Ubezpieczenia OC dla fizjoterapeutów

Aktualizacja: 17.08.2018
ubezpieczenie oc fizjoterapeutów

Zawód fizjoterapeuty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Wymaga on od człowieka nie tylko ogromnej wiedzy, ale też doświadczenia wynikającego z lat pracy i poznania przeróżnych przypadków. Nic więc dziwnego, że, zwłaszcza wśród tych młodszych fizjoterapeutów, ubezpieczenia cieszą się coraz większą popularnością. Ewentualne błędy mogą w końcu zaważyć na zdrowiu pacjentów.

Sprawdź, ile kosztuje, co obejmuje oraz gdzie możesz kupić ubezpieczenie dla fizjoterapeutów.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów

Co ciekawe, od 30 listopada 2018 roku ubezpieczenie dla fizjoterapeutów prowadzących własną działalność gospodarczą będzie obowiązkowe. Będzie ono musiało obejmować czynności wynikające z Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wliczają się w to m.in. zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, masaże i wybrane zabiegi terapii manualnej. Co ważne, jeśli taki przedsiębiorca ma podpisaną umowę z NFZ, musi też pamiętać o sumach gwarancyjnych (30 tysięcy euro na jedno zdarzenie i 150 tysięcy euro na wszystkie zdarzenia). Fizjoterapeuci pracujący na etacie nie będą mieli takiego obowiązku ustawowego, jednak wciąż powinni rozważyć jego wykupienie.

PZU – ubezpieczenie dla fizjoterapeuty

W związku ze zmianami powiększa się też liczba ofert ubezpieczeń dla wykonujących zawód fizjoterapeuty. PZU proponuje ubezpieczenie, które reklamuje jako „Jedyne obejmujące czynności fizjoterapeutów ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9-CM”. Składka roczna zaczyna się w tej ofercie od 94 zł, a osoby z Certyfikatem „Dobra Praktyka Terapeutyczna” i członkowie Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska mogą dodatkowo liczyć na zniżki. Ubezpieczenie zawiera sumy gwarancyjne równe 30 tys. euro na jedno zdarzenie przy limicie 150 tys. euro dla wszystkich zdarzeń.

Inter Polska – ubezpieczenie dla fizjoterapeuty

Innym ubezpieczycielem posiadającym w swojej ofercie taki rodzaj ubezpieczenia jest firma INTER Polska. Oferuje ona dwa warianty polisy – STANDARD i PREMIUM. Na stronie ubezpieczyciela możemy przeczytać, że jest to jedyna na rynku oferta zawierająca ochronę wybranych zabiegów manualnych, jak mobilizacje czy manipulacje.

Sumy gwarancyjne dla osób, których dotyczy obowiązkowe ubezpieczenie wynoszą– 75 tysięcy euro na jedno zdarzenie i 350 tysięcy euro na wszystkie zdarzenia. W przypadku tych, którzy wykupują ubezpieczenie dobrowolne, sumy na jedno zdarzenie są takie same (75 tysięcy euro). W wersji standard tyle wynosi też suma gwarantowana na wszystkie zdarzenia, ale w wersji PREMIUM jest ona podwyższona do 350 tysięcy euro. W obu przypadkach dochodzi też klauzula naruszenia praw pacjenta. Dodatkowo przy wersji PREMIUM pokrywane są koszty następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie wypłacane jest również w przypadku agresji pacjenta. Wersja STANDARD to koszt 344 zł rocznie, a PREMIUM 552 zł rocznie.

Dodatkowa pomoc prawna do fizjoterapeuty

Warto nadmienić, że INTER Polska proponuje także ochronę prawną – zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. W obydwu pakietach – w wariancie STANDRAD, jak i PREMIUM, ubezpieczona osoba może skorzystać z porad radców prawnych. Pokryte też zostaną koszty wynagrodzenia pełnomocnika w sprawach zawodowych, a w wariancie PREMIUM także w prywatnych.

Fakt, że takie ubezpieczenie stanie się niedługo obowiązkowe powoduje, że ofert z pewnością będzie przybywać i można się spodziewać, że będą one coraz bardziej konkurencyjne. Ubezpieczyciele będą z pewnością kusić takimi udogodnieniami, jak choćby powyższa pomoc prawna. Fizjoterapeuci wykonują niezwykle odpowiedzialną pracę, w której błędy mogą być bardzo kosztowne, zarówno zdrowotnie, jak i finansowo. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych jeszcze w zawodzie osób, nałożono taki obowiązek, który w razie nieszczęśliwego wypadku mogą bardzo docenić.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments