Na polskiej drodze najczęściej spotkać możemy lwa, który jest bardzo skoncentrowany i zorganizowany. Kroku dotrzymuje mu jednak nie mniej ogarnięty słoń, a zaraz za nim spotkamy żyrafę, która uwielbia długie wycieczki w gronie bliskich. Wystrzegać powinniśmy się jednak gepardów, którzy są typowymi ryzykantami. A jakim zwierzęciem na polskiej drodze Ty jesteś?
Jakiś czas temu publikowaliśmy horoskop kierowcy. Okazało się wówczas, że nasz znak zodiaku ma niemały wpływ na nasze predyspozycje, temperament i zachowanie za kierownicą. Co najważniejsze – kierowcy przyznali, że „przepowiednie” sprawdzają się w 100 proc. Jak zachowuje się baran za kierownicą, a jak z rogatym temperamentem radzi sobie byk? Na te i wszystkie inne pytania odpowiedź znajdziemy w naszym horoskopie kierowcy. Dziś natomiast sprawdzimy jakimi typami zwierząt jesteśmy w polskiej, drogowej dżungli. Odpowiedzi na to pytanie szukamy w raporcie Shell „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą”.
Czytaj także: Pies i kot w samochodzie: jak bezpiecznie przewozić zwierzęta
Polak za kierownicą – profil
„Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” to badanie przeprowadzone przez Kantar TNS na zamówienie Shell. Skąd pomysł do porównania kierowców z różnymi typami zwierząt? Okazuje się, że dla większości z nas, podróż samochodem to nie tylko sposób na przemieszczenie się, ale głównie na pokazanie swojego temperamentu, charakteru i wyrażenia emocji za kółkiem.
Z raportu „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” wyłania się obraz statystycznego kierowcy w Polsce. Okazuje się, że za kółkiem siedzi 40-letni mężczyzna, z wykształceniem średnim albo wyższym. Kierowca ten ma jedno dziecko oraz jeden samochód. A że nie ma dwóch takich samych osobowości, statystycznego Polaka za kierownicą porównano pod kątem upodobań, empatii, temperamentu czy nawyków i stylu jazdy. Zachowania te porównano do zachowań zwierząt w afrykańskiej dżungli. Na ich podstawie wytypowano sześć najczęściej spotykanych typów kierowców na polskiej drodze.
Czytaj także: Absurdalne przepisy ruchu drogowego na świecie
Afrykańska dżungla na polskiej drodze
Na polskich drogach najczęściej możemy spotkać lwa. Typ ten reprezentuje 23,8 proc. polskich kierowców. Jest to jednak całkiem dobra informacja, ponieważ to właśnie lwy okazały się najbardziej kompetentnym typem kierowcy. Z badania wynika, że jest on doświadczony i skoncentrowany, a swoją trasę zawsze planuje w najmniejszych szczegółach. Co najważniejsze – w pełni kontroluje sytuację na drodze.
Zaraz za lwami uplasowały się słonie stanowiące niemal 18 proc. polskich kierowców. Czym różnią się od skoncentrowanego za kółkiem lwa? Podobnie jak on, są rozważne i odpowiedzialne, ale wyróżniają się przede wszystkim troskliwością. Co za tym idzie, cenią sobie spokojną jazdę w towarzystwie bliskich osób.
Nieco mniej porusza się po naszych drogach żyraf, które są z natury przyjazne i wesołe. Do tej grupy zaliczają się miłośnicy długich wycieczek w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Żyrafy za kółkiem są pewne siebie, ale błyskawicznie reagują w sytuacjach zagrożenia.
Czytaj także: Auto dla singla: marka samochodu a atrakcyjność płci przeciwnej
W końcu nadszedł czas na tych, którzy za kółkiem uruchamiają swoje dzikie żądze – tygrysy, które stanowią 15,1 proc. ankietowanych. To oni właśnie uważają, że wszyscy użytkownicy polskich dróg powinni im się podporządkować. Z natury lubią wyzwania i jazdę w trudnych warunkach, jednocześnie cechując się ogromnym zamiłowaniem do luksusu.
Na piątym miejscu znalazły się lemury, które czerpią z jazdy ogromną radość, a auto daje im poczucie wolności. Po czym poznamy lemura? Ten będzie jechał z otwartymi oknami, a z jego auta rozbrzmiewać będzie głośna muzyka.
Na koniec została najbardziej drapieżna grupa kierowców, czyli gepardy. To typowy wojownik i ryzykant, który za nic ma przepisy drogowe, a na drodze szaleje do granic możliwości.
Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 roku na zlecenie firmy Shell. Badano kierowców w wieku 25-45 lat, posiadających prawo jazdy minimum 5 lat i korzystający z samochodu przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Horoskop kierowcy – znaki zodiaku za kierownicą – kto prowadzi NAJGORZEJ?
Podsumowanie
- „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” to badanie przeprowadzone przez Kantar TNS na zamówienie Shell. Na podstawie wyników badania wyróżniono 6 typów kierowców na polskiej drodze, a wszystkie z nich porównano do zwierząt.
- Okazuje się, że dla większości kierowców, jazda samochodem to przede wszystkim okazja do pokazania swojego temperamentu i wyrażenia emocji.
- Na polskiej drodze najczęściej spotkamy lwa, który jest bardzo skoncentrowany i planuje podróż w najmniejszych szczegółach.
- Wystrzegać powinniśmy się jednak gepardów, którzy są panami drogi i lubią ryzyko.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
![Foto: State Farm [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/07/kobiety-i-mezczyzni-za-kolkiem-w-usa-1-370x168.jpg)
Odwieczna wojna płci toczy się nie tylko w Polsce. Akademia mfind próbowała ustalić kto jeździ lepiej – kobiety czy mężczyźni. To samo pytanie zadał sobie portal informacyjny Bloomberg Businessweek. Czy kobiety w Stanach Zjednoczonych także jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni? Kto jest mistrzem kierownicy, a kto piratem amerykańskich szos? Czy wyniki, które uzyskał Bloomberg pozwalają obalić międzynarodowe stereotypy?

Kolizja z dzikiem lub sarną może być bardzo niebezpieczna. Uzyskanie odszkodowania za taki wypadek łatwe nie jest. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, które masz i tego, kto ponosi odpowiedzialność za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Może się bowiem okazać, że za nieostrożne zwierzę odpowiada konkretny człowiek. Zderzenie z dzikim zwierzęciem - kto ponosi odpowiedzialność?

W 2017 roku w Polsce kobiety spowodowały 22,5% wypadków drogowych, To cztery razy mniej niż mężczyźni. Ciągle jednak hasło "baba za kierownicą" ma jednoznacznie negatywny wydźwięk. Czy słusznie? Jakie są kobiety za kierownicą? I dlaczego tak trudno przełamać ten stereotyp?

Blisko co dziesiąty Polak nie ma żadnego ubezpieczenia. Większość z nas uważa, że są one za drogie, ale spore grono osób celowo nie ubezpiecza się twierdząc, że wszelkie ryzyko podejmuje świadomie, albo ochrony nie potrzebuje ze względu na swój styl życia. Więc jak to z nami jest? Czy lubimy ryzyko? A jeśli tak, to czy nasze upodobania przekładają się na nasze decyzje dotyczące ubezpieczeń?

Brudne tablice rejestracyjne, zbyt wolna jazda czy ochlapywanie pieszych – czy wiesz, że za to wszystko grożą wysokie mandaty? Jeśli myślisz sobie, że przestrzegając dopuszczalnej prędkości i stosując się do powszechnie znanych przepisów, unikniesz mandatów, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zobacz, jakie są niedozwolone zachowania za kierownicą, o których nawet nie wiesz, a za które możesz dostać mandat!
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz