Popularność assistance rośnie z roku na rok. Polacy coraz bardziej doceniają tego rodzaju usługi i coraz chętniej się na nie decydują. Najpopularniejsze pozostaje assistance komunikacyjne, ale rośnie także zainteresowanie usługami medycznymi czy assistance domowym. Z raportu „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” wynika, że w 2018 roku z assistance skorzystało ponad 2,3 mln Polaków.
Cieszy sam fakt rosnącej świadomości ubezpieczeniowej Polaków. Jednak największe wrażenie robi liczba osób, które w 2018 roku skorzystały z dobrowolnych ubezpieczeń, a konkretniej z usług assistance. 2,3 mln Polaków – w skali całego kraju wydaje się mało? Być może. Jednak w ciągu ostatnich 5 lat, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Największym uznaniem cieszy się oczywiście assistance komunikacyjne. Więcej o upodobaniach Polaków względem assistance znajdziemy w raporcie „Rynek usług assistance widziany oczami klientów”. Badanie zostało zrealizowane przez Ipos na zlecenie Mondial Assistance.
Rynek ubezpieczeń w Polsce…
… jest rynkiem stosunkowo młodym. Na przestrzeni lat świadomość ubezpieczeniowa Polaków znacznie wzrosła, jednak nadal sporo brakuje nam do średniej europejskiej. Blisko co dziesiąty Polak nie ma żadnego ubezpieczenia. Dlaczego? Większość z nas uważa, że są one po prostu za drogie. Jeszcze inni swoją decyzję będą tłumaczyć tym, że wszelkie ryzyko w życiu podejmuje świadomie, albo ochrony po prostu nie potrzebuje, bo nic złego zdarzyć się nie może. Są też bardziej skrajne przypadki, czyli takie, w których swoją świadomą decyzję o braku ubezpieczenia będziemy tłumaczyli tym, że ochroną na wypadek różnych zdarzeń… te zdarzenia możemy po prostu na siebie ściągnąć.
Patrząc prawdzie w oczy – jako kierowcy jesteśmy zmuszeni do obowiązkowego ubezpieczenia OC i niechętnie, ale go kupujemy. Inne, dobrowolne ubezpieczenia traktujemy jako zło (nie)konieczne. I właśnie w obliczu takiego podejścia, statystyki mówiące o liczbie osób decydujących się na skorzystanie z usług assistance naprawdę cieszą.
Assistance komunikacyjne na pierwszym miejscu
Nie jest zaskoczeniem, że największym powodzeniem cieszy się assistance komunikacyjne (74 proc. respondentów). Stłuczka, awaria akumulatora, brak benzyny czy chociażby zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie – z tym spotkać może się nawet najbardziej wytrawny kierowca. To właśnie w takich przypadkach usługi assistance cenimy sobie najbardziej. Nieco mniejszą popularnością cieszy się assistance medyczne (73 proc. ankietowanych) obejmujące domowe wizyty lekarskie czy rehabilitacje. Według badania Ipos, na trzecim miejscu znalazło się assistance turystyczne (65 proc.), które zapewnia pomoc np. w organizacji leczenia podczas zagranicznej podróży, zagubionego bagażu czy opóźnionego lotu. Zaraz za podium, na miejscu czwartym, uplasowało się assistance domowe, które pomoże w przypadku awarii domowej i zapewni wsparcie fachowca.
– 57 proc. respondetów wskazało assistance domowe jako to o największej wartości. To wzrost aż o 10 proc. w porównaniu do 2017 roku. Ten rodzaj usług, może nie jest jeszcze tak popularny, jak assistance dla samochodu, ale z roku na rok coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać te usługi i je cenić – podsumowuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.
Co to jest assistance i jaką pomoc zapewnia?
Zacznijmy jednak od początku, a konkretniej – czym jest assistance? Pytanie niby błahe, tymczasem okazuje się, że jeszcze nie tak dawno znakomita większość z nas nie wiedziała, z jakich usług może skorzystać w ramach pakietu assistance. Nic więc dziwnego, że na pomoc tego typu się nie decydowaliśmy. Jednak świadomość samego assistance, jak i całego rynku ubezpieczeniowego rośnie z roku na rok. Okazuje się, że dziś świadomość istnienia tego rodzaju usług oraz zrozumienie ich zakresu deklaruje już 81 proc. Polaków.
|
Zakres ubezpieczenie assistance będzie różnił się w zależności od towarzystwa. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na tego typu pomoc, dokładnie zapoznać się z OWU i sprawdzić, na jakiego rodzaju wsparcie możemy liczyć w ramach umowy.
Świadomość Polaków – co wiemy o assistance?
Z przytoczonego badania wynika, że ponad 14 mln Polaków, z pośród niespełna 18 mln posiadających usługi finansowo-ubezpieczeniowe rozumie specyfikę samego assistance. Najczęściej oceniają oni, że są to usługi ratunkowo-pomocowe. 42 proc. respondentów określiło assistance jako usługi towarzyszące innym ubezpieczeniom.
Czytaj także: Ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej ✈ Kup polisę online
|
Ubezpieczyciele często nie informują klienta o prawach jakie przysługują mu z tytułu umowy ubezpieczenia, a my sami OWU czytamy bardzo pobieżnie. W tym wszystkim cieszy jednak sam fakt, że w porównaniu do roku ubiegłego, grono Polaków świadomych specyfiki usług assistance wzrosła aż o 603 tys. osób.
Profil konsumenta: kto korzysta z assistance?
Typowym konsumentem usług assistance jest mężczyzna w wieku około 30-49 lat, mieszkający w dużym mieście, liczącym powyżej 200 tys. mieszkańców. Mężczyzna ten jest dobrze sytuowany, sprawuje funkcje kierownicze lub specjalistyczne, posiada dochód blisko 5 tys. złotych i mieszka w dwu- lub trzyosobowym gospodarstwie domowym.
Czytaj także: Mondial Assistance – ubezpieczenia turystyczne
Podsumowanie
- Największym uznaniem cieszy się assistance komunikacyjne. Na drugim miejscu znalazły się usługi medyczne, a zaraz za nimi uplasowało się assistance podróżne.
- Coraz większą popularnością cieszy się assistance domowe zapewniające wsparcie fachowców w przypadku awarii.
- Część Polaków posiada w ramach swojego ubezpieczenia pakiet usług assistance, ale nie jest tego świadomych. Ubezpieczyciele często nie informują klienta o prawach jakie przysługują mu z tytułu umowy ubezpieczenia, dlatego warto to zweryfikować.
- Typowym konsumentem usług assistance jest dobrze sytuowany mężczyzna w wieku około 30-49 lat, mieszkający w dużym mieście i pracujący na stanowisku kierowniczym.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.