Kierowco przygotuj się na wyższe mandaty! Nawet do 15 punktów za przewinienie!

Aktualizacja:
punkty-karne

Mandat za przekroczenie prędkości w 2022 roku może wynieść nawet 5 tysięcy złotych! Wcześniej było to 500 zł, a więc teraz może sięgnąć nawet 10-krotności poprzedniej sumy! To jednak nie koniec zmian, które od września czekać będą na piratów drogowych. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Ostatnio pisaliśmy o zmianach związanych z wyposażeniem obowiązkowym w nowych autach. Nie tylko Komisja Europejska dba o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na początku roku kierowcy w Polsce zderzyli się z potężną zwyżką w wysokości kar. Jednak to nie koniec zmian! Nowy taryfikator mandatów wpływa także na punkty karne. O ile zwiększyły się sankcje dla kierowców nieprzestrzegających kodeku drogowego?

Jak wygląda nowy taryfikator mandatów?

Po wakacjach na kierowców czekać będzie także nowy taryfikator mandatów uwzględniający większą ilość punktów karnych przypisanych do poszczególnych wykroczeń. Już od 17 września 2022 w życie wchodzą nowe zasady. Co czeka na kierowców?

Dotychczas za przewinienie na drodze nieroztropny kierowca mógł zgarnąć jednorazowo do 10 punktów karnych. Teraz wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu będą karane aż 15! W jakim przypadku narażamy się na tak dużą liczbę punktów karnych?

 • Jeżdżąc pojazdem po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających
 • Omijając pojazd, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
 • Przekraczając prędkość o 50 km/h.
 • Nie ustępując pierwszeństwa pieszym na przejściu.
 • Wyprzedzając na przejściu dla pieszych lub w jego okolicach.

Zmiany też dotyczą innych przewinień, które wcześniej były łagodniej traktowane. Od września 10 punktów karnych może otrzymać m.in. za:

 • Naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej.
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.
 • Przekroczenie prędkości w wymiarze od 31 do 40 km/h – w przypadku przekroczenia od 40 do 50 km/h przewidziany jest mandat w wysokości 1000 zł i 13 punktów karnych.
 • Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd kolejowy.
 • Wjeżdżania na przejazd, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 • Przewóz 10 lub więcej osób pojazdem nieprzystosowanym do tego.

Recydywiści zgarną nie tylko punkty karne, ale i większe mandaty.

Jak wspominaliśmy, największy mandat za przekroczenie prędkość, jaki można będzie dostać to 5000 zł. Na szczęście nie jest to suma, która będzie obowiązywać wszystkich. Tak wysoka kara jest przewidziana dla osób, które przekroczyły prędkość o 70 km/h drugi raz w przeciągu dwóch lat. Nowy taryfikator mandatów przewiduje bowiem zwiększenie kar dla recydywistów. Jeśli jednak policja złapie Cię po raz pierwszy, grozi Ci mandat na kwotę o połowę mniejszą, choć wciąż niemałą – 2500 zł.

Mandaty dla recydywistów przewidziane są w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 31 km/h.

Kiedy kasują się punkty karne? Od września nie tak często jak dotychczas!

Do tej pory kierowcy, którzy łamali przepisy, odliczali rok od otrzymania punktów karnych. Po tym czasie (liczonym od dnia przewinienia) kasowały się one z naszego konta. Nowy taryfikator mandatów przewiduje jednak, że nie będzie już tak łatwo. Od września 2022 roku każdy kolejny punkt na naszym koncie będzie kasował się dopiero po dwóch latach.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak skasować punkty karne?

Jeśli planowałeś skorzystać z możliwości skasowania punktów karnych za pośrednictwem ośrodka WORD – mamy złą wiadomość. Już wkrótce nie będzie takiej możliwości. Wraz ze zmianami w kodeksie ruchu drogowego znika wykorzystywana przez wielu kierowców opcja uczestnictwa w dodatkowo płatnych kursach niwelujących punkty karne.

Jak to wyglądało dotychczas? Kierowca, który chciał skasować punkty karne, udawał się do najbliższego ośrodka WORD. Po opłaceniu dedykowanego szkolenia i odbycia go, z jego puli usuwano 6 punktów karnych. Osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 365 dni mogły uczestniczyć w takich zajęciach nawet co rok.

Masz punkty karne? Zapłacisz więcej za OC!

Coraz częściej mówi się także o wpływie punktów karnych na ceny OC i AC. Jak donoszą motofakty.pl od 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały nowe narzędzie, które umożliwi im sprawdzenie Twojej historii mandatów w policyjnej bazie. Na wysokość składki rzutować będzie już nie tylko historia szkód, ale wszystkich popełnionych wykroczeń. Co to oznacza dla kierowców? Wyższe ceny w przypadku osób, którym zdarza się prowadzić niezgodnie z zasadami ruchu drogowego.  Nie czekaj do tego momentu, zobacz już dziś, gdzie możesz wykupić taniej OC bez wychodzenia z domu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Źródło: motofakty.pl

Podsumowanie

 1. Od 17 września wchodzą nowe przepisy dotyczące zwiększonej ilości punktów karnych.
 2. Jednorazowo za jedno wykroczenie kierowcy będą mogli otrzymać nawet 15 punktów karnych.
 3. Policja może przyznać nawet 5000 zł mandatu za przekroczenie prędkości.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej