Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc lekarzy

Statystyki dotyczące błędów w sztuce lekarskiej nie są optymistyczne. Z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących błędów medycznych, które toczą się przed obliczem Temidy. Sądy przyznają pacjentom ogromne odszkodowania. Lekarze ponoszą odpowiedzialność. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Co warto o nim wiedzieć?

Według danych Prokuratury Krajowej, w 2017 roku prowadzono 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To 15% więcej niż w roku 2016. Same izby lekarskie odnotowały także znaczny wzrost w zakresie ilości prowadzonych postępowań. W 2017 roku przeprowadziły 7453 takich spraw – to ponad 500 spraw więcej niż w roku poprzedzającym. I to właśnie w takich przypadkach, gdy sprawy dotyczące błędów medycznych trafiają na wokandę, a sądy przyznają pacjentom coraz większe odszkodowania, ma  sprawdzić się ubezpieczenie OC lekarzy.

Czytaj także: Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC lekarzy: dla kogo?

Wspomniana wyżej ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC lekarzy obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub też niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia. Obowiązek ten spoczywa na każdym lekarzy, który wykonuje zawód czy to w formie praktyki stacjonarnej, na wezwanie czy na zasadzie kontraktu, na terytorium Polski. O ubezpieczenie OC nie musi martwić się natomiast lekarz pracujący tylko i wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Dlaczego? Za działalność lekarzy będących pracobiorcami odpowiadają ich pracodawcy. Tyle w kwestii obowiązkowego OC lekarzy i lekarzy dentystów. Oprócz tego, mają oni także do wyboru dobrowolne ubezpieczenie OC. Ale o tym za chwilę…

Czytaj także: OC zawodowe od AVIVY: ubezpieczenie w branży IT i budownictwie

Ubezpieczenie OC lekarzy: wyłączenia odpowiedzialności

Rozporządzenie Ministra Finansów wyraźnie definiuje zakres ubezpieczenia OC lekarzy. Obejmuje ono wszystkie szkody, do jakich może dojść podczas udzielania świadczeń medycznych bądź też zaniechania ich udzielenia w przypadku wad wrodzonych, następstw urazów czy chorób. Podstawowym wyłączeniem odpowiedzialności są szkody związane z zabiegami chirurgii plastycznej czy zabiegami kosmetycznymi.

Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej – co powinieneś wiedzieć?

Dodatkowe ubezpieczenie lekarzy: czy warto?

Ubezpieczenie OC lekarzy jest obowiązkowe. Dodatkowo mogą jednak wykupić oni ubezpieczenie dobrowolne OC. Kiedy przyda się dodatkowa ochrona? Ubezpieczenie dobrowolne obejmie zakresem większość zdarzeń, których nie będzie obejmować ubezpieczenie obowiązkowe. Wśród nich znajdziemy m.in. szkody do jakich dojdzie w wyniku doraźnej pomocy na ulicy czy chociażby podczas udzielania świadczeń medycznych poza granicami Polski, np. podczas wyjazdu wypoczynkowego.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń skierowanych do lekarzy znajdziemy m.in. ubezpieczenie z tytułu zakażeń HIV i WZW. Polisa ta obejmuje zwrot kosztów leczenia powstałego na skutek kontaktu z osobą zakażoną. Innym ubezpieczeniem, które powinny rozważyć osoby świadczące usługi medyczne, jest ubezpieczenie OC za szkody rzeczowe. To z kolei obejmuje wszelkie zniszczenia czy uszkodzenia rzeczy pacjenta, do których doszło podczas wykonywania czynności medycznych.

Czytaj także: Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Ubezpieczenie dla lekarza: sumy ubezpieczenia

Zakażenie, zła diagnoza czy pozostawienie nożyczek w brzuchu pacjenta – błędy lekarskie mogą mieć tragiczne skutki. Kiedy do rozstrzygnięcia tych spraw dochodzi przed obliczem sądu, poszkodowany może być pewien, że otrzyma sowite odszkodowanie. Z myślą o tym, w rozporządzeniu Ministra Finansów wskazano m.in. minimalne sumy ubezpieczenia OC. Te wahają się od 25 tys. euro, do 100 tys euro. Wszystko w zależności od specjalizacji lekarza. Największa minimalna suma gwarancyjna dotyczy m.in. anestezjologa, ginekologa, lekarzy wszystkich chirurgii, urologii czy medycyny ratunkowej.

Czytaj także: Brak ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus

Podsumowanie

  1. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.
  2. OC lekarzy obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub też niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia.
  3. Oprócz obowiązkowego OC, lekarze mogą zdecydować się na ubezpieczenie dobrowolne i liczne polisy dodatkowe.
  4. Minimalne sumy ubezpieczenia OC lekarzy wahają się od 25 tys. euro do 100 tys. euro i zależą od specjalizacji. Te najwyższe dotyczą m.in. anestezjologa, ginekologa, lekarzy wszystkich chirurgii, urologii czy medycyny ratunkowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej