Ubezpieczenie komunikacyjne assistance - co obejmuje i na czym polega?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie assistance może wykupić każdy kierowca

Ubezpieczenie assistance to obok OC i AC, jedna z popularniejszych ofert polisy komunikacyjnej na naszym rynku. Kierowcy decydują się na jej zakup przede wszystkim ze względu na niską cenę lub promocję – assistance jest często włączane do pakietu OC i AC. Czy wiesz jednak co obejmuje ubezpieczenie assistance, co daje taka polisa i czy aby na pewno Twój ubezpieczyciel nie naciągnął Cię na wysoką składkę?

Ubezpieczenie assistance polega na zapewnieniu ochrony ze strony ubezpieczyciela w sytuacji, gdy kierowca potrzebuje pomocy technicznej lub medycznej na drodze.

Gdy zepsuje Ci się samochód, pasażer będzie potrzebował lekarza lub po prostu zabraknie Ci paliwa w baku – wówczas ubezpieczyciel, u którego masz wykupione ubezpieczenie assistance, zorganizuje odpowiednią pomoc. Warto pamiętać, że problem z autem nie musi wiązać się koniecznie z wypadkiem drogowym – mając wykupione ubezpieczenie assistance w odpowiednim pakiecie otrzymujesz gwarancję, że w przypadku zdarzeń losowych ubezpieczyciel pospieszy Ci z pomocą i nie zostaniesz sam na środku drogi.

Dla kogo assistance?

Ubezpieczenie assistance może wykupić każdy kierowca, niezależnie czy zrobi to prywatnie, czy też w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym oznacza to, że każdy z nas może wykupić taką polisę. Od razu też zaznaczę, że nie jest ona obowiązkowa – jeśli ubezpieczyciel przekonuje Cię, że musisz mieć assistance, bo takie są wymogi prawa, to nie ma racji – żadne przepisy nie przewidują takiego obowiązku. Mimo to, ubezpieczenie assistance jest w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jak podaje Mondial Assistance, w 2016 roku na zakup tego ubezpieczenia zdecydowało się aż 2,6 mln Polaków. Dla porównania, 3 lata wcześniej tę polisę wykupiło zaledwie 1,1 mln osób. 

CZYTAJ TAKŻE

Co to jest mini assistance?

Holowanie pojazdu na własną rękę? Czy lepiej kupić assitance?

Co obejmuje ubezpieczenie assistance?

Zakres ubezpieczenia assistance jest naprawdę różny. Wszystko zależy od ubezpieczyciela, a dokładniej od zapisów zawartej z nim umowy. Ostatecznie bowiem Ty jako klient decydujesz o zakresie takiej polisy – większy zakres zazwyczaj wiąże się też z wyższą składką. Oferta assistance jest bardzo bogata, dla przykładu wymienię możliwą pomoc ze strony ubezpieczyciela:

  • wynajem samochodu zastępczego,
  • holowanie samochodu do warsztatu naprawczego,
  • dostarczenie paliwa, gdy go zabraknie w samochodzie
  • transport pasażerów i kierowcy do placówki medycznej,
  • zorganizowanie i opłacenie noclegu dla pasażerów i kierowcy,
  • udzielenie informacji, jak postępować w razie wypadku, awarii czy kradzieży,
  • opiekę medyczną,
  • pomoc m.in. w przypadku: zatankowania niewłaściwego typu paliwa, rozładowania akumulatora czy uszkodzenia opony,
  • prostą naprawę na miejscu zdarzenia,
  • odholowanie pod dom naprawionego samochodu,
  • zwrot kosztów korzystania z taksówki w czasie naprawy pojazdu,
  • dostarczenie części zamiennych, niezbędnych do naprawy samochodu,
  • pomoc tłumacza

Przykłady mógłbym mnożyć i mnożyć, jednak powyższe wyliczenie z pewnością już daje Ci obraz tego, co zyskasz decydując się na zakup assistance. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić na wskazany przez ubezpieczyciela numer telefonu i wyjaśnić konsultantowi, w czym tkwi cały problem. Takie infolinie funkcjonują z reguły 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – ostatecznie pechowa sytuacja na drodze może złapać Cię w każdym momencie, nawet gdy jedziesz na urlop czy niedzielny obiad u teściów.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Jak to z ubezpieczycielami bywa, również i w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego czy chcesz assistance w wersji podstawowej czy rozszerzonej – takie bowiem funkcjonują na naszym rynku. A czym one się różnią? Oczywiście zakresem udzielanej pomocy, ale także i zasięgiem terytorialnym – czyli miejscem gdzie ubezpieczyciel będzie mógł faktycznie udzielić Ci pomocy.

Pakiet podstawowy ogranicza się do zdarzeń komunikacyjnych powstałych wyłącznie na terenie Polski, pakiet rozszerzony obejmuje takie sytuacje również w innych państwach, choć głównie tych europejskich.

Pamiętaj jednak, że rozszerzony pakiet assistance komunikacyjnego nie zawsze obejmuje wszystkie rodzaje pomocy świadczonej w ramach pakietu podstawowego. Innymi słowy w ramach assistance rozszerzonego możesz nie otrzymać pomocy pod postacią dostarczenia paliwa, jeśli znajdziesz się z pustym bakiem na drodze francuskiej czy hiszpańskiej. Co daje rozszerzone assistance? Musisz zapytać się swojego ubezpieczyciela lub sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wracając jednak do ceny ubezpieczenia assistance, to i w tej sprawie dokładnych informacji musisz szukać u swojego ubezpieczyciela – tylko on powie Ci, ile kosztuje assistance komunikacyjne. Wszystko zależy głównie od tego czy będzie ono kupowane osobno, czy razem z OC, a może z OC i AC w komplecie – z reguły im więcej produktów ubezpieczeniowych kupisz, tym większe masz szanse na gratisowe assistance. Dla naprawdę ciekawych dodam, że w praktyce ubezpieczenie to nie należy do najdroższych –

Zdarzają się też tacy ubezpieczyciele, którzy włączają podstawowe assistance do pakietu ubezpieczenia OC i AC – oznacza to, że nie zapłacisz za nie kompletnie nic, ot taka duża promocja. Darmowe assistance może być idealnym wabikiem dla klientów – pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić, jaki jest dokładny zakres takiej pomocy. Niewykluczone bowiem, że gratisowe ubezpieczenie będzie dużo skromniejsze, niż gdybyś wykupił je oddzielnie.

Czytaj także: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Co daje ubezpieczenie assistance – czy warto je mieć?

Decydując się na zakup assistance komunikacyjnego zyskujesz spokój, bo w razie nieprzewidzianych wypadków nie będziesz musiał martwić się zmianą dziurawego koła, brakiem paliwa czy szukaniem najbliższego hotelu lub mechanika. Jedyne co musisz zrobić w takiej sytuacji to zadzwonić do ubezpieczyciela z prośbą o pomoc – telefon komórkowy jest więc niezbędny, bez niego assistance niestety nie zadziała. Tak naprawdę koszt tego ubezpieczenia jest niewielki, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę korzyści, jakie ono oferuje. Ostatecznie za assistance możesz nie zapłacić wcale – decydując się na zakup OC (to ubezpieczenie, jak z pewnością wiesz, jest obowiązkowe) ubezpieczyciel może dorzucić Ci pomoc drogową w gratisie. Czy spokój na drodze nie jest więc warty zakupu assistance?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie assistance często dodawane jest gratis do pakietu OC + AC.
  • Możesz skorzystać z usług assistance gdy będziesz potrzebował holowania lub pomocy na drodze.
  • Sprawdź zakres swojego assistance, przed wyjazdem za granicę upewnij się, że ubezpieczenie działa także tam, dokąd jedziesz.
  • W razie problemów na drodze dzwoń do centrum alarmowego assistance. Jest czynne przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej