Nowe opłaty na A4 - sprawdź ile to teraz kosztuje!

Aktualizacja:
opłaty A4

Oszczędność paliwa, czasu, szybka i sprawna podróż do celu czy bezpieczeństwo to jedne z wielu zalet korzystania z autostrad. Jednak wśród tych niewątpliwych plusów pojawia się jedna wada, które sprawia, że Polacy tłumnie uciekają na boczne drogi. Chodzi oczywiście o opłaty za autostradę, które do niskich nie należą, a od 1 marca 2019 jeszcze wzrosły. Nowe opłaty na A4 - sprawdź ile to teraz kosztuje!

Opłaty na A4

Autostrada A4 to odcinek drogi łączący granicę z Ukrainą z granicą niemiecką. Ma ona długość 628,5 km. Teoretycznie jest autostradą płatną, a w praktyce kierowcy płacą tylko na dwóch wyznaczonych odcinkach. Pierwszy z nich to fragment drogi od Krakowa do Katowic, a drugi z Gliwic do Wrocławia. Razem płatna część drogi obejmuje 223,5 km.

Dlaczego pozostałe fragmenty A4 pozostają nadal bezpłatne? Otóż z różnych powodów, ku radości kierowców, nie spełniają warunków drogi płatnej. Na przykład obwodnice miast z założenia są bezpłatne, a część odcinków okazuje się za krótka, by stawiać bramki. Ale szczęście kierowców nie potrwa zbyt długo, bo trwają już prace nad wdrożeniem innego systemu opłat za korzystanie z pozostałych fragmentów A4.

A4 – Od bramki do bramki

Niektórzy tak właśnie obliczają upływ czasu i pieniędzy – od bramki do bramki. Są to przede wszystkim osoby, które często jeżdżą płatnymi odcinkami A4. Manualne pobieranie opłat na tych odcinkach odbywa się właśnie na bramkach. Dotychczas krótki odcinek autostrady o długości 61 km pomiędzy Krakowem a Katowicami jednorazowo kosztował kierowcę samochodu osobowego 20 zł. Taniej w przeliczeniu na ilość kilometrów wychodzi przejazd odcinkiem Sośnic-Bielany Wrocławskie, bo wynosi 16,2 zł.

Z tego wynika prosty wniosek, że przejazd płatnymi fragmentami A4 w jedną stronę kosztuje 36,2 zł. A przecież trzeba jeszcze wrócić tą samą trasą… Tymczasem od 1 marca tego roku na krótszym odcinku na wniosek koncesjonariusza autostrady opłaty jeszcze wzrosły.

Kto ile płacił do tej pory?

Skupimy się na odcinku Kraków-Katowice, bo to na tym fragmencie A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska podniosła opłaty.

Taryfikator na autostradzie zależy przede wszystkim od kategorii pojazdu. Otóż do tej pory cennik dla jednej bramki, czyli połowy drogi, wynosił dla motocykli 5 zł, a dla samochodów osobowych i mniejszych dostawczych 10 zł. Pojazdy większe dwu i trzyosiowe wypuszczano z bramki za 18 zł, a największe ciężarówki po zapłaceniu 30 zł.

Czyli drogo, a jest jeszcze drożej, ponieważ podwyżka dotknęła kilku kategorii pojazdów. Na szczęście oszczędzono motocyklistów i kierowców aut osobowych, którzy odetchnęli z ulgą. Znając życie, można śmiało skomentować, że zapewne póki co…

Nowe opłaty na A4 – Ile płacimy od marca?

Po dwóch latach od wprowadzenia poprzednich cen podwyżki dotknęły kategorie pojazdów 2, 3, 4 i 5. Kierowcy największych pojazdów zamiast dotychczasowych 30 zł muszą zapłacić 35 zł za wjazd na autostradę. Czyli na za całą podróż krótkim odcinkiem Kraków-Katowice wydadzą już 70 zł.

A oto jak wygląda tabela opłat po marcowej podwyżce:

pojazd

obecna stawka

stawka przed podwyżką

kategoria pojazdu

motocykle

5 zł

5 zł

1
pojazdy samochodowe o dwóch osiach

10 zł

10 zł

1
pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami

20 zł

18 zł

2
pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami

20 zł

18 zł

3
pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

35 zł

30 zł

4
pojazdy ponadnormatywne 35 zł 30 zł 5

Dlaczego musi być drożej?

Kierowcy dużych aut narzekają, a firma motywuje podwyżki kilkoma argumentami. Przede wszystkim są to według rzecznika Stalexportu Rafała Czechowskiego zaplanowane w najbliższym czasie inwestycje. Związane jest to z modernizacją infrastruktury i wprowadzeniem wygodniejszych form płatności.

Jedna z niewielu pocieszających informacji dotyczy faktu, że użytkownicy A4Go oraz kart zbliżeniowych A4, jeśli wykupili impulsy do końca lutego, mogą przez dwa kolejne lata jeździć autostradą według dotychczasowego cennika. Czyli firma tłumaczy, a Polacy płacą.

 

Podsumowanie

  1. Autostrada A4 na całej długości ma dwa płatne odcinki: Kraków-Katowice i Gliwice-Wrocław.
  2. Od 1 marca 2019 roku obowiązuje nowy taryfikator na odcinku Kraków-Katowice.
  3. Podwyżka nie obowiązuje motocykli i samochodów osobowych.
  4. Nowa cena dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 20 zł, a dla kategorii 4 i 5 aż 35 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej