Jak ubezpieczyć nianię i legalnie ją zatrudnić?

Aktualizacja:

Jakich formalności należy dopełnić, gdy zatrudniasz nianię? Czym jest umowa uaktywniająca? Ile wynosi ZUS i podatek od tej umowy? Czy można zatrudnić babcię dziecka? Jak ubezpieczyć nianię? Porządkujemy wiedzę i odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Zdecydowana większość rodziców decyduje się na zatrudnienie opiekunki do swojego dziecka „na czarno”. Tymczasem podpisanie stosownej umowy ma wiele zalet. Nie jest też tak kosztowne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Umowa z nianią – dlaczego warto?

Umowa to wzajemne zobowiązanie, które jest potwierdzeniem tego, że obie strony – rodzice i opiekunka – traktują się poważnie. Umowa reguluje też kwestię wynagrodzenia, czasu pracy i dni wolnych oraz ewentualnego wypowiedzenia. To dokument, do którego można się odwołać w sytuacjach spornych.

Jak zatrudnić nianię na umowę?

W 2011 weszła w życie tzw. ustawa żłobkowa, która prawnie uregulowała zasady opieki nad maluchami w wieku do lat 3. W świetle prawa, opieka taka może być sprawowana w żłobku, klubie dziecięcym lub przez tzw. dziennego opiekuna, czyli nianię.

Na mocy wspominanej ustawy niania może zostać przez rodziców zatrudniona na mocy umowy o świadczeniu usług. W dokumencie muszą się znaleźć następujące informacje:

 • strony umowy,
 • cel i przedmiot umowy,
 • czas i miejsce sprawowania opieki,
 • liczbę dzieci powierzonych opiece,
 • obowiązki niani,
 • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty.

Ponadto należy określić czas, na jaki umowa została zawarta oraz warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Czytaj także: Co daje umowa zlecenie?

Co to jest umowa uaktywniająca?

Ten rodzaj umowy to również jeden z zapisów Ustawy żłobkowej. Umowa uaktywniająca niesie korzyści dla obu stron – rodziców, którzy zatrudnią opiekunkę legalnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów z tym związanych oraz niani, która zacznie pracować legalnie i będzie mieć na bieżąco opłacane składki ZUS.

Na czym polegają korzyści płynące z umowy uaktywniającej? Jeśli rodzice zdecydują się podpisać taki dokument z opiekunką, mogą liczyć na to, że ZUS odprowadzi składkę od tej umowy. A konkretnie: składkę emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną. Opiekunka musi tylko pamiętać, by rozliczyć się z zarobków, składając coroczną deklarację PIT w Urzędzie Skarbowym. Warto jednak wiedzieć, że ZUS odprowadza składki od wynagrodzenia nie wyższego niż płaca minimalna (obecnie wynosi ona 1850 złotych brutto). Jeśli rodzice chcą zapłacić niani więcej, sami muszą odprowadzić pozostałą część składek.

Opieka nad dzieckiem w ramach umowy uaktywniającej może się odbywać od 20 tygodnia życia dziecka do zakończenia roku szkolnego, w którym maluch kończy 3 latka. Wymagane jest też, aby oboje rodzice pracowali zawodowo na umowę o pracę  (ewentualnie jedno z rodziców, jeśli wychowuje dziecko w pojedynkę).

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka

Legalne zatrudnienie niani – krok po kroku

Umowa uaktywniająca to dokument podobny do umowy-zlecenia. Jej wzór można znaleźć np. pod tym adresem.

Po podpisaniu dokumentu, rodzice mają 7 dni na stawienie się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i złożenie tam druków ZFA oraz ZUA, czyli zgłoszenie samych siebie, jako płatników składek, a niani jako osoby ubezpieczonej. Po miesiącu pracy trzeba złożyć deklaracje rozliczeniowe – DRA i RCA. Wszystkie dokumenty można wypełnić przy pomocy pracowników ZUS. Po zakończeniu współpracy, w ciągu 7 dni należy zgłosić ten fakt do ZUSu.

Więcej informacji można zasięgnąć na stronie ZUS.

Babcia jako niania

Wielu rodziców decyduje się powierzyć opiekę nad dzieckiem babci, dziadkowi lub innemu członkowi rodziny. Również w tej sytuacji z opiekunem można podpisać umowę uaktywniającą. Dla babć i dziadków, którzy są czynni zawodowo to rozwiązanie jest szczególnie korzystne – spędzają czas z wnukiem, zarabiają i mają na bieżąco opłacane składki.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Co z polisą OC? Jak ubezpieczyć nianię?

Legalne zatrudnienie niani daje też możliwość objęcia jej ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Wielu opiekunkom zależy na posiadaniu takiej ochrony ubezpieczeniowej, zajmowanie się maluchem to przecież bardzo odpowiedzialna praca. Jak zatem ubezpieczyć nianię?

Jeśli rodzice dziecka posiadają polisę OC w życiu prywatnym, chroni ona także ich podopiecznych (dzieci, zwierzęta) oraz legalnie zatrudnionych opiekunów. Jeśli więc niania – w związku z pełnionymi obowiązkami – wyrządzi szkodę osobie lub zniszczy jej mienie, polisa ochroni ją przed konsekwencjami tego czynu.

Czytaj także: Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Legalnie zatrudniona niania może także sama wykupić polisę OC związaną z wykonywaną przez nią pracą. Ten rodzaj ubezpieczenia – który znajduje się w ofercie części towarzystw ubezpieczeniowych – ochroni ją przed cywilnymi konsekwencjami wypadków, do których może dojść podczas sprawowania opieki.  Należy jednak pamiętać, że niezależnie od posiadanej polisy, w razie poważnego wypadku, opiekunka może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Podsumowanie

 1. Umowa z nianią ma wiele zalet. To gwarancja dla Ciebie i dla niej.
 2. Dzięki umowie niania będzie mogła wykupić polisę NNW, która ochroni ją w razie nieszczęśliwego wypadku związanego z wykonywaniem pracy.
 3. W 2011 weszła w życie tzw. ustawa żłobkowa, pozwala ona zatrudnić nianię na mocy umowy o świadczeniu usług.
 4. Jeśli rodzice podpiszą z opiekunką umowę uaktywniającą, mogą liczyć na to, że ZUS odprowadzi składkę od tej umowy.
 5. Umowa uaktywniająca to dokument podobny do umowy-zlecenia. Jej wzór można znaleźć w internecie.
 6. Legalne zatrudnienie niani daje możliwość objęcia jej ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej