Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc lekarzy

Statystyki dotyczące błędów w sztuce lekarskiej nie są optymistyczne. Z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących błędów medycznych, które toczą się przed obliczem Temidy. Sądy przyznają pacjentom ogromne odszkodowania. Lekarze ponoszą odpowiedzialność. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Co warto o nim wiedzieć?

Według danych Prokuratury Krajowej, w 2017 roku prowadzono 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To 15% więcej niż w roku 2016. Same izby lekarskie odnotowały także znaczny wzrost w zakresie ilości prowadzonych postępowań. W 2017 roku przeprowadziły 7453 takich spraw – to ponad 500 spraw więcej niż w roku poprzedzającym. I to właśnie w takich przypadkach, gdy sprawy dotyczące błędów medycznych trafiają na wokandę, a sądy przyznają pacjentom coraz większe odszkodowania, ma  sprawdzić się ubezpieczenie OC lekarzy.

Czytaj także: Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC lekarzy: dla kogo?

Wspomniana wyżej ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC lekarzy obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub też niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia. Obowiązek ten spoczywa na każdym lekarzy, który wykonuje zawód czy to w formie praktyki stacjonarnej, na wezwanie czy na zasadzie kontraktu, na terytorium Polski. O ubezpieczenie OC nie musi martwić się natomiast lekarz pracujący tylko i wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Dlaczego? Za działalność lekarzy będących pracobiorcami odpowiadają ich pracodawcy. Tyle w kwestii obowiązkowego OC lekarzy i lekarzy dentystów. Oprócz tego, mają oni także do wyboru dobrowolne ubezpieczenie OC. Ale o tym za chwilę…

Czytaj także: OC zawodowe od AVIVY: ubezpieczenie w branży IT i budownictwie

Ubezpieczenie OC lekarzy: wyłączenia odpowiedzialności

Rozporządzenie Ministra Finansów wyraźnie definiuje zakres ubezpieczenia OC lekarzy. Obejmuje ono wszystkie szkody, do jakich może dojść podczas udzielania świadczeń medycznych bądź też zaniechania ich udzielenia w przypadku wad wrodzonych, następstw urazów czy chorób. Podstawowym wyłączeniem odpowiedzialności są szkody związane z zabiegami chirurgii plastycznej czy zabiegami kosmetycznymi.

Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej – co powinieneś wiedzieć?

Dodatkowe ubezpieczenie lekarzy: czy warto?

Ubezpieczenie OC lekarzy jest obowiązkowe. Dodatkowo mogą jednak wykupić oni ubezpieczenie dobrowolne OC. Kiedy przyda się dodatkowa ochrona? Ubezpieczenie dobrowolne obejmie zakresem większość zdarzeń, których nie będzie obejmować ubezpieczenie obowiązkowe. Wśród nich znajdziemy m.in. szkody do jakich dojdzie w wyniku doraźnej pomocy na ulicy czy chociażby podczas udzielania świadczeń medycznych poza granicami Polski, np. podczas wyjazdu wypoczynkowego.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń skierowanych do lekarzy znajdziemy m.in. ubezpieczenie z tytułu zakażeń HIV i WZW. Polisa ta obejmuje zwrot kosztów leczenia powstałego na skutek kontaktu z osobą zakażoną. Innym ubezpieczeniem, które powinny rozważyć osoby świadczące usługi medyczne, jest ubezpieczenie OC za szkody rzeczowe. To z kolei obejmuje wszelkie zniszczenia czy uszkodzenia rzeczy pacjenta, do których doszło podczas wykonywania czynności medycznych.

Czytaj także: Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Ubezpieczenie dla lekarza: sumy ubezpieczenia

Zakażenie, zła diagnoza czy pozostawienie nożyczek w brzuchu pacjenta – błędy lekarskie mogą mieć tragiczne skutki. Kiedy do rozstrzygnięcia tych spraw dochodzi przed obliczem sądu, poszkodowany może być pewien, że otrzyma sowite odszkodowanie. Z myślą o tym, w rozporządzeniu Ministra Finansów wskazano m.in. minimalne sumy ubezpieczenia OC. Te wahają się od 25 tys. euro, do 100 tys euro. Wszystko w zależności od specjalizacji lekarza. Największa minimalna suma gwarancyjna dotyczy m.in. anestezjologa, ginekologa, lekarzy wszystkich chirurgii, urologii czy medycyny ratunkowej.

Czytaj także: Brak ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus

Podsumowanie

  1. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.
  2. OC lekarzy obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub też niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia.
  3. Oprócz obowiązkowego OC, lekarze mogą zdecydować się na ubezpieczenie dobrowolne i liczne polisy dodatkowe.
  4. Minimalne sumy ubezpieczenia OC lekarzy wahają się od 25 tys. euro do 100 tys. euro i zależą od specjalizacji. Te najwyższe dotyczą m.in. anestezjologa, ginekologa, lekarzy wszystkich chirurgii, urologii czy medycyny ratunkowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej