Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku

Aktualizacja:
hyundai-nexo

Euro NCAP nie próżnuje – kilka dni po ogłoszeniu wyników testów zderzeniowych 2018 roku i wytypowaniu najbardziej niebezpiecznych samochodów, przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców tego roku, a mianowicie aut gwarantujących największe bezpieczeństwo. Sprawdzamy, jakie są najbezpieczniejsze samochody 2018 roku!

Organizacja Euro NCAP, której głównym celem jest testowanie samochodów w zakresie bezpieczeństwa, z końcem roku, tradycyjnie stanęła na wysokości zadania. Pierwszym ruchem było ogłoszenie samochodów najbardziej niebezpiecznych. W testach zderzeniowych Euro NCAP udział wzięło w sumie dziewięć modeli samochodów, z czego dwa wypadły fatalnie. Okazało się, że najbardziej niebezpieczne auto 2018 roku to Fiat Panda. Po tym przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców w kategoriach „Best in Class”. Tytułem tym zostały wyróżnione najbezpieczniejsze samochody w różnych segmentach, które testowane były w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Czytaj także: Testy zderzeniowe Euro NCAP: najbardziej niebezpieczny samochód 2018 roku

Raport Euro NCAP: bezpieczeństwo przede wszystkim

W podsumowaniu 2018 roku wyróżniono jedynie trzy modele najbardziej bezpiecznych samochodów. W roku ubiegłym było ich jeszcze raz tyle. Czy to oznacza, że auta testowane w tym roku są mniej bezpieczne? Nie do końca. W 2018 roku Euro NCAP wprowadziło nowe kryteria oceny samochodów. Przede wszystkim przyjęto, że w zestawieniu najbezpieczniejszych samochodów 2018 roku, mogą znaleźć się wyłącznie samochody, które testowane były w danym roku kalendarzowym. W tegorocznej edycji Euro NCAP większą uwagę zwrócono na aktywne systemy bezpieczeństwa, w tym zapobieganie potrąceniom pieszych oraz rowerzystów. W zwycięskich kategoriach znalazła się całkowita nowość – najbezpieczniejszy samochód z napędem elektrycznym lub hybrydowym. To, co jednak najważniejsze – w porównaniu bierze się wersje z podstawowym wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa.

Czytaj także: Rodzaje wypadków samochodowych niosące ze sobą największe ryzyko

Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku: małe samochody rodzinne

Jedną z kategorii, w której poszukiwany był zwycięzca 2018 roku pod względem bezpieczeństwa, jest „Small Family Cars”. Wszyscy ci, którzy poszukują małego samochodu rodzinnego godnego zaufania powinni zwrócić uwagę na… Mercedesa nowej klasy A. To właśnie ten samochód został uznany za najbardziej bezpieczne małe auto rodzinne spośród wszystkich przetestowanych w 2018 roku. Nowy Mercedes klasy A zachowując klasycznie skrojony kompaktowy styl, na swoim pokładzie skrywa najnowsze zdobycze techniki. Pochwalić może się także układem odpowiedzialnym za autonomiczną jazdę. Auto najwyżej ocenione zostało pod kątem bezpieczeństwa dorosłych (96 proc.) oraz bezpieczeństwa pieszych (92 proc.). Jedynie jeden procent mniej uzyskało w ocenie bezpieczeństwa dzieci. Biorąc pod uwagę fakt, że egzemplarze nowej klasy A z serii przedprodukcyjnej przejechały łącznie 12 mln km po czterech kontynentach, można wierzyć, że auto jest nie tylko efektowne i komfortowe, ale także bezpieczne.

Czytaj także: Poduszki powietrzne – w jakim stopniu poprawiają bezpieczeństwo?

Mercedes klasy A

Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku: duże samochody rodzinne

W kategorii dużych samochodów rodzinnych bezkonkurencyjny okazał się Lexus ES. To jednak nie koniec jego sukcesów, ponieważ model ten zwyciężył także w nowej kategorii NCAP, czyli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Podobnie jak najlepszy mały samochód rodzinny, Lexus ES najwyższe noty uzyskał w ocenie ochrony dorosłych oraz pieszych – kolejno 91 i 90 proc. Bezpieczeństwo dzieci zostało ocenione na 87 proc., a systemy wspomagające bezpieczeństwo na 77 proc. Nowy Lexus ES jest wyposażony w najnowszą wersję pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System +. To, czym Lexus ES zyskał sobie największe uznanie to standardowy pakiet bezpieczeństwa, który posiada poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową, a także pasażerów oraz systemy bezpieczeństwa z układem zapobiegającym zderzeniom.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co się zmieni?

Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku: duże samochody terenowe

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę dla poszukiwaczy dużych aut terenowych. Ostatnim zwycięskim autem jest Hyundai NEXO, który został uznany za najbezpieczniejszy samochód 2018 roku w kategorii dużych aut typu SUV. Został on wyróżniony przede wszystkim za znakomite systemy bezpieczeństwa, ale jest jeszcze coś, czym zwrócił uwagę ekspertów. Co to takiego? Fakt, że jest to pierwszy w historii samochód wodorowy, który został przetestowany przez Euro NCAP. Na tym jednak nie koniec zaskoczeń, ponieważ ten od razu okazał się najlepszy. A jak dokładniej kształtuje się jego ocena? Zwycięski model Hyundaia w kategorii dotyczącej bezpieczeństwa dorosłych zdobył aż 94 proc. Na 87 proc. zostało ocenione bezpieczeństwo dzieci. Nieco niżej, bo na 67 proc. zapracował sobie bezpieczeństwem pieszych.

Czytaj także: Korozja samochodu: skorodowane nadwozie zwiększa ryzyko poważnych obrażeń

Testy zderzeniowe Euro NCAP: najbardziej niebezpieczny samochód 2018 roku

Podsumowanie

  1. Najbezpieczniejszym samochodem 2018 roku w kategorii „Małe samochody rodzinne” został Mercedes klasy A.
  2. Najbardziej bezpiecznym samochodem 2018 roku w kategorii dużych samochodów rodzinnych został Lexus ES. To samo auto uzyskało wyróżnienie w nowej kategorii dotyczącej samochodów hybrydowych i elektrycznych.
  3. Za najbezpieczniejsze auto w kategorii dużych samochodów terenowych uznany został Hyundai NEXO.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej