Łada Niva

Aktualizacja:
Łada Niva

Łada - jeszcze nie Niva - to marka dobrze znana Polakom, którzy pamiętają lata 90. i czasy, w których rosyjskie samochody, choćby model 2017, cieszyły się nad Wisłą niemałą popularnością. Wraz ze zmianami rynku motoryzacyjnego znaczenie Łady w Polsce słabło, ale teraz może wrócić ze zdwojoną mocą - nie tylko ze względu na sentymenty. Powód to zmiany nazewnictwa i całkiem spory chaos obejmujący sektor Łady. Niva, któr

Symbol czasów? Chevrolety były przez lata symbolem Stanów Zjednoczonych; Łady – Związku Radzieckiego. A dziś obie marki wzajemnie się przeplatają.

By sięgnąć do fenomenu, jakim niewątpliwie jest Łada Niva, trzeba cofnąć się do wyjątkowo odległych dekad. W latach 70. była to radziecka terenówka, którą cechowały prosta konstrukcja, absurdalnie niska – patrząc z dzisiejszej perspektywy – cena oraz naprawdę niezłe właściwości jezdne. Dziś ówczesna Niva jest wspomnianą Ładą 4×4. Co więc kryje się pod aktualną? Od 2006 r. właścicielem nazwy był koncern General Motors, który wyraźnie nie miał pomysłu na jej rozwój. Tak ostatecznie udziały oraz nazwę odkupił producent rosyjski, który Ładą Nivą nazwał dotychczasowego Chevroleta Nivę. I choć to skomplikowane, w praktyce oznacza, że Rosjanie produkują intrygującego SUV-a, który docenią… osoby lubiące przeszłość. Niby to auto nowe, ale – jak określa się to z przymrużeniem oka – z klimatem. Jak inaczej nazwać przedziwny, archaiczny panel radiowy, mnóstwo suwaków zamiast elektroniki oraz wyeksponowane logo starej, dobrej Łady?

Czytaj także: Volkswagen Tiguan

Łada Niva a możliwości silnika

Dzisiejsze Łady Nivy to auta, które przechodzą ciągłe zmiany zarówno wyglądu, jak i samych parametrów. Nowa wersja SUV-a opartego w zasadzie na Chevrolecie jest terenówką o zwartej konstrukcji i mnóstwem dodatków podkreślających właśnie specyfikę samochodu jako pojazdu na drogę, błoto i wodne przeszkody. Stąd terenowe opony czy podwyższone zawieszenie – projektanci chcieli w nowym modelu uniknąć nawiązania do typowych azjatyckich SUV-ów, a bardziej wyeksponować gotowość Nivy na wszelkie wyzwania zewnętrzne. Nie będzie to więc auto dla mieszczucha, który chce pojeździć podwyższonym SUV-em po równych ulicach – Niva jest niczym mini czołg, który sprosta każdemu z poważniejszych zadań terenowych. Widać to właśnie po standardowym silniku PSA, który przy pojemności 1.8 l zapewnia moc 135 KM.

Czytaj także: Youngtimer – o co zadbać wybierając taki samochód?

Oczywiście, gdyby sięgnąć po wcześniejsze linie Łady Niva, parametry te będą diametralnie inne. To trzy warianty:

  • Łada Niva 2121 produkowana w latach 1980-2001,
  • Łada Niva 2131 produkowana w latach 1980 do czasów obecnych,
  • Łada Niva 21312 produkowana w latach 1995-2004.

Wszystkie te modele można podsumować – w kontekście silnika – jednym zdaniem: brak szybkości, ale gotowość na ekstremalne doznania. Stare Łady to ewenementy – auta, o których żartuje się, że w pełni do ich obsługi wystarczą dwa biegi: przedni i tylny. Np. model 21312, którego produkcja skończyła się w 2004 r., ma śmieszną z dzisiejszej perspektywy liczbę 82 KM, maksymalny moment obrotowy 139 Nm przy 3,2 tys. obr. na min. Bardzo niewiele.

Czytaj także: Skoda Octavia

Możliwe usterki Łady Niva

Czy samochód, który sięga do tradycji radzieckiej motoryzacji, może się psuć? Łada szczyci się ceną – podkreśla, że Niva to najtańszy samochód terenowy na rynku. Owszem, ale też pod względem wyposażenia czy po prostu zastosowanej elektroniki zdecydowanie ustępuje droższym i bardziej znanym odpowiednikom.

Czy to wada? Niekoniecznie. Jest to samochód, który stworzono pod kątem różnorodnych wyzwań terenowych. Nie ma wyglądać, nie ma pędzić, nie ma zapewniać komfortu ze słuchania audiobooka w wyciszonym wnętrzu – ma po prostu przejechać przez symboliczną tajgę. W efekcie awaryjność Łady Nivy rzeczywiście może być zaskakująco ograniczona, bo cały schemat auta opiera się wyłącznie na prostych i sprawdzonych rozwiązaniach – jest niejako dziedzictwem tego, co wniosła motoryzacja radziecka oraz doświadczeń Chevroletów. Problemów nie powinien sprawiać silnik Łady Nivy, który jest uproszczony do granic możliwości. Dobre oceny zbiera układ jezdny. Mankamentem będzie zapewne kwestia wyciszenia – to akurat cecha, która nie była uznawana za projektowy priorytet.

Czytaj także: Samochody, których już nie ma: przegląd aut z tamtych lat

Ile kosztuje ubezpieczenie Łady Niva?

Łada Niva nie będzie autem tanim w ubezpieczeniu. Zakładając, że zgłaszającym jest 40-latek mieszkający w Warszawie i mający ponad 20 lat doświadczenia w prowadzeniu samochodów, OC na Ładę Nivę kosztować będzie ok. 1100 zł. Warto zwrócić uwagę na niewielką różnicę między pakietem podstawowym, a np. wariantem, który zawiera OC oraz NNW i Assistance.

Jak wyglądać będzie taka sama kalkulacja, ale w sytuacji, gdy Łada Niva nie będzie nowym modelem opracowanym na bazie Chevroleta, ale modelem zdecydowanie starszym? Sprawdzając sytuację, w której ten sam kierowca chciałby ubezpieczyć Nivę, ale pochodzącą z lat 80, cena będzie nieznacznie wyższa, co może wynikać z obaw o stan techniczny auta o takiej historii.

Czytaj także: SUV-y opanowały europejskie drogi – czy warto kupić SUV -a?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej