Rynek nieruchomości w czasach inflacji a aktualna suma ubezpieczenia – sprawdź, czy dotychczasowa ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczająca

Aktualizacja:
Growing home sale graph. 3d render

Nieruchomości są uważane za bardzo dobrą inwestycję w okresie utrzymywania niskich stóp procentowych, gdy nie opłaca się przechowywać oszczędności w bankach. Czy jednak zakup mieszkania jest równie korzystny w czasach wysokiej inflacji? Czy przy błyskawicznie rosnących cenach trzeba również zmieniać ubezpieczenie nieruchomości, aby uniknąć niedoubezpieczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Wybór dobrego ubezpieczenia nieruchomości nie jest łatwy. W tym zakresie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których już wspominaliśmy na naszym blogu. Jednym z ważniejszych zagadnień jest suma ubezpieczenia. Jeśli nawet zostanie wybrana odpowiednia kwota maksymalnego odszkodowania, czy nie trzeba jej modyfikować przy wzroście cen nieruchomości? Czy taka potrzeba pojawia się również w przypadku wysokiej inflacji?

Inflacja – co nas czeka w 2022 roku?

Nikt nie może przewidzieć, jak będzie się kształtowała inflacja w Polsce w 2022 roku. Eksperci mają jednak swoje przewidywania. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie gdy jesteśmy właścicielem mieszkania. Czy inflacja zwiększy wartość nieruchomości, czy może ją zmniejszy? Czy wymusi dodatkową inwestycję w zmianę ubezpieczenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wrócić do prognoz inflacyjnych.

Eksperci są zgodni, że w 2022 roku inflacja w Polsce znacząco przyspieszy. Różne są jednak przewidywania co do jej wysokości. Narodowy Bank Polski prognozuje, że średni wzrost cen będzie wynosił 7,6%, a kulminacja inflacyjna nastąpi w czerwcu, gdy ceny wzrosną nawet o 8,3%. Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują natomiast średnią inflację na poziomie 7,3%, ale już jej szczyt w II kwartale – na 9%. Wysoka inflacja ma się utrzymywać przez kolejne 2 lata, a w 2023 roku może wynieść 3,7%. Podobne przewidywania przedstawiają analitycy PKO BP, którzy dodają jednocześnie, że do sierpnia 2022 roku maksymalna inflacja może wynieść nawet 10%. Wszyscy eksperci prognozują również dalszy wzrost stóp procentowych w najbliższych miesiącach. W II kwartale 2022 roku stopa referencyjna NBP może osiągnąć poziom 3-3,5%, co z kolei przełoży się na spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi.

Rynek nieruchomości a inflacja

W czasach szybko rosnącej inflacji wielu właścicieli mieszkań, domów i działek zadaje sobie pytanie, jak wpłynie ona na wartość ich nieruchomości. Ma to istotne znaczenie z wielu powodów. Z jednej strony chodzi o rynkową wartość mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, z drugiej pojawia się wątpliwość, czy dotychczasowe ubezpieczenie nadal dostatecznie chroni nieruchomość.

Jak zatem inflacja wpływa na rynek nieruchomości? Ceny mieszkań rosły przez cały 2021 rok i to nie tylko nowych, ale także tych z rynku wtórnego. Według danych NBP wzrost ceny używanych mieszkań wyniósł +2,8%. Najbardziej podrożały nieruchomości w Gdańsku (+15,6%), Lublinie (+14,6%) i Łodzi (+13,5%). Najmniej zwiększyły swoją wartość mieszkania w Szczecinie (+8,7%) i Poznaniu (+9,5).

Jakich zmian można oczekiwać w 2022 roku na rynku nieruchomości, gdy prognozowana jest wysoka inflacja? Przewidywania ekspertów są różne, ale większość zgodnie wskazuje, że mieszkania będą nadal drożały, chociaż dużo wolniej niż miało to miejsce w 2021 roku. Wpłynie na to niższy popyt, który jest hamowany głównie podnoszonymi stopami procentowymi i drożejącymi kredytami hipotecznymi. Coraz większa inflacja będzie także zwiększała koszty budowy i remontów już istniejących budynków.

W tej sytuacji warto spojrzeć na rynek nieruchomości również przez pryzmat ubezpieczeń. Czy suma ubezpieczenia zawartego kilka miesięcy temu rzeczywiście wystarczy do pokrycia szkód w nieruchomościach, gdyby doszło do nich obecnie lub za kilka miesięcy?

Czy dotychczasowa suma ubezpieczenia wystarczy?

Suma ubezpieczenia to kwota, która określa granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku ubezpieczenia mieszkania czy domu ustalana jest na podstawie wyceny nieruchomości. W sytuacji, gdy z jednej strony wartość mieszkań zwiększyła się w ciągu roku o kilkanaście procent, a z drugiej inflacja mocno wzrosła, ważne staje się pytanie, czy zawarte kilka miesięcy wcześniej ubezpieczenie rzeczywiście jest w stanie pokryć szkody. Pojawia się bowiem zagrożenie niedoubezpieczenia, czyli sytuacji, w której suma ubezpieczenia jest niższa niż wartość przedmiotu ubezpieczenia.

Problem doskonale widać na przykładzie ewentualnych remontów spowodowanych pożarem, zalaniem lub działaniem innego żywiołu. W 2021 roku mieliśmy do czynienia ze znacznym podwyższeniem cen materiałów budowlanych. Oto kilka przykładów: ceny płyt OSB wzrosły o +40,1%, izolacji termicznych – o +17,5%, dachów i rynien – o +12,85%, a instalacji i ogrzewania – o +10,65%. W tej sytuacji odszkodowanie z polisy zawartej kilka miesięcy wcześniej może nie wystarczyć na pokrycie strat.

Czy można zwiększyć sumę ubezpieczenia?

Co może zrobić klient towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy stwierdzi, że suma ubezpieczenia wynikająca z zawartej umowy może nie pokryć ewentualnych szkód w jego nieruchomości? Na szczęście nie ma większych problemów, żeby tę sumę zwiększyć. Można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem. Będzie się to wiązało oczywiście również ze zwiększeniem składki, ale w ten sposób uniknie się niedoubezpieczenia i ryzyka, że ochrona nieruchomości będzie niedostateczna. Jeśli natomiast umowa ubezpieczenia się kończy, zawsze warto poszukać lepszej polisy, co nie jest szczególnie skomplikowane dzięki porównywarce ubezpieczeń Punkta.pl.

Nieruchomości drożeją już od lat i nie zmieni tego trendu nawet wysoka inflacja. Trzeba jednak pamiętać, że spadek wartości pieniądza oznacza również wyższe ceny remontów, które trzeba zrealizować, gdy pojawią się szkody w nieruchomości. Warto zatem jak najszybciej sprawdzić, czy dotychczasowa suma ubezpieczenia pokryje koszty nawet generalnego remontu mieszkania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej