Wirtualny alkomat: sprawdzamy działanie alkomatów online

Aktualizacja:
kluczyki-alkohol

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Jazda pod wpływem alkoholu, w świetle polskiego prawa, jest jedynie wykroczeniem. Tak, jak kierowca „na podwójnym gazie” kierowcy nierówny, tak jednego alkomatu nie możemy przyrównać do drugiego. Szczególnie tego wirtualnego. Sprawdzamy, na jakiej zasadzie działa wirtualny alkomat i w jakim stopniu możemy mu zaufać?

Wypiłeś do kolacji lampkę wina? Niby dopuszczalne. Pić nie planowałeś, bo na drugi dzień czekała Cię długa droga w roli kierowcy. Po drodze skosztowałeś jednak jedno czy dwa piwa i wypiłeś małego drinka. Wydaje się niewiele jak na dorosłego mężczyznę. Pewności jednak nie masz, więc aby nie ryzykować, postanowiłeś zbadać stężenie alkoholu w swoim organizmie. Alkomatem nie dysponujesz, na wizytę na posterunku nie masz czasu, więc postanawiasz skorzystać z bogactwa, jakie oferuje internet. Sprawdzasz swoją trzeźwość za pomocą wirtualnego alkomatu. Tylko czy wynikom, jakie daje alkomat online można ufać?

Wirtualny alkomat: co warto wiedzieć?

Nie zawsze jesteśmy w stanie skontrolować swoją trzeźwość. Jeśli nie dysponujemy urządzeniem do pomiaru stężenia alkoholu, a wizyta na policji w celu badania nie przyjdzie nam do głowy, ostatnią deską ratunku wydaje się jakże inteligentne urządzenie, jakim jest wirtualny alkomat. To co, warto o nim wiedzieć, to przede wszystkim to, że wszystkie alkomaty online działają na podstawie określonego matematycznego algorytmu. Musimy pamiętać, że do oszacowania naszej trzeźwości, potrzebują one bardzo okrojonych danych, a nie uwzględniają wielu czynników, które mają znaczący wpływ na zawartość alkoholu we krwi.

Miejmy też na uwadze fakt, że na stężenie alkoholu w organizmie wpływ ma wiele indywidualnych czynników, które są właściwe dla jednej, konkretnej osoby.

Oznacza to, że organizm każdego człowieka będzie w inny sposób reagował na alkohol, w inny sposób sobie z nim radził i inaczej go trawił.

Nawet jeśli porównamy dwie osoby w podobnym wieku, o podobnej budowie ciała, które wypiły dokładnie taką samą ilość alkoholu, proces dochodzenia do trzeźwości w ich przypadku może wyglądać zupełnie inaczej. Na wartość stężenia alkoholu we krwi wpływ ma także stan psychiczny, zmęczenie organizmu, przyjmowane leki czy po prostu metabolizm. I choć wynik uzyskany w wirtualnym alkomacie może być dla nas  pewną wskazówką, musimy wiedzieć, że stanowi on tylko wartość szacunkową i w żaden sposób nie jest wiążący.

Nie oddaje on stanu rzeczywistego i nie może być ostateczną wytyczną do ocenienia naszej trzeźwości. Dane jakie otrzymamy po takim „badaniu” mają jedynie charakter informacyjny.

Kalkulator alkoholu: na jakiej zasadzie działa wirtualny alkomat?

Tak, jak wspominaliśmy wirtualny alkomat bazuje na bardzo okrojonych danych. Do oszacowania stężenia alkoholu w naszym organizmie, potrzebuje kilku konkretnych informacji. Co ciekawe, w zależności od wybranego alkomatu online, będą to nieco inne informacje. Niektóre kalkulatory alkoholu biorą pod uwagę je wszystkie, inne – część z nich pomijają. Najczęściej podać musimy:

  • Płeć,
  • Wiek,
  • Wzrost,
  • Wagę,
  • Rodzaj i ilość wypitego alkoholu (z określeniem procentowej zawartości alkoholu),
  • Przedział czasowy, kiedy alkohol był spożywany,
  • Informację dotyczącą spożytych posiłków przed piciem alkoholu.

Miejmy jednak na uwadze, że nawet w sytuacji, kiedy podamy wszystkie potrzebne informacje, osiągnięty wynik nie będzie wynikiem spersonalizowanym i miarodajnym. Podane informacje pozwolą jedynie uśrednić wynik. A w jaki sposób? Warunek podania płci jest konieczny, ponieważ to mężczyźni lepiej przyswajają alkohol niż kobiety. Wpływ ma na to nie tylko różnica wagi, ale także zawartość płynów w organizmie. Nie bez znaczenia będzie wiek, ponieważ jak powszechnie wiadomo, młode osoby zazwyczaj lepiej tolerują alkohol. Waga? Istotna, powiem osoby cięższe lepiej radzą sobie z działaniem procentów. A w jakim celu podajemy informacje dotyczące wypełnienia żołądka? Alkohol przemieszany z jedzeniem wolniej się wchłania. Pozwala to więc przypuszczać, że młody mężczyzna słusznej postawy, który pić zacznie po tłustej kolacji, upije się zdecydowanie wolniej, od dojrzałego pana w sile wieku, który pije na pusty żołądek.

Czytaj także: Jak oszukać alkomat?

Alkomat online: ile czasu potrzeba, żeby wytrzeźwieć?

Postanowiliśmy sprawdzić działanie wirtualnych alkomatów. Na warsztat wzięliśmy losowo wybrane 4 alkomaty online.

Naszą pierwszą bohaterką jest 30-letnia pani Kasia, która waży 63 kg i ma 168 cm wzrostu. Wieczór rozpoczęła kolacją ze znajomymi, do której wypiła lampkę wina. Po kolacji, pani Kasia wypiła w sumie 3 duże piwa. Spotkanie, na którym skosztowała trunków trwało od godziny 20 do 23. Sprawdziliśmy, po jakim czasie nasza bohaterka może wsiąść za kółko.

Według wirtualnego alkomatu Amii 5.0, pani Kasia „teoretycznie będzie trzeźwiała 13 godzin”. Oznacza to, że stan absolutnej trzeźwości (0,00 ‰) osiągnie dopiero w południe dnia następnego.

Po wprowadzeniu danych ten samej bohaterki do wirtualnego alkomatu Autocentrum.pl otrzymaliśmy nieco inny wynik. Okazało się, że po wypiciu dokładnie takiej samej ilości alkoholu, w pełni trzeźwa będzie ona już po 10 godzinach po skończonej imprezie. Być może wpływ na wynik ma fakt, że ten alkomat nie potrzebował do oszacowania stężenia alkoholu ani wzrostu kobiety, ani chociażby informacji o tym, czy pani Kasia piła na pełny czy może pusty żołądek.

Ciekawy wynik dało „badanie” wirtualnym alkomatem Aisko. W tym przypadku kalkulator promili informuje, że pani Kasia za kółko będzie mogła wsiąść już po 7 godzinach od zakończonej imprezy.

Po drugiej stronie barykady stoi natomiast kalkulator promili Dobaku.pl, według którego nasza bohaterka stan absolutnej trzeźwości osiągnie – uwaga! – dopiero o godzinie 14 następnego dnia, czyli po 15 godzinach od skończenia ostatniego piwa.

Następnie skorzystaliśmy z tych samych alkomatów, aby sprawdzić trzeźwość pana Jacka, który tego wieczoru towarzyszył pani Kasi. 40-letni mężczyzna mierzy 178 cm wzrostu i waży 89 kg. Nasz bohater, podobnie jak jego koleżanka, wieczór rozpoczął od lampki wina, a podczas 3 godzin spotkania wypił 5 kieliszków wódki. Pierwszy alkomat online, czyli Amii 5.0 wykazał, że nasz bohater będzie trzeźwiał 9,5 godziny, a za kółko będzie mógł wsiąść o godzinie 8.30.

Wirtualny alkomat Autocentrum.pl wskazał, że pan Jacek będzie trzeźwiał dokładnie 1,5 godziny krócej.

Czytaj także: Piłeś alkohol? Który ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania?

Według trzeciego ze sprawdzanych kalkulatorów, wirtualnego alkomatu Aisko, dojście do pełnej trzeźwości zajmie mężczyźnie jeszcze godzinę mniej i w roli kierowcy będzie mógł spełnić się już o godzinie 6 rano.

Czwarty z testowanych wirtualnych alkomatów, alkomat online dobaku.pl powielił wynik pierwszego i wykazał, że pan Jacek stan absolutnej trzeźwości osiągnie o godzinie 8.30 rano.

Wirtualny alkomat

Wirtualny alkomat: wnioski

Na podstawie powyższych wyliczeń możemy stwierdzić, że wirtualny alkomat alkomatowi nierówny. Teoretycznie, wyniki osiągnięte w przypadku czterech testów przeprowadzonych dla naszej bohaterki, powinny być co najmniej do siebie zbliżone. Tymczasem potencjalny czas dochodzenia do absolutnej trzeźwości różni się pomiędzy poszczególnymi alkomatami nawet o 8 godzin! Choć w przypadku kontroli trzeźwości pana Jacka, różnice są mniejsze – nadal rozbieżności pomiędzy alkomatami online wynoszą nawet 2,5 godziny.

Korzystając z takich dobrodziejstw jak wirtualne alkomaty pamiętajmy, że dają one jedynie wyniki poglądowe, a decyzji o gotowości do prowadzenia pojazdu nie możemy podejmować na ich podstawie. Z drugiej strony optymizmem może napawać jednak coraz większa świadomość kierowców i chociażby chęć skontrolowania swojej trzeźwości przed zajęciem miejsca za kierownicą. – Cieszy nas coraz większa świadomość kierowców, którzy dokonują samokontroli, wyposażając się w ogólnodostępne alkomaty, czy korzystają z aplikacji. Pamiętajmy jednak, że to policyjne alkomaty są urządzeniami dowodowymi, poddawanymi regularnie procesowi kontroli poprawności działania. Dlatego w przypadku niepewności, czy już możemy wsiąść za kierownicę zawsze możemy udać się do komisariatu policji i poprosić o przeprowadzenie badania profesjonalnym urządzeniem. – radzi mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji. Na koniec dodaje: – Tylko w 2018 roku kierujący pod działaniem alkoholu doprowadzili do 1562 wypadków drogowych, w których życie straciło 168 osób, a 1923 zostały ranne.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Wirtualny alkomat może być jedynie wskazówką, ile czasu potrzebuje dany organizm, aby całkowicie zneutralizować alkohol. Wyniki otrzymane podczas testów nie są w żaden sposób miarodajne.
  2. Na wartość stężenia alkoholu we krwi oprócz płci, wagi czy wzrostu, wpływ ma także stan psychiczny, zmęczenie organizmu, przyjmowane leki czy chociażby metabolizm.
  3. Mężczyźni lepiej przyswajają alkohol niż kobiety. Wpływ ma na to nie tylko różnica wagi, ale także zawartość płynów w organizmie. Ponadto, młode osoby zazwyczaj lepiej tolerują alkohol, a osoby cięższe lepiej radzą sobie z działaniem procentów. Alkohol przemieszany z jedzeniem wolniej się wchłania

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Konfiskata samochodu za jazdę po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy 2024.
2024.09.10  •  Samochód
Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić

Kolejny długi weekend przed nami. Jeśli zabierasz się zaraz za pakowanie samochodu na krótki wyjazd, koniecznie przeczytaj! W czerwcu zmieniły się przepisy dotyczące kontroli trzeźwości! Nie unikniesz już ,,dmuchania w balonik”.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – nowe przepisy już obowiązują!

Problem pijanych kierowców to wciąż ogromne wyzwanie i problem na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych i zaostrzania kar, liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu pozostaje zatrważająco wysoka. W 2023 roku odnotowano aż 90 tys. takich przypadków, a w 2024 roku tendencja ta niestety nadal się utrzymuje.

Czytaj więcej
Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2022 roku
2023.10.27  •  Samochód
Jazda po alkoholu – jaka kara za to grozi w 2023 roku?

Chociaż Polakom na pewno nie można zarzucić braku świadomości na temat groźnych skutków jeżdżenia na podwójnym gazie, wciąż znajdują się osoby, które bez większych refleksji siadają za kółko po alkoholu. Dowiedz się, co grozi za takie zachowanie w 2022 roku.

Czytaj więcej
Pijany kierowca a kierowca zmęczony
2019.04.11  •  Samochód
Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Kierowca zmęczony zachowuje się za kółkiem tak, jak pijany kierowca – tezę tę bardziej lub mniej świadomie powtarzaliśmy nie raz. Ale ile w tym prawdy? Okazało się, że o ile obaj niosą za sobą zagrożenie i charakteryzują się wydłużonym czasem reakcji, tak ich zachowania na drodze są zupełnie inne. W jaki sposób pojazdem kieruje osoba pod wpływem, a jak za kółkiem zachowuje się kierowca zmęczony?

Czytaj więcej
Zero tolerancji - nowa akcja policji
2014.04.03  •  Podróże
Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Czytaj więcej
jazda na nartach po alkoholu
2019.01.18  •  Podróże
Jazda na nartach po alkoholu – co nam grozi?

Osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu narażają nie tylko zdrowie i życie swoje i innych, ale też muszą być przygotowani na konsekwencje prawne. Wiedza ta jest bardzo powszechna, a z takimi osobami walczy się za pomocą najróżniejszych kampanii społecznych. Jednak jak to jest w przypadku, gdy podczas zimowych szaleństw osoba jeżdżąca na nartach najpierw spożyje alkohol? Sprawdzamy!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej