Kierowco przygotuj się na wyższe mandaty! Nawet do 15 punktów za przewinienie!

Aktualizacja:
punkty-karne

Mandat za przekroczenie prędkości w 2022 roku może wynieść nawet 5 tysięcy złotych! Wcześniej było to 500 zł, a więc teraz może sięgnąć nawet 10-krotności poprzedniej sumy! To jednak nie koniec zmian, które od września czekać będą na piratów drogowych. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Ostatnio pisaliśmy o zmianach związanych z wyposażeniem obowiązkowym w nowych autach. Nie tylko Komisja Europejska dba o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na początku roku kierowcy w Polsce zderzyli się z potężną zwyżką w wysokości kar. Jednak to nie koniec zmian! Nowy taryfikator mandatów wpływa także na punkty karne. O ile zwiększyły się sankcje dla kierowców nieprzestrzegających kodeku drogowego?

Jak wygląda nowy taryfikator mandatów?

Po wakacjach na kierowców czekać będzie także nowy taryfikator mandatów uwzględniający większą ilość punktów karnych przypisanych do poszczególnych wykroczeń. Już od 17 września 2022 w życie wchodzą nowe zasady. Co czeka na kierowców?

Dotychczas za przewinienie na drodze nieroztropny kierowca mógł zgarnąć jednorazowo do 10 punktów karnych. Teraz wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu będą karane aż 15! W jakim przypadku narażamy się na tak dużą liczbę punktów karnych?

 • Jeżdżąc pojazdem po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających
 • Omijając pojazd, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
 • Przekraczając prędkość o 50 km/h.
 • Nie ustępując pierwszeństwa pieszym na przejściu.
 • Wyprzedzając na przejściu dla pieszych lub w jego okolicach.

Zmiany też dotyczą innych przewinień, które wcześniej były łagodniej traktowane. Od września 10 punktów karnych może otrzymać m.in. za:

 • Naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej.
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.
 • Przekroczenie prędkości w wymiarze od 31 do 40 km/h – w przypadku przekroczenia od 40 do 50 km/h przewidziany jest mandat w wysokości 1000 zł i 13 punktów karnych.
 • Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd kolejowy.
 • Wjeżdżania na przejazd, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 • Przewóz 10 lub więcej osób pojazdem nieprzystosowanym do tego.

Recydywiści zgarną nie tylko punkty karne, ale i większe mandaty.

Jak wspominaliśmy, największy mandat za przekroczenie prędkość, jaki można będzie dostać to 5000 zł. Na szczęście nie jest to suma, która będzie obowiązywać wszystkich. Tak wysoka kara jest przewidziana dla osób, które przekroczyły prędkość o 70 km/h drugi raz w przeciągu dwóch lat. Nowy taryfikator mandatów przewiduje bowiem zwiększenie kar dla recydywistów. Jeśli jednak policja złapie Cię po raz pierwszy, grozi Ci mandat na kwotę o połowę mniejszą, choć wciąż niemałą – 2500 zł.

Mandaty dla recydywistów przewidziane są w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 31 km/h.

Kiedy kasują się punkty karne? Od września nie tak często jak dotychczas!

Do tej pory kierowcy, którzy łamali przepisy, odliczali rok od otrzymania punktów karnych. Po tym czasie (liczonym od dnia przewinienia) kasowały się one z naszego konta. Nowy taryfikator mandatów przewiduje jednak, że nie będzie już tak łatwo. Od września 2022 roku każdy kolejny punkt na naszym koncie będzie kasował się dopiero po dwóch latach.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak skasować punkty karne?

Jeśli planowałeś skorzystać z możliwości skasowania punktów karnych za pośrednictwem ośrodka WORD – mamy złą wiadomość. Już wkrótce nie będzie takiej możliwości. Wraz ze zmianami w kodeksie ruchu drogowego znika wykorzystywana przez wielu kierowców opcja uczestnictwa w dodatkowo płatnych kursach niwelujących punkty karne.

Jak to wyglądało dotychczas? Kierowca, który chciał skasować punkty karne, udawał się do najbliższego ośrodka WORD. Po opłaceniu dedykowanego szkolenia i odbycia go, z jego puli usuwano 6 punktów karnych. Osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 365 dni mogły uczestniczyć w takich zajęciach nawet co rok.

Masz punkty karne? Zapłacisz więcej za OC!

Coraz częściej mówi się także o wpływie punktów karnych na ceny OC i AC. Jak donoszą motofakty.pl od 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały nowe narzędzie, które umożliwi im sprawdzenie Twojej historii mandatów w policyjnej bazie. Na wysokość składki rzutować będzie już nie tylko historia szkód, ale wszystkich popełnionych wykroczeń. Co to oznacza dla kierowców? Wyższe ceny w przypadku osób, którym zdarza się prowadzić niezgodnie z zasadami ruchu drogowego.  Nie czekaj do tego momentu, zobacz już dziś, gdzie możesz wykupić taniej OC bez wychodzenia z domu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Źródło: motofakty.pl

Podsumowanie

 1. Od 17 września wchodzą nowe przepisy dotyczące zwiększonej ilości punktów karnych.
 2. Jednorazowo za jedno wykroczenie kierowcy będą mogli otrzymać nawet 15 punktów karnych.
 3. Policja może przyznać nawet 5000 zł mandatu za przekroczenie prędkości.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej