Skoda Octavia

Aktualizacja:
Skoda Octavia

Škoda Octavia, gdyby spojrzeć na auta jeżdżące na polskich drogach pod kątem popularności, to model, który od kilku dekad łączy różne grupy społeczne. Przed kilkunastoma laty Octavie były naturalnym wyborem dla rodzin poszukujących tanich aut z segmentu C. Dziś to również pierwszy kierunek dla osób, które chcą sprawdzić, jak jeździ swoisty przedsmak modelu SuperB.

Dodatkowo Octavie to naturalny wybór w przypadku aut firmowych – od przedstawicieli handlowych po menedżerów średniego szczebla. Efekt to powszechna popularność auta, które nabrało szczególnej popularności po tym, jak z symbolu czeskiej motoryzacji stały się jednym z flagowych produktów Volkswagena.

Ścisłe związki obu marek wcale nie sięgają wyłącznie ostatnich lat, kiedy Škoda Octavia stała się wręcz naturalną kopią aut Volkswagena. Od pierwszych lat Octavie powstawały bowiem na bazie Golfa – za pełnym porozumieniem z Niemcami. Różnica między Octavią sprzed dekad a tę z początku lat 2000 i dzisiejszą polega na dopracowaniu. Im nowszy model, tym bardziej jego stylistyka, wygląd i ogólne wrażenie jest korzystniejsze.

Każda z czterech generacji Octavii była w swoim czasie bestsellerem. Pierwsza linia z lat 1996-2010 to typowy standard, który na rynku motoryzacyjnym nie wyróżniał się niczym poza doskonałą – względem aut zachodnich – ceną. Škoda Octavia II – roczniki 2004-2013 – pokazywały dobitnie, że można całkiem nieźle nawiązać nią do flagowców Volkswagena. Potwierdziła to generacja III – produkowana od lat 2013 do dziś. A model z kolekcji czwartej to już całkowity przeskok jakościowy.

Czytaj także: Używana Skoda Octavia II (2) – czy warto, jaki silnik, modele

Skoda Octavia a możliwości silnika

Skupiając się na nowszych modelach Octavii – a więc wykluczając archaiczną generację z lat 90. – widać sporą różnorodność wariantów silnika, już w modelach z początku XXI w. Wtedy Octavia wypuściła na rynek modele, wśród których do wyboru było aż 11 silników benzynowych i sześć wariantów Diesla. Rozpiętość pojemności i mocy? Ogromna! Tylko w benzynie było to opcje 1.4 przy 60, 75 i 80 KM, ale również warianty 1.8 z silnikiem 150- i 180-konnym. Bardzo popularne dziś modele Octavii z III wersji – np. Liftback Facelifting – to również konsekwentne trzymanie się zasady, że klient musi mieć spore możliwości wyboru. Z jednej strony, w przypadku benzyny sięgnąć może po niewielkie pod względem mocy warianty 1.0 115 KM czy 1.2 TSI 85 KM. Jeśli potrzebuje wariantu mocniejszego, TSI 1.5 lub 1.8 czy 2.0 zapewnia mu analogicznie 150, 180 lub 190 KM.

Również w kontekście Diesla wybór jest niemały, choć z założenia ograniczony do mocniejszych jednostek. Najsłabsze parametry ma silniki 1.6 TDI 90 KM, ale dominują opcje 150 i 184-konne.

Analizując warianty silników w Octavii, trzeba pamiętać nie tylko o samych parametrach, ale również ogólnej ocenie wytrzymałości. Czeski producent z założenia tworzy je z myślą o wykorzystaniu głównie służbowym. Są więc testowane pod kątem odporności na duże ilości kilometrów oraz – nie ukrywajmy – tzw. ciężką nogę. Oczywiście kupując używaną Octavię, warto zainteresować się jej historią, niemniej można zakładać, że nie jest to auto tak delikatne i mało odporne na zużycie, jak niektóre modele zachodnie.

Możliwe usterki Skody Octavia

Sięgając jeszcze do lat 90., Škoda Octavia była autem, które nie budziło większych emocji w kontekście awarii silnikowych, ale mogło irytować problemami elementów wyposażenia, a przede wszystkim fatalnym stanem blachy. Charakterystyczny widok pierwszej generacji Octavii, która miała zżartą przez rdzę klapę bagażnika, stał się już standardem.

Dziś spostrzeżenia kierowców użytkujących Škodę Octavię są zwykle diametralnie inne. Wyposażenie auta dopracowano do poziomu, który w niczym nie ustępuje modelom Volkswagena. Również trwałość elementów zewnętrznych się znacznie poprawiła. Rzadko pojawiają się uwagi do silnika czy właściwości jezdnych – często wynikają one jednak nie z problemów fabrycznych, ale faktu, że Octavia, jako typowy samochód służbowy, jest wykorzystywana w sposób ponadprzeciętny – taka eksploatacja musi przekładać się na trwałość poszczególnych podzespołów. Ogólnie można jednak przyjąć, że jeśli Škoda Octavia ma być tanim autem klasy C i zapewnić trwałość oraz łatwy dostęp do części zamiennych, czeski samochód będzie bardzo dobrym wyborem.

Ile kosztuje ubezpieczenie Skody Octavia?

Škoda Octavia, dzięki swojej niebywałej popularności, należy do najchętniej ubezpieczanych samochodów w Polsce. Widać to oczywiście po liczbie ofert zapewnianych przez towarzystwa. Zauważyć można bardzo duże zbliżenie cen polis zapewnianych przez poszczególne marki. Jeśli ubezpieczającym będzie 50-latek, który mieszka na co dzień w Poznaniu i chce wykupić OC – bez dodatkowej ochrony – dla swojej 3-letniej Octavii 1.5, ma spory wybór.

Jeśli jednak auto do ubezpieczenia – wyłącznie pod kątem OC – będzie diametralnie inne i starsze, ceny polisy wzrosną. Gdyby ten sam 50-letni kierowca chciał ubezpieczyć nie Octavię, która całkiem niedawno wyjechała z salonu, ale 16-letni model o sporym przebiegu, wyceny towarzystw ubezpieczeniowych są nieco wyższe.

Czytaj także: Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla Skody Octavii? Znajdziesz je tutaj!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej