Punkta

Polska od dłuższego czasu plasuje się w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw w Europie. Z roku na rok w naszym kraju zwiększa się liczba aut. Powodów do dumy jednak nie ma. Okazuje się, że, w regionie lubuskim jeździ dwa razy więcej pojazdów niż w Berlinie czy Nowym Jorku. Tam liczba samochodów na tysiąc mieszkańców nie przekracza 300 sztuk. Tymczasem według raportu OKO.press, zielonogórzanie mają ich ponad 500. Czy ma to wpływ na wysokość składki OC? Ile wynosi najtańsze OC w Zielonej Górze? Sprawdźmy!

Wypadkowość a ubezpieczenia OC, czyli jak Zielona Góra prezentuje się w rankingach policji?

Podczas zakupu ubezpieczenia OC wielu z nas mogło zaskoczyć pytanie o kod pocztowy. Tymczasem miejsce zamieszkania jest jednym z ważniejszych czynników przy kalkulacji składki za polisę. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno natężenie ruchu, jak i wypadkowość na danym terenie. A w jakim stopniu ta przełożyła się na stawki OC?

Z raportu Policji podsumowującego sytuację na drogach w 2020 roku wynika, że województwo lubuskie wyróżnia się niskim wskaźnikiem wypadkowości. W ubiegłym roku doszło tam w sumie do 607 wypadków, w których zginęło 76 osób, a 677 zostało rannych. Wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców równa się 60,1. Dla porównania w województwie łódzkim wynosi on 99,5. W związku z powyższym kryterium wypadkowości nie wpływa znacząco na cenę OC. Zielona Góra to rejon słynący z bezpieczeństwa na drogach.

OC w Zielonej Górze za 400 zł? To możliwe!

Średnia cena ubezpieczenia OC w Zielonej Górze to 663 zł. Porównując propozycje różnych ubezpieczycieli, można jednak znaleźć dużo korzystniejsze oferty. Najtańsze OC przypadło wspomnianej wyżej właścicielce Mercedesa Benz 300 D. Niewiele więcej, bo 400 zł, zapłacił także 54-letni mężczyzna jeżdżący Skodą Fabią III 1,0 TSI z 2017 roku. Za pomocą porównywarki mfind, OC w okazyjnej cenie znalazła także 40-letnia posiadaczka Toyoty Yaris 1,0 MR z 2003 r. Mieszkanka Zielonej Góry zapłaciła za polisę jedynie 401 zł. To nie koniec dobrych cen! 62-letni właściciel Suzuki Swift 1,4 MR’05 z 2006 r. za pomocą Punkta, dawniej mfind znalazł OC opiewające na kwotę 420 złotych.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych miastach?

Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych się ustabilizowała. Jeśli jednak chcesz nabyć OC w dobrej cenie, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń. Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Ubezpieczenia OC czy AC? Czy mieszkając w Zielonej Górze, warto wykupić Autocasco?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Wybierając polisę, zwróć uwagę na jej zakres. Autocasco może obejmować pokrycie kosztów naprawy auta czy odszkodowanie w wielu sytuacjach – począwszy od drobnych uszkodzeń, a na szkodzie całkowitej kończąc. Choć wysokość składki AC nie powinna decydować o wyborze konkretnej polisy, pamiętajmy, aby sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli.