Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe

Opublikowano: 09.08.2018
ubezpieczenie oc lekarzy

Statystyki dotyczące błędów w sztuce lekarskiej nie są optymistyczne. Z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących błędów medycznych, które toczą się przed obliczem Temidy. Sądy przyznają pacjentom ogromne odszkodowania. Lekarze ponoszą odpowiedzialność. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Co warto o nim wiedzieć?

Według danych Prokuratury Krajowej, w 2017 roku prowadzono 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To 15% więcej niż w roku 2016. Same izby lekarskie odnotowały także znaczny wzrost w zakresie ilości prowadzonych postępowań. W 2017 roku przeprowadziły 7453 takich spraw – to ponad 500 spraw więcej niż w roku poprzedzającym. I to właśnie w takich przypadkach, gdy sprawy dotyczące błędów medycznych trafiają na wokandę, a sądy przyznają pacjentom coraz większe odszkodowania, ma  sprawdzić się ubezpieczenie OC lekarzy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC lekarzy: dla kogo?

Wspomniana wyżej ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC lekarzy obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub też niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia. Obowiązek ten spoczywa na każdym lekarzy, który wykonuje zawód czy to w formie praktyki stacjonarnej, na wezwanie czy na zasadzie kontraktu, na terytorium Polski. O ubezpieczenie OC nie musi martwić się natomiast lekarz pracujący tylko i wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Dlaczego? Za działalność lekarzy będących pracobiorcami odpowiadają ich pracodawcy. Tyle w kwestii obowiązkowego OC lekarzy i lekarzy dentystów. Oprócz tego, mają oni także do wyboru dobrowolne ubezpieczenie OC. Ale o tym za chwilę…

Ubezpieczenie OC lekarzy: wyłączenia odpowiedzialności

Rozporządzenie Ministra Finansów wyraźnie definiuje zakres ubezpieczenia OC lekarzy. Obejmuje ono wszystkie szkody, do jakich może dojść podczas udzielania świadczeń medycznych bądź też zaniechania ich udzielenia w przypadku wad wrodzonych, następstw urazów czy chorób. Podstawowym wyłączeniem odpowiedzialności są szkody związane z zabiegami chirurgii plastycznej czy zabiegami kosmetycznymi.

Dodatkowe ubezpieczenie lekarzy: czy warto?

Ubezpieczenie OC lekarzy jest obowiązkowe. Dodatkowo mogą jednak wykupić oni ubezpieczenie dobrowolne OC. Kiedy przyda się dodatkowa ochrona? Ubezpieczenie dobrowolne obejmie zakresem większość zdarzeń, których nie będzie obejmować ubezpieczenie obowiązkowe. Wśród nich znajdziemy m.in. szkody do jakich dojdzie w wyniku doraźnej pomocy na ulicy czy chociażby podczas udzielania świadczeń medycznych poza granicami Polski, np. podczas wyjazdu wypoczynkowego.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń skierowanych do lekarzy znajdziemy m.in. ubezpieczenie z tytułu zakażeń HIV i WZW. Polisa ta obejmuje zwrot kosztów leczenia powstałego na skutek kontaktu z osobą zakażoną. Innym ubezpieczeniem, które powinny rozważyć osoby świadczące usługi medyczne, jest ubezpieczenie OC za szkody rzeczowe. To z kolei obejmuje wszelkie zniszczenia czy uszkodzenia rzeczy pacjenta, do których doszło podczas wykonywania czynności medycznych.

Ubezpieczenie dla lekarza: sumy ubezpieczenia

Zakażenie, zła diagnoza czy pozostawienie nożyczek w brzuchu pacjenta – błędy lekarskie mogą mieć tragiczne skutki. Kiedy do rozstrzygnięcia tych spraw dochodzi przed obliczem sądu, poszkodowany może być pewien, że otrzyma sowite odszkodowanie. Z myślą o tym, w rozporządzeniu Ministra Finansów wskazano m.in. minimalne sumy ubezpieczenia OC. Te wahają się od 25 tys. euro, do 100 tys euro. Wszystko w zależności od specjalizacji lekarza. Największa minimalna suma gwarancyjna dotyczy m.in. anestezjologa, ginekologa, lekarzy wszystkich chirurgii, urologii czy medycyny ratunkowej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments