W całej Europie 3% szkód zgłaszanych jest wielokrotnie, w celu wyłudzenia odszkodowań. - Tego typu proceder nie jest w żaden sposób ścigany prawnie. Policja w zasadzie nie podejmuje takich spraw. To ośmiela potencjalnych wyłudzaczy - mówi Bartosz Salwiński z AB Port - Ubezpieczenia. Żebyśmy mieli całkowitą jasność - dwa odszkodowania za jedną szkodę Ci się nie należą.
Można by pomyśleć, że wspomniane 3% to stosunkowo niewiele, ale zastanów się, o jakich kwotach mówimy. Wyłudzenia można liczyć w milionach, dlatego nie ma się co dziwić, że w wielu państwach powstały specjalne bazy danych zdarzeń i szkód, które mają walczyć z tym zjawiskiem. Problem jest poważny również w Polsce i dlatego do końca czerwca 2014 roku zostanie uruchomiona Baza Zdarzeń i Szkód (BZS). Czym ona jest i co oznacza dla Ciebie?
Koniec z wyłudzaniem odszkodowań
Baza danych będzie służyła przede wszystkim do wykrywania przestępstw, a więc sprawdzania, czy klient nie zgłosił już danej szkody do innego ubezpieczyciela i nie próbuje ponownie wyłudzić odszkodowania. Nie brzmi to przyjaźnie, ale nie oszukuj się – to, że Ty nie masz takich pomysłów i nie próbujesz otrzymać kilku świadczeń za jedną szkodę, nie znaczy, że wszyscy tak robią. A robią, i to na tyle często, że Polska Izba Ubezpieczeń zainwestowała 6,8 mln złotych w budowę i utrzymanie bazy. Jak się okazuje, jest to i tak tylko część kwoty, która wędruje do nieuczciwych klientów. Oj, jest się czego wstydzić.
Z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w pierwszych trzech latach funkcjonowania BZS uda się wykryć przestępstwa na 17 mln złotych. Oczywiście, nie można się przywiązywać do tej kwoty, bowiem w tej chwili nie wiadomo ile towarzystw ubezpieczeniowych będzie z bazy korzystać.
Jak będzie działała Baza Zdarzeń i Szkód?
– Dane będą udostępniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe dobrowolnie, w zamian za dostęp do powyższej bazy – opowiada Bartosz Salwiński. Administratorem danych będzie Polska Izba Ubezpieczeń, a przetwarzaniem danych zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na początku znajdą się w niej dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia), szkód rzeczowych (kradzieży) oraz ubezpieczenia życiowe (indywidualne ochronne oraz niektóre grupowe). Później baza obejmie także pozostałe ubezpieczenia majątkowe i na życie.
Czy Baza Zdarzeń i Szkód jest dla Ciebie korzystna?
Tak, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwoli Ci taniej kupować ubezpieczenia. Wszystkie pieniądze ze składek trafiają do jednej puli i to właśnie z niej wypłacane są odszkodowania.
– Zwiększenie wykrywalności prób oszustw spowoduje zmniejszenie wypłat wyłudzanych odszkodowań, a to z kolei zmniejszenie stawek wyjściowych. Dzięki temu ubezpieczenie będzie miało niższą składkę dla przeciętnego klienta – mówi Bartosz Salwiński.
Podsumowując, Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować przestępstwa wyłudzenia kilku ubezpieczeń za tę samą szkodę. Będą mogły z niej skorzystać towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgłoszą chęć przystąpienia do projektu. Tobie zaś pozwoli zaoszczędzić, ponieważ jeśli ubezpieczyciele nie będą tracić pieniędzy, nie podniosą Ci składki na ubezpieczenie.
Podsumowanie
- Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować proces wyłudzania odszkodowań.
- Powstanie w pierwszym półroczu 2014 roku.
- Obejmie najpierw dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia) i szkód rzeczowych (kradzieży). Później także ubezpieczenia majątkowe i na życie.
- Dzięki temu, że wzrośnie wykrywalność przestępstw, klienci będą płacić niższe składki.
- Baza usprawni pracę towarzystw ubezpieczeniowych.
Przepraszam, ale czy wynika z tego, że do tej pory nasze państwo nie posiadało żadnego skutecznego aparatu, który byłby w stanie wyłapywać tego typu oszustwa? To co najmniej przerażające. Jak to jest możliwe, że uczciwy człowiek ma czasem problemy z dostaniem jakiejkolwiek rekompensaty za swoje szkody, a inni wyłudzają odszkodowania od kilku firm naraz i nikt tego nie zauważa, nie kontroluje?
Państwo ściga oszustów. Wyłudzenie odszkodowania może zostać zakwalifikowane zarówno jako przestępstwo z art. 298 kodeksu karnego, jak i art. 286 kodeksu karnego.
Miejmy nadzieję, że Baza zdarzeń i szkód nie przerodzi się w niestety coraz bardziej powszechny trend, mianowicie wymiany danych osobowych (w tym wypadku osób ubezpieczonych) między firmami…