Korozja samochodu: skorodowane nadwozie zwiększa ryzyko poważnych obrażeń

Aktualizacja:
zardzewialy-samochod

Korozja samochodu dla wielu z nas zaburza jedynie estetykę auta. Dopóki samochód bez większych problemów przechodzi badania techniczne, kwestia rdzy jest przez nas bagatelizowana. Tymczasem okazuje się, że mocno skorodowane nadwozie zwiększa ryzyko odniesienia obrażeń lub śmierci w wypadku nawet o 20 procent!

Panuje powszechne przekonanie, że korozja samochodu to przypadłość starych aut. Dodatkowo, rzadko kiedy zaprzątamy sobie nią głowę, traktując ją jako czynnik wpływający jedynie na estetykę auta. Tymczasem proces korodowania może mieć miejsce także w przypadku kilkuletnich aut, a zaawansowane zardzewienie znacznie obniża bezpieczeństwo pasażerów podczas wypadku.

Korozja samochodu: bezpieczeństwo sprawdzone w crash testach

W przypadku leciwych aut, rdza na samochodzie nie dziwi. Na tempo jej rozwoju wpływ ma szereg czynników zewnętrznych, a nie jedynie poziom fabrycznego zabezpieczenia. Choć wiadomo, że rdza może znacznie osłabić elementy nośne auta, dotychczas nie było żadnych badań, które udowadniałyby, w jakim stopniu wpływa ona na bezpieczeństwo samochodu. Zbadanie tej kwestii zleciła szwedzka firma ubezpieczeniowa Folksam, a wyniki przeprowadzonego eksperymentu mogą szokować.

Badanie przeprowadzono według metodologii EURO NCAP i odbyło się ono na zasadzie crash testów używanych aut. W tym celu wykorzystano Mazdę 6, która charakteryzowała się już poważną korozją i VW Golfa V, który miał jedynie pojedyncze ogniska rdzy. Osobne egzemplarze wykorzystano do zderzeń czołowych, a osobne do zderzeń bocznych.

W przypadku tego pierwszego było to uderzenie 40 proc. powierzchni w odkształconą przeszkodę przy 64 km/h, w przypadku uderzenia bocznego – było to uderzenie nieruchomego auta przez rozpędzony do 50 km/h wózek z odkształcalnym blokiem. Dodatkowo Golf został poddany testowi zderzenia ze słupem przy prędkości 50 km/h.

Czytaj także: Najbezpieczniejsze samochody 2018 roku

Rdza na samochodzie: zmniejszona ochrona pasażerów

W przypadku VW Golfa z pojedynczymi ogniskami korozji, okazało się, że te praktycznie nie wypłynęły na wynik testu zderzeniowego. Niewielki spadek bezpieczeństwa odnotowano jedynie przy zderzeniu czołowym (z 13 punktów spadek do 12,15) i to właśnie za to ostateczna ocena auta została obniżona z pięciu gwiazdek na mocne cztery.

Czytaj także: Używany Volkswagen Golf IV – czy warto go kupić?

Zdecydowanie gorzej wypadła w teście Mazda, której niektóre fragmenty blachy były przerdzewiałe praktycznie na wylot. To zauważalnie pogorszyło poziom ochrony pasażerów zarówno w przypadku zderzenia czołowego, jak i bocznego, w związku z czym auto uzyskało w teście tylko trzy gwiazdki. Poziom bezpieczeństwa przy zderzeniu czołowym spadł z 11 punktów do 7,29, a w przypadku zderzenia bocznego – z 13 do 8,52. Na tym przykładzie wykazano, że zaawansowany poziom korozji nadwozia zwiększa ryzyko śmierci w wypadku czy też odniesienia poważnych obrażeń aż o 20 proc.

O ile w przypadku Golfa suma punktów w crash testach zmniejszyła się jedynie o jeden punkt, o tyle Mazda straciła ich aż  8.

Czytaj także: Rodzaje wypadków drogowych

Korozja samochodu: jak chronić auto przed rdzą?

Przed rdzą łatwiej jest się zabezpieczyć, niż się jej pozbyć. W przypadku niewielkiej korozji pomóc może oczywiście wizyta u lakiernika, która jednak nie dość, że będzie kosztowna, to i tak pozostawi ślad na karoserii. Pierwszą oznaką rdzy na samochodzie mogą być zmiany na obrzeżach nadkoli. Podobnie narażone są także dolne krawędzie drzwi i progi oraz podwozie. Aby im zapobiec, o auta trzeba dbać. Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na miejsce parkowania. I o ile nie każdy ma możliwość trzymania pojazdu w wentylowanym garażu, tak warto chociażby parkować auto na utwardzonej powierzchni, a nie na utrzymujących wilgoć trawnikach. Korozji możemy oczywiście zapobiegać stosując na przykład dostępne na rynku preparaty na bazie wosku i oleju. Pamiętajmy jednak, że jest to działanie doraźne.

Czytaj także: Kobiety bardziej narażone na skutki wypadków

Podsumowanie

  1. Crash test przeprowadzono według metodologii EURO NCAP. W badaniu udział wzięła Mazda 6, która charakteryzowała się poważną korozją i VW Golfa V z pojedynczymi ogniskami rdzy.
  2. Poważnie skorodowane nadwozie zwiększa ryzyko odniesienia obrażeń lub śmierci w wypadku nawet o 20 procent.
  3. W przypadku Golfa suma punktów w crash testach zmniejszyła się jedynie o jeden punkt, ale Mazda straciła ich aż
  4. Korozji możemy zapobiegać stosując dostępne na rynku preparaty na bazie wosku i oleju – jest to jednak jedynie działanie doraźne.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej