Jeszcze niedawno przemierzaliśmy bezkresne drogi podczas letniego urlopu, pokonywaliśmy setki, czasem tysiące kilometrów, by dostać się w upragnione miejsce letniego wypoczynku, a tymczasem nadeszła jesienna szaruga i czas myśleć o zmianie opon na zimowe. Pozornie wydawać by się mogło, że jesień i zima to ten mniej bezpieczny dla kierowcy czas w roku. Nic bardziej mylnego! Pogoda w grudniu może sprzyjać kierowcom!
Pogoda ma znaczenie!
Za bezpieczeństwo w ruchu drogowym − oprócz stanu technicznego pojazdu, kompetencji kierowcy, bystrości jego umysłu i szybkości reakcji – w dużej mierze odpowiadają warunki atmosferyczne, czyli po prostu pogoda. W Polsce różnorodność pór roku pozwala doświadczyć na drodze zarówno spękanego od żaru asfaltu, jak i ściany deszczu, mlecznej mgły, gołoledzi czy zasp, w których zakopują się nasze samochody. Istny meteorologiczny kalejdoskop! No i ulubione powiedzenie polskich kierowców: Jak co roku zima zaskoczyła drogowców.
Większość kierowców uważa, że to zła pogoda w głównej mierze przyczynia się do zwiększenia liczby wypadków drogowych. Czy mają rację?
Jak wynika z policyjnych statystyk najwięcej wypadków w ruchu drogowym zdarza się nie na śliskiej czy zaśnieżonej drodze, ale podczas ładnej pogody. Tak! Statystyki te wykazują, że najwięcej wypadków ma miejsce w przedziale od czerwca do października. W 2017 r. najwięcej wypadków wydarzyło się w październiku (10,1% wszystkich wypadków w roku), czerwcu i lipcu (po 9,9%) [na podstawie statystyka.policja.pl]. Dla porównania: w czerwcu 2017 roku doszło do 3258 wypadków, podczas gdy w styczniu czy lutym tego samego roku, a więc w miesiącach zimowych, do zaledwie nieco ponad 1800 w każdym miesiącu.
Duża liczba wypadków w okresie letnim spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym. Masowo wyjeżdżamy na urlopy, często zmęczeni po długim czasie wytężonej, intensywnej pracy chcemy jak najszybciej znaleźć się w wymarzonym miejscu letniego wypoczynku, usiąść na plaży z zimnym piwkiem w dłoni i oddać się błogiemu lenistwu. Sucha nawierzchnia, dobra widoczność zachęcają, by mocniej docisnąć pedał gazu, nie raz prowokując do brawurowych zachowań i powodując, że tracimy czujność. Biorąc pod uwagę, że inni uczestnicy ruchu drogowego są w podobnej sytuacji, łatwo się domyślić, że o wypadek nietrudno.
Jaka pogoda jest najgorsza?
Policyjne raporty pozwalają stwierdzić konkretnie, jakie zjawiska atmosferyczne są dla kierowców i ich pasażerów najmniej sprzyjające. I tak w roku 2017:
− 19 205 wypadków samochodowych miało miejsce przy dobrych warunkach pogodowych (!);
− 8312 wypadków zdarzyło się podczas pochmurnej pogody;
− do 5020 wypadków doszło podczas deszczu;
− 760 wypadków kierowcy spowodowali, gdy sypał śnieg lub padał grad;
− 698 wypadków wydarzyło się podczas oślepiającego słońca;
− 320 wypadków wydarzyło się, gdy wiał silny wiatr;
− do 259 wypadków doszło podczas mgły.
Pogoda na grudzień: Im gorzej, tym bezpieczniej?
Dane mówią same za siebie. Pogoda, która wydawać by się mogła najbardziej ryzykowna – kiedy jest mgliście, deszczowo, kiedy sypie śnieg – powoduje, że jako kierowcy jesteśmy bardziej czujni, jedziemy ostrożnie, ponieważ wiemy, że ograniczają nas warunki atmosferyczne. Jesteśmy świadomi tego, że szadź czy gołoledź znacząco skracają czas drogi hamowania, a przy tym mamy mniejsze zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego, którzy również muszą się zmierzyć ze złą pogodą. Gwałtowne podmuchy wiatru mogą sprawić, że stracimy panowanie nad pojazdem. Mgła znacząco ogranicza widoczność, czasem nie pozwalając dostrzec auta jadącego kilka metrów przed nami. W każdej z tych sytuacji celowo ograniczamy więc prędkość, ponieważ nasza świadomość, że możemy stracić panowanie nad pojazdem i spowodować wypadek, jest większa. Przecież z tego samego powodu zmieniamy opony na zimowe – wiedząc, że aura zagraża naszemu bezpieczeństwu, chcemy je podnieść. Niektórzy kierowcy podczas wyjątkowo niesprzyjającej pogody rezygnują nawet z siadania za kierownicę na rzecz transportu publicznego.
Zachowawczość i ostrożność kierowców w trakcie złej pogody przynosi rezultaty. Styczeń i luty to rokrocznie miesiące, w których policja odnotowuje najmniejszą liczbę wypadków w ruchu drogowym (w 2017 roku było to zaledwie 5,5% wszystkich wypadków) – dwukrotnie mniejszą niż w miesiącach wakacyjnych.
Podsumowanie
- Najwięcej wypadków zdarza się przy dobrej pogodzie: nie ma co do tego wątpliwości kiedy przyjrzymy się twardym danym
- Zła pogoda sprawia, że kierowcy stają się ostrożniejsi, lepiej kontrolują sytuację na drodze i nie bagatelizują zagrożeń
- W czasie kiepskich warunków atmosferycznych, statystycznie częściej dostosowujemy styl jazdy do tego, co zastajemy na drodze.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.