań;
- pomarańczowe/żółte ikony w samochodzie to kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, a ich zapalenie się może wymagać od Ciebie określonych czynności;
- czerwone kontrolki w samochodzie ostrzegają o wielu niebezpieczeństwach i absolutnie nie możesz ich ignorować.
Od powyższych reguł są pewne wyjątki, poznasz je zapoznając się z dalszą częścią artykułu, w której dokładnie wyjaśniliśmy znaczenie kontrolek w samochodzie.
Zielone kontrolki w samochodzie – informacyjne. Jedź dalej bez obaw
Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiej ikonki w samochodzie jest informowanie kierowcy o uruchomieniu poszczególnych systemów lub funkcji np. włączonym kierunkowskazie. Ich zapalenie nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań.
Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów lub świateł mijania. Zielone diody dotyczące świateł tzw. krótkich rozpoznasz szybko i bez problemu. Ukazane są z wiązką skierowaną w dół. Takie same oznaczenia znajdziesz także przy włącznikach reflektorów.
W nowszych i lepiej wyposażonych modelach zielone kontrolki na desce rozdzielczej mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym.
– Jedynym wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych, czyli tzw. długich. W zdecydowanej większości aut jest ona koloru niebieskiego – dodaje Przemysław Basiak.
Warto także zauważyć, że niektóre z aut posiadają ikonę informującą o sprawnym systemie poduszek powietrznych. Ich zapalenie, o ile diody świecą się na zielono, nie powinny wzbudzać obaw. Jeśli jednak kolor jest inny, konieczne może okazać się odwiedzenie serwisu.
Żółte kontrolki w samochodzie – informacyjno-ostrzegawcze. Uważaj, to może być coś poważnego!
Ikonki w samochodzie, które świecą się na żółto, powinny zwrócić Twoją uwagę. Część z nich informuje o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe wyświetlają się po akcji podjętej przez kierowcę. Włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych skutkują właśnie zapaleniem się jednej z żółtych kontrolek w aucie na desce rozdzielczej.
Które z kontrolek w samochodzie powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona silnika lub – jak niektórzy twierdzą – helikoptera czy łodzi podwodnej. Zazwyczaj dokładniejsza weryfikacja problemu jest możliwa tylko przez wyspecjalizowanego mechanika korzystającego z odpowiedniego oprogramowania, które dokładnie informuje o problemie. Nie wolno jej ignorować! Naprawa awarii silnika wynikająca z drobnej usterki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Co najważniejsze, bywa, że staje się nawet przyczyną wypadków!
– Oznacza to awarię w układzie elektrycznym silnika, najczęściej jest to związane z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników. W nowszych autach kontrolka Check Engine może także wiązać się z przejściem silnika w tryb awaryjny, co znacznie ogranicza prędkość maksymalną. Aby zdiagnozować usterkę, konieczna jest wtedy wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie. Jej zignorowanie może doprowadzić do kolejnych awarii – radzi Przemysław Basiak.
Ponadto naszą uwagę powinny zwrócić ostrzegawcze kontrolki samochodowe, sygnalizujące kłopoty z pracą układów ABS i ESP. Są to podstawowe systemy dbające o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli ich nie wyłączymy, a mimo to na desce rozdzielczej wyświetliły się te ikony, to możemy być pewni, że w kluczowym momencie systemy nie zadziałają. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta w warsztacie w celu diagnozy problemu i wykonania ewentualnej naprawy.
Sprawdź też: Ubezpieczenie assistance: całodobowa pomoc na drodze
Co oznacza kontrolka w samochodzie przypominająca płatek śniegu? To informacje, że nawierzchnia jest oblodzona. Szczególnie wtedy zwróć uwagę, czy systemy odpowiadające za kontrolę trakcji i stabilizacji toru jazdy są sprawne. Gdy świeci się żółta kontrolka w kształcie gwiazdki znacznie łatwiej wpaść w poślizg – nie ignoruj jej! Zimą w modelach z silnikiem diesla spotkasz się także z żółtą sprężyną – ta kontrolka w aucie oznacza włączone świece żarowe.
Nie zapominajmy także o kontrolce rezerwy paliwa. Bez niego żadne auto nie zajedzie daleko…
Czerwone kontrolki w samochodzie – ostrzegawcze. Zatrzymaj się, zanim będzie za późno!
Kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, czyli te w kolorze czerwonym, najczęściej oznaczają poważną awarię i konieczność przerwania jazdy. Choć od tej zasady także zdarzają się wyjątki. Przykładem są choćby lampka niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi/klapy bagażnika. Mimo wszystko nie wolno ich ignorować. Zawsze w takiej sytuacji lepiej zatrzymać auto na poboczu i zweryfikować przyczynę problemu.
Warto wspomnieć o termometrze zanurzonym w wodzie. Wielu kierowców ignoruje tego typu ikonki na desce rozdzielczej, co prowadzi do poważnych konsekwencji, o których wspomina Przemysław Basiak:
– Kontrolka ta zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi zatarciem silnika i bardzo kosztowną naprawą.
Podobne konsekwencje grożą za zignorowanie kontrolki informującej o niskim ciśnieniu oleju. Symbolizuje ją oliwiarka z dużą kroplą. W obu tych sytuacjach należy możliwie jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.
Co ciekawe, kontrolka symbolizowana przez znak „!” w czerwonym kółku oznacza nie tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Jej zapalenie się to także sygnał o tym, że w układzie hamulcowym znajduje się zbyt mała ilość cieczy. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na najbliższej stacji paliw i zakupić odpowiedni płyn, a następnie uzupełnić brakującą ilość.
CZYTAJ TAKŻE:
- Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów, których nie powinieneś popełniać
- Klimatyzacja samochodowa – o tym musisz pamiętać
- 10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach
Widzisz te kontrolki na desce rozdzielczej? Koniecznie się zatrzymaj!
Awaria układu elektroniki – rysunek samochodu oraz klucza oznacza, ze systemy elektryczne w Twoim aucie uległy awarii. Należy udać się do mechanika.
Wysoka temperatura płynu chłodniczego – przez wielu nazywany termometrem w wodzie. Zatrzymaj się, a następnie uzupełnij braki płynu chłodniczego.
Niski poziom oleju w silniku – popularna „lampa Alladyna”. Zatrzymaj pojazd, sprawdź poziom oleju i uzupełnij go. Jeśli ikona na desce rozdzielczej nie zniknie – wezwij pomoc drogową.
Brak płynu hamulcowego – czerwona kontrolka w kształcie koła z falującą wodą w dwóch nawiasach to symbol problemów z układem hamowania. Przyczyną może być brak lub za niski poziom płynu hamulcowego – uzupełnij go. Może także informować o wymaganej naprawie czujnika.
Wymagana wymiana klocków hamulcowych – koło w dwóch nawiasach (przerywanych) oznacza, że klocki hamulcowe są już zużyte. Wymień je jak najszybciej. Mogą przyczyniać się do wydłużonej drogi hamowania.
Awaria systemu hamulcowego – wykrzyknik w kole i dwóch nawiasach. Jak pisaliśmy wyżej, przyczyn może być kilka, jednak każda z nich może stwarzać bezpośrednie zagrożenie. Sprawdź czy hamulec ręczny nie jest zaciągnięty oraz płyn hamulcowy lub udaj się do serwisu.
Akumulator – kontrolka w samochodzie z baterią i namalowanym plusem oraz minusem oznacza problemy z ładowaniem akumulatora. Naładuj go, wymień lub skontaktuj się z pomocą drogową.
Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie opisaliśmy na infografice. Jednak żadna z nich nie przypomni Ci o kończącej się polisie OC lub AC. Możemy zrobić to my! Wystarczy, że wejdziesz na https://punkta.pl/kontakt//, zostawisz nam swój e-mail lub numer telefonu wraz z datą końca obecnej polisy, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę!
Pytania i odpowiedzi
Czerwona kontrolka w samochodzie to ikona ostrzegawcza. Ostrzega kierowcę o awarii, jaka pojawiła się w aucie. Może także oznaczać niedomkniętą klapę bagażnika lub drzwi. W ten sam sposób oznacza się także informację o zaciągniętym hamulcu ręcznym.
Pomarańczowe kontroli w samochodzie mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. Część z nich ostrzega o niewielkich usterkach np. wymagających wymiany klockach hamulcowych, a inne informują o np. niskim poziomie płynów. W każdym przypadku należy dokładnie zweryfikować problem, gdyż może być on przyczyną większej awarii.
Ikonki na desce rozdzielczej występują w różnych kolorach, w zależności od rodzaju wiadomości, jaką mają przekazać kierowcy. Zielone to kontrolki informacyjne, żółte mają zadanie informacyjno-ostrzegawcze, a czerwone ostrzegawcze. W przypadku, gdy pojawi się na desce rozdzielczej czerwona kontrolka należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd i zweryfikować problem.
Zielone kontrolki w aucie mają funkcję informacyjną i najczęściej ich zapalenie nie wymaga od nas podjęcia żadnych czynności.
Ikonki w samochodzie informują Cię, co dzieje się z Twoim autem podczas jazdy i jakie działania musisz wykonać. Ponadto zielone kontrolki pełnią przede wszystkim funkcję informacyjną.
Wiele zależy od koloru ikonki. Jeżeli pali się zielona kontrolka – najpewniej nie musisz nic robić. Jeżeli jednak pali się ikona czerwona, niemal na pewno wymaga to od Ciebie jakichś działań. Natomiast żółte kontrolki pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą.
Podsumowanie
- Lampki sygnalizacyjne w aucie dzielimy na informacyjne (zielone), informacyjno-ostrzegawcze (żółte/pomarańczowe) i ostrzegawcze (czerwone).
- Zapalenie się czerwonych kontrolek zazwyczaj oznacza konieczność zatrzymania pojazdu oraz wykonanie jakichś działań.
- Auto należy bezwzględnie zatrzymać po wyświetleniu się kontrolki informującej o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej oraz niskiego ciśnienia oleju silnikowego.
- Niektóre kontrolki w samochodzie pełnią podwójne funkcje – np. informacyjne i ostrzegawcze.
- Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza konkretna kontrolka w Twoim samochodzie, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu lub poszukaj informacji w internecie.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.