Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Aktualizacja:
Female Real Estate agent offers home ownership and life insuranc

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Ubezpieczenia nieobowiązkowe – co to takiego?

Ubezpieczenia nieobowiązkowe to grupa ubezpieczeń, które nie są wymagane przez prawo, ale mogą stanowić dodatkową ochronę. Decyzja o wykupieniu polisy zależy od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej. Oferują one szeroki zakres ochrony w różnych obszarach, takich jak zdrowie, mienie, działalność gospodarcza czy podróże.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń nieobowiązkowych są ubezpieczenia komunikacyjne. Choć OC jest wymagane przez prawo, warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy AC (Autocasco) czy NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Ubezpieczenie AC oferuje ochronę w przypadku szkód powstałych na skutek wypadków drogowych, kradzieży czy zniszczenia pojazdu. Natomiast NNW chroni kierowcę i pasażerów

Ubezpieczenia zdrowotne

Chociaż w Polsce mamy powszechny dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, to ubezpieczenie zdrowotne zapewnia szereg dodatkowych korzyści. Polisa daje możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej, skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale jest też gwarancją dostępu do nowoczesnych procedur medycznych. Warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenia dla dzieci, które zapewniają specjalistyczną opiekę medyczną dla najmłodszych członków rodziny, a w przypadku maluchów szybki dostęp do lekarza jest kluczowy dla każdego rodzica. Jeśli chcesz porównać oferty, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń zdrowotnych Punkty.

Ubezpieczenia majątkowe

Jeśli posiadasz cenne mienie, np. dom, mieszkanie, samochód czy sprzęt elektroniczny, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia majątkowego. 

  • Ubezpieczenie domu lub mieszkania to nie tylko ochrona przed kradzieżą czy dewastacją, ale też przed szkodami powstałymi na skutek m.in. pożaru, zalania czy innej nieprzewidzianej sytuacji. 
  • Towarzystwa oferują też dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które kompensuje koszty naprawy lub zastępstwa pojazdu w przypadku wypadków komunikacyjnych czy kradzieży. To idealna opcja dla tych, którzy nabyli nowe auto, którego koszty naprawy mogą znacznie uszczuplić domowy budżet. 
  • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego zapewnia ochronę w przypadku awarii czy kradzieży naszych elektronicznych urządzeń. To opcja polecana szczególnie tym osobom, które pracują z wykorzystaniem nowoczesnych laptopów, monitorów czy np. systemu nagłaśniającego i w przypadku straty tego typu urządzeń nie będą w stanie realizować zleceń.

Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenia na życie są jednym z najważniejszych rodzajów ubezpieczeń, które warto rozważyć. Polisy na życie zapewniają ochronę finansową dla bliskich w przypadku śmierci ubezpieczonego. Pamiętaj, że Istnieje wiele rodzajów polis na życie:

  • polisa stała – zapewnia ochronę ubezpieczeniową na całe życie ubezpieczonego. Charakteryzuje się stałą składką przez cały okres trwania ubezpieczenia oraz gwarantowaną sumą. Polisa ta często zawiera również element oszczędnościowy lub inwestycyjny, który pozwala na akumulację wartości gotówkowej;
  • polisa terminowa – to forma ubezpieczenia na życie, która zapewnia ochronę na wyznaczony, ograniczony czas, np. 10, 20 lub 30 lat. Jeśli ubezpieczony przeżyje okres, na który została zawarta polisa, ochrona ubezpieczeniowa ustaje, a ubezpieczający nie otrzymuje zwrotu składek. Polisa terminowa zazwyczaj nie oferuje żadnej wartości gotówkowej ani elementu inwestycyjnego, ale za to ma niższą składkę w porównaniu do polisy stałej; 
  • polisa inwestycyjna – to specyficzny rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która łączy ochronę na życie z możliwością inwestowania części składek w różne instrumenty finansowe, takie jak jednostki funduszy kapitałowych (UFK). Polisa inwestycyjna pozwala ubezpieczonemu na potencjalne zwiększenie wartości zgromadzonych środków, jednocześnie oferując ochronę ubezpieczeniową. Zyski z inwestycji mogą być zmiennie, a ryzyko inwestycyjne ponosi ubezpieczony.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rodzaju ochrony zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, dlatego jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z doradcą ubezpieczeniowym.

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie – kupić nie kupić, jakie wybrać, czym się kierować?

Ubezpieczenia podróżne

Jeśli często podróżujesz, zarówno służbowo, jak i prywatnie, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, któe zapewnia ochronę finansową w przypadku utraty bagażu, opóźnień lotów, choroby czy wypadków podczas podróży. Tego typu polisa może również obejmować tzw. assistance medyczny, tzn. pomoc w organizacji leczenia za granicą, w tym wsparcie tłumacza.

Ubezpieczenia dla przedsiębiorców

Masz firmę? To z pewnością wiesz, że trzeba chronić prowadzoną działalność gospodarczą zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i sprzęt. Jeśli posiadasz flotę pojazdów, to ubezpieczenie obowiązkowe OC dla przedsiębiorców są koniecznością, ale warto rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony, które będzie wsparciem finansowym w przypadku szkód wyrządzonych przez naszą firmę lub jej pracowników. Dodatkowo warto rozważyć ubezpieczenie od ryzyka utraty zysków czy ubezpieczenie od cyberataków, które chroni w przypadku utraty ważnych danych.

Ubezpieczenia sportowe

Jeśli jesteś aktywny i lubisz sport, warto pamiętać o ubezpieczeniach, które zapewnią ochronę w przypadku wypadków czy kontuzji, zwłaszcza jeśli lubisz adrenalinę i uprawiasz sporty ekstremalne. Ubezpieczenia sportowe oferują szeroki zakres ochrony, w tym koszty leczenia, renty w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu czy odszkodowania za utracone przychody w wyniku kontuzji. Warto się na nie zdecydować nawet jeśli planujesz wypad ze znajomymi na narty. Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zarówno polisy dla amatorów jak i znacznie bardziej kompleksowe polisy dla zawodowych sportowców. Pamiętaj, że podstawowa polisa może mieć wyłączenia, więc sprawdź, czy proponowany zakres ochrony Ci odpowiada i nie sugeruj się wyłącznie wysokością składki.

Ubezpieczenia dla zwierząt

Opieka nad naszymi pupilami jest coraz popularniejsza, zwłaszcza jeśli posiadasz rasowe zwierzęta domowe, których wartość jest wyższa. Polisa zapewnia ochronę finansową w przypadku choroby zwierzaka, wypadków czy konieczności leczenia weterynaryjnego. Ubezpieczenie dla zwierząt może również obejmować ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez nasze zwierzęta innym osobom lub ich mieniu. Pamiętaj też, że jeśli Twój pupil startuje w zawodach lub bierze udział w wystawach, tego typu polisa jest obowiązkowa. 

Wybór odpowiednich ubezpieczeń nieobowiązkowych zależy od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej. Ubezpieczenia te stanowią dodatkową ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Polisy komunikacyjne, zdrowotne, majątkowe czy podróżne to tylko niektóre z rodzajów ubezpieczeń, które warto rozważyć. Pamiętajmy, że powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” ma w sobie wiele prawdy, dlatego warto zastanowić się nad jego wykupieniem.

Zobacz także: Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie AC jest konieczne, jeśli posiadam już ubezpieczenie OC?
Dlaczego warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Czy ubezpieczenie majątkowe jest potrzebne, jeśli mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu?
Jakie są różnice między polisą stałą a terminową?
Czy ubezpieczenie podróżne jest potrzebne na każdą podróż?
Jakie ubezpieczenia powinien rozważyć przedsiębiorca?
Czy moje zwierzę domowe potrzebuje ubezpieczenia?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenia komunikacyjne: Poza obowiązkowym OC, warto zainwestować w AC (Autocasco) dla ochrony pojazdu przed szkodami oraz NNW dla ochrony kierowcy i pasażerów przed skutkami nieszczęśliwych wypadków.
  • Ubezpieczenia zdrowotne: Pomimo dostępu do publicznej opieki zdrowotnej, prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia szybszy dostęp do specjalistów, nowoczesne procedury medyczne oraz specjalistyczną opiekę dla dzieci.
  • Ubezpieczenia majątkowe: Dla ochrony domu, mieszkania, samochodu, czy sprzętu elektronicznego przed kradzieżą, zniszczeniem, czy innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.
  • Ubezpieczenia na życie: Zapewniają ochronę finansową dla bliskich w przypadku śmierci ubezpieczonego. Dostępne są różne rodzaje polis (stała, terminowa, inwestycyjna) dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości.
  • Ubezpieczenia podróżne: Oferują ochronę finansową w przypadku utraty bagażu, opóźnień lotów, choroby, czy wypadków podczas podróży, w tym assistance medyczny.
  • Ubezpieczenia dla przedsiębiorców: Niezbędne dla ochrony działalności gospodarczej, pracowników, floty pojazdów, a także przed ryzykiem utraty zysków czy cyberataków.
  • Ubezpieczenia sportowe: Zapewniają ochronę w przypadku wypadków, kontuzji, zwłaszcza przy uprawianiu sportów ekstremalnych.
  • Ubezpieczenia dla zwierząt: Oferują ochronę finansową w przypadku choroby, wypadku zwierzęcia, czy szkód wyrządzonych przez zwierzę innym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej