Prowadzisz działalność gospodarczą? Czy wiesz, że odpowiadasz za szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim, w tym Twoim klientom? A czy odpowiednio zabezpieczyłeś mienie firmy, komputery, biuro? Podpowiadamy, co kryje się pod hasłem ubezpieczenie działalności gospodarczej i jakie polisy powinieneś mieć.
Ubezpieczenie działalności gospodarczej – kiedy może się przydać?
Klient łamie nogę na schodach do Twojego sklepu, popełniasz nieumyślny błąd, za który trzeba zapłacić, czy wreszcie dochodzi do wypadku z winy Twojego pracownika. To tylko trzy przykłady sytuacji, w których warto mieć odpowiednią polisę, która może oszczędzić Ci nerwów i pieniędzy. Jest ich oczywiście o wiele więcej, bo na szkody narażone są także Twoje biuro, maszyny, czy firmowy sprzęt komputerowy.
Bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga rozważenia różnych opcji ubezpieczeniowych. Oto kilka z nich.
Czytaj także: Ubezpieczenie sklepu internetowego. Jak powinieneś się ubezpieczyć?
Ubezpieczenie mienia firmy
Mienie firmy to często jej jedyny majątek i przysłowiowe „być albo nie być”. W przypadku pożaru, zalania, czy kradzieży możesz stracić wszystko, a dodatkowo także narazić się na niemożność prowadzenia dalszej działalności zarobkowej. To szczególnie ważne w przypadku małych, jedno czy kilkuosobowych firm, które takie straty odczują ciężko.
Jeśli chcesz spać spokojnie, ubezpiecz firmę od:
- szkód w wyniku zdarzeń losowych
- kradzieży i włamania
- szkód elektrycznych
Przedmiotem ubezpieczenia mogą być obiekty budowlane, lokale, maszyny, środki obrotowe, wartości pieniężne, mienie prywatne pracowników, sprzęt komputerowy, a nawet oprogramowanie.
Jeśli jesteś fotografem, możesz ubezpieczyć swój sprzęt, jeśli prowadzisz działalność w zakresie handlu, możesz zabezpieczyć w ten sposób swoje stany magazynowe.
Ubezpieczenie OC firmy
Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności lub posiadania mienia to oferta dla firm prowadzących działalność usługową lub produkcyjną. Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej oraz chroni przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Co istotne, zapewnia ono ochronę przed nieumyślnie wyrządzoną szkodą. Jeśli jednak do zdarzenia doszło z Twojej winy, a ubezpieczyciel udowodni Twoje zaniedbanie, nie otrzymasz odszkodowania.
Co może zawierać taka polisa? Często są to rozwiązania „szyte na miarę” i warto o nich porozmawiać z ubezpieczycielem. W wariantach podstawowych, a więc także najtańszych, znajdziemy OC za produkt, za szkody w instalacjach, powstałe na skutek awarii urządzeń czy działań naszych podwykonawców. Warianty bardziej rozbudowane zawierają między innymi OC pracodawcy, niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania czy szkód w mieniu powierzonym.
Czytaj także: OC zawodowe od AVIVY: ubezpieczenie w branży IT i budownictwie
Odpowiedzialność cywilna w przypadku wykonywania określonych zawodów
Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe w życiu prywatnym, ani w większości wykonywanych zawodów. Ustawodawca wprowadził jednak taki wymóg w wypadku agentów ubezpieczeniowych, przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, zarządców nieruchomości, rzeczoznawców majątkowych, komorników czy lekarzy.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe
Takie obowiązki nakładają także inne przepisy, np. prawo o adwokaturze, które zobowiązuje adwokatów do zawarcia stosownych umów na wypadek szkody wyrządzonej przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii i opracowywaniu projektów, występowania przed sądami i urzędami.
Jeśli Twoja działalność nie wiąże się z żadną z tych dziedzin, nie oznacza to, że nie warto rozważyć takiego zabezpieczenia.
Firmy ubezpieczeniowe oferują różne opcje i jeśli masz wątpliwości co do tego, czy możesz zawrzeć taką umowę, najlepiej skontaktuj się z brokerem ubezpieczeniowym i poproś o przygotowanie dedykowanej oferty. Pomogą też nasi specjaliści, zadzwoń na infolinię Punkta (22 490 90 00) lub skontaktuj się z nami mailowo [email protected].
Czytaj także: Ubezpieczenie mienia dla osoby prywatnej i firmy – co warto wiedzieć?
Podsumowanie
- Działalność gospodarcza wiąże się z szeregiem ryzyk
- Większość z nich możesz ubezpieczyć: warto to zrobić, bo często szkoda to „być albo nie być” małej firmy
- Istnieje kilka zawodów, w których ubezpieczenie jest obowiązkowe: są to między innymi księgowi, agenci ubezpieczeniowi, lekarze czy komornicy
- Ubezpieczenie chroni przed szkodą nieumyślną, a jego zakres to bardzo istotna kwestia. Negocjuj ją z agentem!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.