Początek roku to doskonały czas na podsumowanie tego, który właśnie minął. Policja opublikowała wstępne dane dotyczące wypadków na polskich drogach w 2018 roku. Choć liczby mogą napawać optymizmem, bo wypadkowość jest mniejsza niż w roku poprzedzającym, na polskich drogach wciąż nie jest bezpiecznie. Choć wypadków było nieco mniej niż w 2017 roku, w ich wyniku zginęło więcej osób.
Wypadki drogowe 2018 – tutaj liczby mówią same za siebie. W porównaniu z rogiem ubiegłym, możemy odnieść wrażenie, że jest nieco lepiej, ponieważ tendencja jest malejąca. Czy możemy być z siebie dumni? Nie. Choć wydaje się, że bezpieczeństwo jest większe, w wypadkach w 2018 roku zginęło więcej osób, niż w roku 2017 – mówią wstępne dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Wypadki drogowe 2018 : 2 838 ofiar śmiertelnych
Ze wstępnych danych KGP wynika, że w 2018 roku na polskich drogach doszło do 31 410 wypadków. Dużo, bardzo dużo. Choć te liczby należą akurat do tych bardziej optymistycznych. Dlaczego? W porównaniu do statystyk z 2017 roku wynika, że wypadków było dokładnie o 1 350 mniej. Nie tak optymistycznie wyglądają liczby mówiące o ofiarach śmiertelnych. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2 838 osób, czyli o 7 osób więcej niż w roku 2017. Zwiększenie liczby zabitych oznacza, że w minionym roku częściej dochodziło do wypadków, w których była więcej niż jedna ofiara śmiertelna. Zmalała natomiast liczba rannych – w 2018 roku wyniosła ona 37 000, co stanowi blisko 2 500 mniej niż w roku 2017. Wszystkie te dane są jednak danymi wstępnymi – na ostateczne podsumowanie wypadków na polskich drogach w 2018 roku będziemy musieli poczekać do połowy lutego.
Bezpieczeństwo na drodze: 2017 vs. 2018
Według policji, szczególnie trudne były pierwsze miesiące 2018 roku, które w statystykach malują się o wiele gorzej niż te, które znamy z 2017 roku. Sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero w drugiej połowie roku.
Jak wyjaśnia Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2018 roku zanotowano mniej śmierci pieszych. – W szczególności bezpieczniej zaczęło robić się na przejściach dla pieszych. Jednocześnie jednak jak podinsp. Kobryś: – Mimo tego, że to miejsce, które powinno być bezpieczne, to i tak do blisko 40 proc. potrąceń dochodzi właśnie na tym obszarze.
Podsumowując ubiegły rok na polskich drogach można stwierdzić, że jest bezpieczniej, jednak sytuacja nadal pozostawia wiele do życzenia. Jak apeluje Radosław Kobryś, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać, że sam może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Musimy mieć tylko w pamięci, że nie jest to ani poligon, ani tor wyścigowy.
Na polskich drogach znów więcej wypadków. Ubezpieczyciele pokryją koszty wyższymi składkami OC?
Podsumowanie świątecznego weekendu 2018
Optymizmem mogą też napawać dane podsumowujące świąteczny weekend na polskich drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że od piątku 21 grudnia do środy 26 grudnia 2018 roku, na polskich drogach doszło o 443 wypadków. Choć liczba ta wciąż zatrważa, łagodzi nieco gorzki smak – to o 115 wypadków mniej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Sześć świątecznych dni przyniosło w sumie 36 ofiar śmiertelnych, a 541 osób zostało rannych. Policja zatrzymała w tym czasie 1272 pijanych kierowców.
Podsumowanie
- Ze wstępnych danych KGB wynika, że w 2018 roku na polskich drogach doszło do 31 410 wypadków, w których zginęło 2 838 osób, a 37 tys. osób zostało rannych.
- Pod względem wypadkowym najgorszy był początek 2018 roku, później sytuacja zaczęła się stabilizować.
- Choć w porównaniu do roku 2017, wypadków było mniej, zginęło w nich więcej osób.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.