Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Aktualizacja:
AdobeStock_96906354_Easy-Resize.com

Boom na fotowoltaikę w Polsce trwa od kilku lat. Najlepszym w historii rokiem pod względem rozwoju rynku był 2020 rok, kiedy to moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła blisko 4 GW (wzrost o 200% w ciągu roku) i przewiduje się, że w 2022 roku branża osiągnie moc 9-10 GW.

To tylko oznacza, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ekologiczne i korzystne rozwiązania od firm takich, jak Sunday Polska zajmujących się kompleksową obsługą inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Czy jednak poza kosztem samej instalacji fotowoltaicznej, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami, np. kosztami eksploatacji? A może warto zdecydować się na ubezpieczenie fotowoltaiki?

Eksploatacja instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej może wydawać się na pierwszy rzut oka dość wysoki, jednak jak spojrzymy na okres zwrotu z inwestycji, okazuje się, że taka instalacja pracuje na siebie już po kilku latach od jej zamontowania. Ponadto, żywotność paneli fotowoltaicznych to średnio 30-40 lat, dlatego warto mimo wszystko pokusić się o dodatkowy wydatek, który tę żywotność jej zapewni – koszt eksploatacji.

Co prawda, koszt ten jest trudny do jednoznacznego sprecyzowania ze względu na jakość użytych komponentów, a ponadto ich gwarancję, która jest kilku-, a nawet kilkudziesięcioletnia (w zależności od komponentu). A to z kolei oznacza, że przez pierwsze lata głównym kosztem eksploatacyjnym mogą być okresowe przeglądy oraz koszty mycia instalacji fotowoltaicznej.

Warto o to zadbać, nawet jeśli dodatkowo planujemy swoją instalację ubezpieczyć.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – czy warto

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza inwestycja nie przeobraziła się w inne ewentualne koszty wykraczające poza budżet, warto rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. Koszt nie jest duży, bo rzędu 150-300 złotych rocznie, a daje pewność, że w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych czy ingerencji osób trzecich nie pozostaniemy z ogromnym wydatkiem za uszkodzone lub skradzione elementy systemu fotowoltaicznego.

Takimi działaniami, które mogą mieć wpływ na poprawne działanie instalacji są:

 • wyładowania atmosferyczne, np. uderzenie pioruna;
 • grad;
 • silny wiatr lub upadek drzewa bądź innego ciała obcego z powodu silnych wiatrów;
 • przepięcie;
 • pożar;
 • kradzież lub dewastacja.

Ubezpiecz instalację fotowoltaiczną

Warianty oferowanych ubezpieczeń

Jedno z Towarzystw Ubezpieczeniowych, któremu się przyjrzeliśmy, posiada w swojej ofercie dwa warianty oferowanych ubezpieczeń: od ryzyk nazwanych i od wszystkich ryzyk (tzw. ubezpieczenie all-risk). Koszt ubezpieczenia all-risk w Wiener TU zaczyna się już od 150 zł rocznie, a pakiet obejmuje ochroną wszystkie ryzyka i sytuacje jak w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a ponadto obejmuje ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci, w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna została uszkodzona w wyniku zdarzenia, które objęte było ochroną.

Ubezpieczenie fotowoltaiki vs ubezpieczenie domu

Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć również w ramach polisy na dom, jednak wybór oferty powinniśmy uzależnić od tego, jaką ofertę dostaniemy w takiej formie i na same panele fotowoltaiczne. Oczywiście, w obu tych przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę, na jakich warunkach instalacja fotowoltaiczna będzie chroniona.

W przypadku polisy na dom, istnieją dwa warianty polisy, dzięki którym można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne: wariant podstawowy i rozszerzony.

Wariant podstawowy dotyczy elementów wewnątrz lub na budynku mieszkalnym (np. na dachu czy elewacji), rozszerzony z kolei dotyczy elementów ogólnie na terenie posesji, czyli w ogrodzie lub na budynku gospodarczym, ale nie mieszkalnym.

Poza tymi wariantami, istnieją także inne dodatki, które można dokupić do swojej polisy. Takie dodatki są zazwyczaj dodatkowo płatne.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych zależny jest od:

 • wyboru dostępnego w Towarzystwie Ubezpieczeniowym wariantu oferty;
 • wyboru oferty ubezpieczenia samej fotowoltaiki lub rozszerzenia polisy na dom;
 • wyboru nowej lub odnowienia polisy;
 • okoliczności warunkujących możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia, np. kompletność i gotowość do użytku instalacji fotowoltaicznej, posiadanie przez instalację ochrony przeciwprzepięciowej, odgromowej i uziemienia, znajdowanie się instalacji na terenach niezalewowych czy w pobliżu strefy wybrzeża morskiego i przepływów wezbrań powodziowych;
 • wartości instalacji fotowoltaicznej;
 • miejsca montażu instalacji;
 • wyboru okresu ochrony.

Ubezpiecz instalację fotowoltaiczną

Rodzaje odszkodowań za ubezpieczenie fotowoltaiki

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakiej wysokości i rodzaju odszkodowanie będzie. W przypadku powstania jakiejkolwiek szkody, którą obejmuje zakres wykupionego ubezpieczenia na instalację fotowoltaiczną, szkoda ta powinna zostać niezwłocznie zgłoszona do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wówczas określi wartość szkody, a następnie przedstawi wysokość odszkodowania, jakie można w ramach jej powstania i wykupionego ubezpieczenia otrzymać.

Opłacalność inwestycji w ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Na pytanie, czy warto inwestować w ubezpieczenie fotowoltaiki można odpowiedzieć tak samo, jak na pytanie, czy warto ubezpieczyć dom lub samochód.

Instalacja fotowoltaiczna od Sunday Polska to wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (koszt różni się w zależności od mocy instalacji, miejsca montażu, doboru komponentów), a sama instalacja może posłużyć nawet 30-40 lat. W tej perspektywie, dodatkowe 150-300 złotych rocznie w ramach ubezpieczenia jej od uszkodzeń czy kradzieży nie wydaje się na tyle przekraczającym budżet wydatkiem, aby z niego rezygnować, a z pewnością zabezpiecza przed znacznie większymi wydatkami w razie uszkodzeń czy kradzieży.

Dowiedz się więcej o instalacji i cenach >>>

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments