Ile kosztuje poruszanie się po płatnych drogach w Polsce?

Aktualizacja:
Płatne drogi w Polsce

Poruszanie się po polskich drogach co do zasady jest bezpłatne. Istnieją jednak autostrady, na których obowiązują dodatkowe opłaty. Dowiedz się, ile kosztują drogi płatne w Polsce i gdzie się znajdują, a także jakie zasady obowiązują w innych krajach europejskich.

Które drogi w Polsce są płatne? 

Poruszanie się po większości dróg w Polsce jest bezpłatne. W naszym kraju nie obowiązują winiety ani inne podobne rozwiązania. Płatne są jedynie wybrane autostrady w Polsce. Jeśli planujesz się poruszać tylko po zwykłych drogach, nie musisz martwić się o opłaty. 

Wciąż rośnie liczba dróg szybkiego ruchu i autostrad. To łącznie blisko 4900 tysięcy kilometrów. W 2023 roku do użytku ma zostać oddanych kolejnych ponad 250 kilometrów dróg. Dzięki temu regularnie wzrasta komfort podróżowania po kraju, a czas przejazdu nawet ze znacznie oddalonych od siebie miejsc ulega istotnemu skróceniu. 

Mapa płatnych dróg w Polsce

Zastanawiasz się, które drogi w Polsce są płatne? Przed wyjazdem w trasę warto dokładnie zweryfikować zasady obowiązujące dla konkretnych odcinków. Pomoże w tym mapa płatnych dróg w Polsce. 

Obecnie płatne odcinki obowiązują na każdej z autostrad – zarówno na A1 czy A2, jak i na A4. Wysokość opłat zależy m.in. od zarządcy drogi. W Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za odcinek Konin–Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie–Sośnica na autostradzie A4. Prywatne przedsiębiorstwa organizują pobór opłat na autostradach A1 (od Rusocina do Nowej Wsi), na A2 (Świecko–Konin) oraz na A4 (Katowice–Kraków). 

Przejazd odcinkami koncesyjnymi jest zazwyczaj droższy, ponieważ za utrzymanie są odpowiedzialne podmioty prywatne, a nie państwo. Z tego powodu opłaty zawierają również podatek VAT w wysokości 23%. 

Ile kosztują drogi płatne w Polsce? 

Wiesz już, które drogi są płatne w Polsce. Koszt, jaki poniesiesz za przejazd, zależy od liczby kilometrów, którą liczy Twoja trasa, oraz od stawki obowiązującej na danym odcinku. 

W przypadku autostrady A1 to 0,16 złotych za kilometr (od Rusocina do Nowej Wsi). Na autostradzie A2 obowiązują aż trzy różne stawki – 0,17 zł za kilometr za odcinek Świecko–Nowy Tomyśl, 0,56 zł za fragment Nowy Tomyśl–Konin oraz 0,10 zł na trasie z Konina do Strykowa. Sytuacja wygląda podobnie również na autostradzie A4. W tym przypadku za przejechanie jednego z odcinków od Gliwic do Wrocławia zapłacisz 0,10 zł za kilometr, a z Krakowa do Katowic – 0,42 zł. 

Czytaj także: Nowe opłaty na A4 

Niestety – inflacja nie omija również dróg. W kwietniu 2023 roku koncesjonariusz odpowiedzialny za autostradę A4 zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o możliwość podniesienia wysokości opłat. Swój wniosek uzasadnił ogólną sytuacją gospodarczą w kraju, która wpływa na utrzymanie drogi, a także znajdującej się w jej pobliżu infrastruktury. W rezultacie obecnie kierowcy samochodów osobowych są zmuszeni płacić za przejazd całą autostradą A4 aż 46,20 zł. 

Dla samochodu osobowego koszt przejechania autostradą A2 odcinka Świecko-Nowy Tomyśl wynosi obecnie 18 złotych, a Nowy Tomyśl-Konin – aż 84 złote. Za pokonanie autostradą A1 odcinka z Nowej Wsi do Rusocina zapłacisz z kolei 29,90 złotych. 

Dodatkowe wydatki mogą się wiązać również z przekroczeniem prędkości. Przed wyjazdem sprawdź taryfikator mandatów.

Jak płaci się za autostrady w Polsce? 

Płatne drogi w Polsce różnią się między sobą sposobem pobierania opłat. Wszystkie takie fragmenty są wyposażone w bramki. Część funkcjonuje na podstawie systemu otwartego. W tym przypadku punkty poboru są zlokalizowane w poprzek drogi. System zamknięty polega z kolei na montażu bramek przed wjazdem z autostrady i na każdym zjeździe. Dzięki temu można uniknąć spowolnienia ruchu. 

Obecnie manualny system opłat został w niektórych przypadkach całkiem zastąpiony przez zdalny pobór w systemie e-TOLL. Mowa tu np. o płatnych odcinkach autostrady A2 Konin–Stryków oraz A4 Wrocław–Sośnica. Przed wjazdem na taką drogę należy dokonać rejestracji w e-TOLL i wybrać jedno z urządzeń do przekazywania danych o swojej lokalizacji – dedykowaną aplikację bądź specjalne urządzenie pokładowe. 

O co jeszcze warto zadbać przed wyjazdem? Sprawdź, co wchodzi w cenę paliwa i dowiedz się, jaka jest kara za brak ubezpieczenia.

Płatne drogi w Polsce dla samochodów ciężarowych 

Płatne drogi w Polsce dla samochodów osobowych można policzyć na palcach jednej ręki. W zakresie samochodów ciężarowych obowiązują jednak inne zasady. 

W tym przypadku opłaty są pobierane elektronicznie na wyznaczonych odcinkach dróg. Obecnie system ViaToll został zastąpiony przez system e-TOLL. Rozliczenie wymaga posiadania w pojeździe certyfikowanego satelitarnego urządzenia pokładowego. 

Samochody ciężarowe są zobowiązane opłacać przejazd nie tylko na autostradach, lecz także określonych drogach ekspresowych i krajowych. Te ostatnie zostały dodane do odcinków płatnych po to, aby kierowcy nie omijali nimi autostrad. 

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co się zmieni?

Wiele krajów w Europie – podobnie jak Polska – pobiera opłaty na bramkach

Nie tylko w Polsce kierowcy płacą za przejazdy autostradami na bramkach. Czasami opłaty są pobierane w takiej formie również za korzystanie z tuneli i mostów. 

Dobrym przykładem jest Francja, gdzie wysokość należności zależy od tego, ile kilometrów autostradami przejedziesz. Średni koszt pokonania 100 kilometrów wynosi w przeliczeniu 40 złotych. Mosty, tunele i wiadukty są dodatkowo płatne. Aby uniknąć opłat, kierowcy często próbują ominąć te odcinki drogami krajowymi, które nie podlegają opłacie. 

Podobne zasady obowiązują w innych krajach południowej Europy, w tym w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Tam opłaty są pobierane w punktach poboru opłat. Można również skorzystać z systemu elektronicznego. W tym przypadku przypisuje się numer karty do konkretnego numeru rejestracyjnego i opłaty są pobierane automatycznie. W Hiszpanii zapłacisz dodatkowo za przejazd np. przez Tunels del Cadi, a we Włoszech – przez The Great St Bernard. 

W Chorwacji opłaty za autostrady są pobierane w systemie zamkniętym – płatności dokonuje się na wyjeździe z autostrady na podstawie przejechanej odległości. Kierowców udających się do tego kraju w sezonie prawdopodobnie zasmuci fakt, że od czerwca do września obowiązują tam wyższe niż standardowo stawki.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Jakie państwa w Europie stosują winiety? 

Płatność za autostrady w systemie winiet odbywa się aż w 8 krajach europejskich – w Austrii, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Rumunii i na Węgrzech. Jest to spowodowane próbą usprawnienia ruchu na autostradach. 

Podstawą funkcjonowania systemu winiet jest system znakowania pojazdów, który polega na naklejeniu na szybę specjalnych naklejek, które stanowią potwierdzenie uiszczenia opłaty, bądź wprowadzenie opłat elektronicznych. W pierwszym przypadku winietę można zazwyczaj kupić w kiosku albo na stacji benzynowej. Systemy elektroniczne opierają się na stronach internetowych, które po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu pozwalają opłacić przejazd nawet na wiele dni przed planowaną podróżą. 

Ceny winiet i okresy, na które można je wykupić, różnią się w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju. Najczęściej stosowane okresy to 7 i 10 dni, a także miesiąc, dwa miesiące, pół roku i rok. 

W przypadku systemu winiet kontrola obowiązku uiszczania opłat za poruszanie się po drogach jest przeprowadzana najczęściej przez policję bądź elektronicznie. Jeśli zostaniesz złapany bez winiety, zapłacisz karę, której wysokość może być znaczna. Dla przykładu na terenie Słowacji to nawet 700 euro.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić, czy trasa jest płatna?
Czy wszystkie drogi krajowe są płatne?
Czy autostrady w Polsce są płatne dla samochodów osobowych?
Czy A1 i A2 jest płatna?
Czy brak winiet w Polsce się opłaca?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej