Jakie auto do 15 tysięcy? Podpowiadamy, co wybrać w 2020 roku

Aktualizacja: 14.07.2020
Jakie-auto-do-15-tysięcy

15 tys. zł to budżet relatywnie niewielki, ale i tak pozwalający na to, by wybrać ciekawe, dobre auto - szczególnie jeśli ma ono służyć głównie w mieście. Samochód, którego cena ma zmieścić się w takim budżecie, wcale nie musi być leciwym pojazdem bez atrakcyjnego wyposażenia. Na rynku nie brak bowiem aut do 15 tys. zł, których standard i możliwości zadowolą nawet bardziej wymagających klientów.

Samochód do 15 tys. zł musi być swoistym kompromisem pomiędzy kilkoma sferami – budżetem, oczekiwaniami a możliwościami, na rynku aut używanych. Jeśli spojrzeć na pojazdy, które dostępne są w roku 2020, znaleźć można kilkanaście wartościowych modeli niezależnie od oczekiwań odbiorcy. To samochody zarówno kompaktowe i przeznaczone głównie dla jednej osoby, jak i modele standardowe – dla rodziny – oraz auta kombi, które pozwolą również wykorzystać samochód np. podczas zadań w pracy.

Jaki samochód do 15 tys. zł dla jednej osoby?

Kwota 15 tys. zł to często granica, w przypadku której szuka się samochodu dla młodego kierowcy – np. singla lub kogoś, kto właśnie zdał egzamin na prawo jazdy. Auto powinno być niedrogie, a zarazem dobrej jakości. W tym przedziale cenowym z pewnością znaleźć można np. Audi A3 – popularne kompaktowe modele produkowane do 2013 r. Jakość, z którą od lat kojarzona jest niemiecka marka, jest niezaprzeczalna.

Dobrym wyborem w takiej sytuacji będzie też odpowiedni model Forda Focusa. Oczywiście linia ta produkowana jest do dziś. Z perspektywy roku 2020 warto sięgnąć np. po modele z okolic 2008 r. – to Focusy o w pełni satysfakcjonującym wyposażeniu. Biorąc dodatkowo pod uwagę dostępność i niskie ceny części zamiennych, będzie to korzystna opcja dla kogoś, kto szuka auta do 15 tys. zł.

Podobnie jest w przypadku trzydrzwiowej Hondy Civic VII. Trzeba jednak pamiętać, że to model już bardzo ukierunkowany na samochód dla singla. W sytuacji, gdyby miał w przyszłości stać się autem dla małej rodziny, może pojawić się problem.

Warianty familijne, czyli od Skody po BMW

Nawet szukając auta większego, typowego sedana, budżet 15 tys. zł w 2020 r. powinien wystarczyć do korzystnej transakcji. Przede wszystkim rynek zapewnia bardzo duży przegląd modeli, które od lat cenią Polacy. To nie tylko popularne Volkswageny Passaty, które mimo upływu lat nie tracą swoich właściwości – m.in. dynamiki i wytrzymałości. Zastanawiając się, jaki samochód sedan wybrać do 15 tys. zł, warto rozważyć też oczywiście Skody Octavie. Ceny tych aut są wyjątkowo niskie przy bardzo dobrym wyposażeniu – to efekt m.in. tego, że przed laty marka ta stała się popularnym wyborem w działalności gospodarczej. Dziś Skoda Octavia potrafi mieć na liczniku setki tysięcy kilometrów, ale jednocześnie części zamienne do niej – nawet najbardziej zaawansowane – są w zaskakująco niskich cenach.

Podobnie można postrzegać Fordy Mondeo. Budżet do 15 tys. zł pozwoli na zakup auta z lat 2000-2006 r. I będzie to korzystny wybór – Mondeo to jedna z tych linii, które od lat nie tracą swoich właściwości jezdnych oraz bardzo nowoczesnego wyglądu. Nawet po ponad dekadzie wyróżniają się na rynku pod względem ogólnego stylu.

Kombi do 15 tys. zł, czyli jakość Opla

Budżet 15 tys. zł bywa ograniczeniem, które dotyczy często młodych rodzin planujących zakup pierwszego samochodu. Dużą popularnością cieszą się wśród nich kombi. Dłuższy bagażnik pozwala np. na bezproblemowe schowanie wózka dziecięcego. Inną grupą osób, które szukają taniego auta w wersji kombi, są pracownicy regularnie transportujący zróżnicowane materiały – np. stolarze, dla których transport dłuższych elementów bywa codziennością. Tanie kombi staje się tu rozwiązaniem idealnym. 15 tys. zł w pełni wystarczy, by znaleźć samochód, który spełni oczekiwania. Polski rynek zakłada np., że to budżet pozwalający na zakup wszechobecnego Opla Astry z serii produkowanej do 2014 r. Oczywiście trudno byłoby znaleźć w tym przedziale auta kilkuletnie, ale starsze nie powinny stanowić problemu. Tymczasem te wersje Astry doceniane są ze względu na ogólną niezawodność. Ich silniki Diesla łączą efektywność z solidnością. Choć sama Astra może być postrzegana wizualnie jako samochód nieco starszy, bardzo dobry silnik oraz właściwości jezdne powinny zrekompensować kilka niedogodności.

Czy zakup auta do 15 tys. zł ma sens?

Zdecydowanie tak – jeśli kupujący nie dysponuje większym budżetem, nawet 15 tys. zł w 2020 r. wystarczy na sensowny zakup. W sytuacji, gdy np. poprzez kredyt można pulę tę podwyższyć, warto również przeanalizować, jakie są najciekawsze auta w przedziale od 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kalkulator OC i AC może wskazać wyższe kwoty ubezpieczenia. Jeśli więc głównym kryterium wyboru ma być możliwie najniższa cena samochodu przy zachowaniu kluczowych cech – solidności, wytrzymałości, niezłego wyposażenia – samochód za 15 tys. zł powinien wystarczyć na kilka lat.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments