Punkta

Kielce to miasto liczące ok. 199 tys. osób. Na tysiąc osób przypada tam 519 zarejestrowanych samochodów. Dane te świadczą o tym, że większość ludzi porusza się autami. Być może wynika to ze słabo rozwiniętej komunikacji miejskiej. Przyjrzyjmy się jednak cenom polisy. Jesteś ciekawy, ile wynosi najtańsze OC w Kielcach? Sprawdź, komu przysługuje niższa składka – młodym, początkującym kierowcom czy starszym i bardziej doświadczonym?

Wypadkowość a tanie OC, czyli Kielce w statystykach policyjnych

Czy zdziwiła Cię kiedyś sytuacja, kiedy to podczas zakupu polisy komunikacyjnej zostałeś poproszony o podanie kodu pocztowego lub miejscowości Twojego zamieszkania? Na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników – należą do nich m.in. wiek, staż za kółkiem, parametry pojazdu, liczba posiadanych zniżek lub zwyżek, a także miejsce zamieszkania. To ostatnie jest o tyle istotne, że ubezpieczyciel może poddać analizie liczbę wypadków oraz natężenie ruchu w danej miejscowości, by móc oszacować, jak bardzo jesteś narażony na stłuczkę czy wypadek. Jak dane te wpływają na ubezpieczenie OC? Czy kierowcy zamieszkujący Kielce mają się czego obawiać?

W 2020 r. w województwie świętokrzyskim odnotowano 831 wypadków, w wyniku których 96 osób zginęło, a 953 zostało rannych. Dla porównania w całej Polsce miało miejsce 23540 wypadków, w których łącznie zginęło 2491 osób, a 26463 zostało rannych. Można więc stwierdzić, że wypadkowość nie wpływa znacząco na wysokość składki za ubezpieczenia samochodowe w Kielcach. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce!

Najtańsze OC w Kielcach za mniej niż 400 zł? To możliwe!

Jak już wspomnieliśmy, w 2020 r. przeciętna stawka za ubezpieczenie samochodu w Kielcach wyniosła 639 złotych. Czy to dużo? Rekordowo niskie OC, jedynie 369 złotych, zapłacił 25-letni właściciel Seata Ibiza 1,2 z 2015 roku. Niewiele więcej, bo 386 złotych, wydał na swoją polisę 47-letni posiadacz Volkswagena Polo IV z 2007 r. Na podium znalazła się również 44-letnia kobieta, która za swoją Toyotę Yaris 1,0 z 2004 roku także zapłaciła tanie OC. Mieszkanka Kielc nabyła ją jedynie za 393 złote. Korzystając z porównywarki mfind, kierowcy znaleźli oferty na ubezpieczenia samochodowe poniżej 400 złotych rocznie!

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych miastach?

Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie AC samochodu w Kielcach?

OC to obowiązkowe ubezpieczenia samochodu. Jeśli jednak jesteś zainteresowany zakupem Autocasco, porównaj ceny i sprawdź oferty od wielu ubezpieczycieli. Pamiętaj, że nie wysokość składki jest najważniejsza przy zakupie ubezpieczenia AC. Przede wszystkim warto się zastanowić, czego oczekujesz od ubezpieczyciela. Zakres Autocasco może być bardzo różny. Z pewnością należy dowiedzieć się, czy dana polisa ochroni Cię w sytuacji częściowej, czy całkowitej szkody pojazdu, kradzieży lub awarii.