Winiety Czechy: co, gdzie, jak? Poradnik dla polskiego kierowcy

Opublikowano: 02.11.2018
Autostrada

Planujesz podróż do Czech? Organizujesz wyjazd na własną rękę? Przygotowując się do takiej podróży, warto zawczasu zaplanować ją w najmniejszych szczegółach. Zacząć powinieneś oczywiście od wybrania trasy. Najszybszą i najbardziej komfortową będzie trasa prowadząca przez autostrady, ale za to bardzo często trzeba zapłacić. Jak wyglądają opłaty za autostrady w Czechach? Co kryje się pod hasłem „winiety Czechy”?

W większości przypadków korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu wymaga wniesienia opłaty. Niekiedy będą to doskonale znane nam z własnego podwórka bramki, a gdzie indziej konieczne okaże się nabycie winiety. Jeśli planujesz podróż do Czech, a do punktu docelowego zamierzasz dotrzeć własnym samochodem, to powinieneś zasięgnąć nieco informacji w kwestii winiet. Ile kosztuje winieta na Czechy? Gdzie ją najlepiej kupić? Co warto wiedzieć o płatnych drogach w Czechach?

Winiety Czechy: czy są obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakimi drogami chcemy się poruszać. Z reguły większość autostrad i dróg ekspresowych wymaga obowiązkowej winiety. Aktualnie w Czechach obowiązkiem uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 968 km autostrad. Na kierowców czeka tam jednak wiele pułapek, dlatego warto zwracać tam szczególną uwagę na oznaczenia. Może się zdarzyć, że autostrada oznaczona jako bezpłatna, nagle zmieni się w odcinek drogi, za który już należy wnieść opłatę. Jeśli planujemy omijać drogi płatne i zaoszczędzić na winiecie, musimy unikać dróg oznaczonych znakiem przedstawiającym sześciobok z szarym kółkiem po środku, a wybierać te, przy których znak ten jest przekreślony.

Winieta Czechy: cena

Cena winiety Czechy od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W 2018 roku zapłacimy za winietę na Czechy dokładnie tyle samo, co w roku ubiegłym. Cena jednak uzależniona będzie przede wszystkim od rodzaju winiety, a tych w Czechach wyróżnia się trzy.

Do wyboru mamy winietę na 10 dni, miesiąc lub rok. Kupując winietę miesięczną warto wiedzieć, że jest ona ważna od dnia zaznaczonego na naklejce, do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu. Z kolei winieta roczna ważna jest od 1 grudnia do 31 stycznia kolejnego roku. Oznacza to, że winieta kupiona 1 grudnia 2018 roku będzie ważna do 31 stycznia 2020 roku.

Ceny winiety Czechy zarówno w złotówkach jak i w euro zostały sztywno ustalone przez stronę czeską. Ile kosztują winiety na Czechy?

  • Winieta 10-dniowa – 310 koron czeskich lub 12,5 euro lub 52 złote,
  • Winieta miesięczna – 440 koron czeskich lub 17,50 euro lub 75 złote,
  • Winieta roczna (cennik 2018) – 1500 koron czeskich lub 59 euro lub 251,5 złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że są to oficjalne ceny obowiązujące na terenie Czech. Jeśli winiety zakupimy np. w Polsce, ich koszt może być nieco wyższy. W Internecie znajdziemy także pośredników, którzy roczną winietę do Czech oferują aż za 319 złotych. Pamiętajmy jednak, że jedynym i oficjalnym autoryzowanym Agentem w Polsce jest Polski Związek Motorowy.

Kara za brak winiety w Czechach

Każdy kierowca powinien także wiedzieć, że brak ważnej winiety uprawiającej do jazdy płatnymi odcinkami drogi będzie skutkować karą pieniężną. Karą wcale niemałą, ponieważ jej wysokość może wynieść od 5 tys. do 100 tys. koron czeskich w ramach postępowania administracyjnego. Do tego dojdzie oczywiście koszt wykupienia winiety Czechy. Kontrole odbywają się zazwyczaj przy wjeździe lub na zjeździe z autostrady, na parkingach czy stacjach benzenowych. Karę za brak winiety może także nałożyć policja czy służba autostradowa.

Winiety Czechy: gdzie kupić?

W Czechach mamy do wyboru ponad 5 tysięcy oficjalnych punktów, w których możemy kupić winietę. Jedną z najpopularniejszych opcji wśród kierowców jest jednak kupowanie naklejki na stacjach benzynowych w pobliżu płatnych autostrad. Jeśli winiety chcielibyśmy nabyć jeszcze przed wyjazdem z Polski pamiętajmy, że jedynym autoryzowanym polskim agentem jest Polski Związek Motorowy. Tak jak wspominaliśmy, kupowanie winiet przez pośredników jest nieopłacalne, ponieważ zwykle mają oni mocno zawyżone ceny.

Jak wypełnić winietę?

Winieta kupiona – obowiązek spełniony. To jednak nie wszystko. Odpowiednio wypełniona winieta musi znaleźć się w przeznaczonym na nią miejscu. Samo wypełnienie naklejki nie powinno przysporzyć kierowcy większych problemów. Konieczne będzie tylko wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Po tym, górną część winiety należy nakleić na przednią szybę, w prawym dolnym rogu. Mniejszy kawałek winiety powinniśmy zatrzymać w razie kontroli.

Ubezpieczenie OC a podróż do Czech

Przygotowując się do zagranicznej podróży samochodem, oprócz zaplanowania trasy, musisz zadbać przede wszystkim o swoje auto. Sprawdzenie stanu technicznego jest tak oczywiste, że o tym nawet nie warto wspominać. Warto natomiast uczulić wszystkich kierowców na kwestię ubezpieczenia komunikacyjnego. W Czechach wystarczające będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC, natomiast w innych krajach konieczne może okazać się posiadanie Zielonej Karty. Zanim więc wyruszysz w podróż upewnij się, że Twoja polisa komunikacyjna nie straci w najbliższym czasie ważności. Pamiętaj, że każdy dzień bez ubezpieczenia OC grozi wysokimi karami. Jeśli poszukujesz najtańszego OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments