Majówka za pasem. Większość kierowców starannie planuje już trasę podróży. Mundurowi także przygotowują się do długiego weekendu, a raczej do wzmożonych kontroli na drogach. Te na uwadze powinni mieć także kierowcy. A jakie są najbardziej kontrolowane drogi w Polsce? Gdzie drogówka działa najprężniej? Eksperci z aplikacji Yanosik przygotowali zestawienie przestawiające najczęściej kontrolowane drogi w 2019 roku!
Wyjazd już za parę chwil. Tak, jak przygotowujemy listę rzeczy do zabrania, tak co ambitniejsi kierowcy planują trasę przejazdu. Niezależnie od celu swojej podróży powinni mieć jednak na uwadze wyjątkową sytuację na drogach. Zarówno przed jak i po długim weekendzie, ruch na drogach będzie wzmożony. Wytężona praca czeka też policjantów z drogówki. Na jakich trasach można ich najczęściej spotkać? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali eksperci Yanosika, którzy na podstawie analizy zgłoszeń użytkowników aplikacji, przygotowali zestawienie najczęściej kontrolowanych tras. Dane dotyczą dróg krajowych z całej Polski i obejmują piątki, soboty i niedziele od 1 stycznia do 14 kwietnia 2019 roku.
Najczęściej kontrolowana droga w Polsce to…
Droga krajowa nr 7 okazała się najbardziej kontrolowaną w Polsce. Ze zgłoszeń kierowców wynika, że na drodze tej od początku roku w dni weekendowe przypadło 20 kontroli prędkości na 1 kilometr drogi. Krajowa „siódemka” prowadzi z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Droga ta przez samych kierowców uważana jest za skrajnie niebezpieczną. Od mazowieckiego przez warmińsko-mazurskie jest to głównie jednopasmówka, w niektórych miejscach z szerszym poboczem. To z kolei, przez niektórych traktowane jest jako dodatkowy pas ruchu służący głównie… wyprzedzaniu. Co więcej, także z raportu Policji wynika, że omawiana „siódemka” jest najbardziej niebezpieczną drogą w Polsce. To właśnie na tej trasie dochodzi do największej liczby wypadków, w których ginie coraz więcej osób.
Równie często kontrolowaną drogą okazała się krajowa „jedynka”. Na niej, na 1 kilometr drogi przypadło niecałe 20 kontroli (według statystyk Yanosika 19,6). Popularna „jedynka” to jedna z największych polskich dróg krajowych. Stanowi ważne połączenie pomiędzy Gdańskiem i Zwardoniem, w którym znajduje się granica ze Słowacją i który jest jednocześnie końcem tej trasy. Na odcinku Piotrków Trybunalski – Podwarpie stanowi fragment popularnej „Gierkówki”, która wiedzie z Warszawy do Katowic.
Brązowy medal i trzecie miejsce pod kątem częstotliwości kontroli prędkości przypada DK 80, na której na 1 kilometr przeprowadzono niemal 19 kontroli policji. Krajowa „osiemdziesiątka” leży na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego i liczy sobie ok. 66 kilometrów. Jej początek znajduje się przy drodze krajowej nr 10, na przedmieściach Bydgoszczy.
Częstych kontroli drogowych mogą spodziewać się także kierowcy, którzy podróżują drogami krajowymi nr 47 i 86. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się także drogi nr 6, 2, 10, 81 czy 17. Te ostatnie wyróżniają się jednak nieporównywalnie mniejszą częstotliwością kontroli – dla porównania, na tej ostatniej, na 1 kilometr drogi przypadło 9 kontroli.
„Drogówka” jest najbardziej aktywna w województwie…
Zestawienie przygotowane przez Yanosika obejmowało także kontrole prędkości z podziałem na konkretne województwa. Co najciekawsze – tutaj widoczne jest już większe rozróżnienie. Najwięcej pomiarów prędkości odnotowano w Małopolsce oraz na Śląsku – tam, na 1 kilometr drogi przypadało aż 9 kontroli. Nogę z gazu powinni zdjąć także kierowcy w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim – tam drogówka jest równie aktywna. Najmniejszą aktywność mundurowych odnotowano natomiast w województwie opolskim i łódzkim, gdzie jest ponad 6-krotnie mniej pomiarów prędkości niż w województwie małopolskim – tam kolejno liczba kontroli wyniosła 1,5 i 1,3 na kilometr trasy.
Najczęściej kontrolowane odcinki w Polsce to…
Na podstawie zebranych danych Yanosik wyodrębnił także konkretne odcinki dróg krajowych, w których najczęściej możemy spotkać policję. Eksperci podzielili te trasy na odcinki odpowiadające gminom. Przejeżdżając przez te tereny, musimy liczyć się z kontrą policji.
Podsumowanie
- Najczęściej kontrolowaną drogą w Polsce według danych Yanosika jest DK nr 7. Zaraz za nią uplasowała się krajowa „jedynka” i „osiemdziesiątka”.
- Najwięcej pomiarów prędkości odnotowano w Małopolsce oraz na Śląsku – tam, na 1 kilometr drogi przypadało aż 9 kontroli.
- Najmniejszą aktywność policjantów z drogówki odnotowano w województwie opolskim i łódzkim.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?