Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe, masz ustawowy obowiązek wykupienia polisy OC na wypadek szkód, które mogą powstać w wyniku twojej działalności. Jakie ubezpieczenie wybrać? Sporo biur popełnia pomyłkę, narażając się na straty! OC biura rachunkowego, OC księgowego – jak się ubezpieczyć?
OC biura rachunkowego – kto musi je mieć?
Ustawa o rachunkowości (art. 76h ust. 1) nakłada obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli na wszystkie biura rachunkowe, które świadczą takie usługi.
Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej
Co dokładnie oznacza usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? Rozporządzenie Ministra Finansów z 6 listopada 2014 roku precyzuje, że chodzi o następujące usługi:
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
- wyceny aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.
Czego dotyczy ubezpieczenie? Polisa chroni przedsiębiorców przed odpowiedzialnością cywilną za szkody powstałe w wyniku ich działania lub zaniedbania. Mówiąc precyzyjnie – przedsiębiorca odpowiada za popełnione błędy i zaniedbania tylko do wysokości sumy gwarancyjnej zapisanej w polisie.
OC księgowego – jaka suma ubezpieczenia?
Rozporządzenie Ministra Finansów określa też bardzo dokładnie minimalną sumę gwarancyjną, na jaką musi opiewać polisa – jest to równowartość 10 tysięcy euro w złotówkach, przeliczona po kursie średnim NBP ogłoszonym po raz pierwszy w roku, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia OC. Przykładowo, dla umów zawieranych w roku 2018, kurs euro ogłoszony 2 stycznia wynosił 4,1701 złotych, więc minimalna suma ubezpieczenia to 41 701 złotych.
W chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przedsiębiorca musi już posiadać aktywną polisę ubezpieczeniową, dlatego ma obowiązek wykupić ją najpóźniej jeden dzień wcześniej. To ważna informacja i warto o niej pamiętać.
Za brak obowiązkowej polisy grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC zawodowe
OC biura rachunkowego – kto musi kupić droższą polisę?
Jeśli w biurze rachunkowym, które prowadzisz, zajmujesz się też doradztwem podatkowym, masz obowiązek wykupienia polisy na dodatkowe 5 tysięcy euro. Jeśli prowadzisz sprawy kadrowo-płacowe lub inne, niezwiązane z księgami rachunkowymi, również musisz poszerzyć jej zakres.
Czytaj także: OC auta z kiosku Ruchu – jedyne takie rozwiązanie w Europie
Doradztwo podatkowe oznacza – w świetle przepisów – że:
- prowadzisz, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych i udzielasz im pomocy w tym zakresie,
- sporządzasz, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielasz im pomocy w tym zakresie,
Szacuje się, że nawet 25% polskich biur księgowych ma nieprawidłowy zakres polisy OC. Zazwyczaj firmy wykupują tylko polisę o podstawowym wymiarz (obejmującą wyłącznie prowadzenie ksiąg rachunkowych), która nie obejmuje doradztwa podatkowego, obsługi kadrowo-płacowej, czy przygotowywania i wysyłania JPK i innych usług księgowych. Może to skutkować ponoszeniem konsekwencji ewentualnego błędu z majątku biura księgowego.
Czytaj także: Odszkodowanie za wakacje
Jak działa OC biura księgowego?
Jeśli księgowy prowadzący księgi rachunkowe (lub w przypadku poszerzonej polisy – wypełniający księgi podatkowe i obliczający zeznania podatkowe) popełni błąd, a poszkodowany klient głosi roszczenia, na przykład skieruje sprawę o odszkodowanie na drogę sądową, ewetualne odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy. W przypadku braku polisy – z własnej kieszeni lub majątku biura.
Czytaj także: IKZE, czyli niszowy sposób oszczędzania na emeryturę. Jak działa IKZE?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Terminem szkoda osobowa określamy wszystkie straty powstałe wskutek rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała lub nawet śmierci czy utraconych korzyści, które poszkodowana osoba mogłaby osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.
Sprawdzamy, kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków, jaki jest cel tego ubezpieczenia i na jakie świadczenia może liczyć ubezpieczony.
Niezależnie, czy ubezpieczasz auto, mieszkanie, czy siebie to właśnie od sumy ubezpieczenia będzie zależała wysokość Twojego odszkodowania. Czym jest suma ubezpieczenia, a czym jest suma gwarancyjna? Na jaką kwotę warto wybrać polisę mienia, aby potem dostać godziwe odszkodowanie?
Gdy Twój pies pogryzie przechodnia, kiedy nie wyhamujesz i uderzysz w tył samochodu przed Tobą, lub jeśli nie dokręcisz kranu i woda zaleje mieszkanie sąsiada… W tych i wielu innych przypadkach zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Co to jest odpowiedzialność cywilna i jak można ją ubezpieczyć?
Statystyki dotyczące błędów w sztuce lekarskiej nie są optymistyczne. Z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących błędów medycznych, które toczą się przed obliczem Temidy. Sądy przyznają pacjentom ogromne odszkodowania. Lekarze ponoszą odpowiedzialność. Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Co warto o nim wiedzieć?
Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.