5 rzeczy, które musisz wiedzieć, by wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania

Aktualizacja:
Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie nieruchomości jest ubezpieczeniem dobrowolnym (staje się obowiązkowe tylko w przypadku brania pod nią kredytu). Mieszkanie lub dom to jednak znaczna część naszego majątku. Warto o nią odpowiednio zadbać i nawet jeżeli nie jest to obowiązkowe, ubezpieczyć w razie zdarzeń losowych. Dobre ubezpieczenie mieszkania to podniesienie komfortu życia!

Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania?

1. Oczekiwania od polisy – jaki zakres ochrony będzie najbardziej odpowiedni?

W pierwszej kolejności zastanów się, czego oczekujesz od ubezpieczenia. Jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Pamiętaj, że możesz ubezpieczyć same mury, mienie stałe (na przykład wbudowany kominek), a także mienie ruchome (na przykład sprzęt AGD). Wraz z rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia wzrośnie odpowiednio wysokość składki.

Ubezpieczenie może obejmować tylko ochronę podstawową – przed skutkami pożaru, zalania, kradzieży lub rozszerzoną. Wybór jest tutaj bardzo szeroki, może obejmować przykładowo ubezpieczenie przed: uderzeniem pioruna, huraganem, gradem, osunięciem ziemi, upadkiem drzewa itp.

2. Ustalenie wysokości składki – ustal rynkową wartość mieszkania

Wysokość składki zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz wartości nieruchomości. Najlepiej sam dopilnuj wyceny swojego mienia. Powinna być zgodna z ceną rynkową. Zadbaj o to, żeby nie została ani zawyżona ani zaniżona. W przypadku zaniżenia wartości ubezpieczyciel wypłaci Ci ubezpieczenie niższe od faktycznych kosztów naprawienia szkody. Jeżeli wartość nieruchomości zostanie zawyżona, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do oddania Ci kwoty przewyższającej wartość uszkodzenia, będziesz jednak musiał płacić wyższą składkę.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki ubezpieczyciel będzie obliczał wartość ewentualnego odszkodowania. Możliwe są tutaj dwie opcje:  wartość odtworzeniowa i wartość rzeczywista. Wartość odtworzeniowa polega na tym, że kwota z ubezpieczenia pozwala Ci na odkupienie wszystkich rzeczy, przykładowo będziesz mógł kupić nowy telewizor w miejsce skradzionego.

Wartość rzeczywista uwzględnia zużycie przedmiotów. W tym wypadku odszkodowanie będzie odpowiednio pomniejszone i nie będzie pozwalało na kupienie nowego sprzętu.

3. Wyłączenia – przeczytaj dokładnie umowę

Ubezpieczając nieruchomość, musisz bardzo uważnie przeczytać zawarte w umowie wyłączenia. Wyłączenia to inaczej przypadki, w których ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania pomimo zaistnienia szkody.

Wyłączenia dotyczą najczęściej celowego dokonania szkody, ewidentnego zaniedbania (jak na przykład zostawienie otwartych drzwi do nieruchomości i wyjechanie na urlop), niektórych czynników atmosferycznych (na przykład wilgoci i powstałej w jej wyniku pleśni), części mienia (jak papiery wartościowe, karty kredytowe, biżuteria), szkody o zbyt niskiej wartości (ubezpieczyciel określa minimalną wartość szkody), okresu karencji oraz innych okoliczności (na przykład wojny, ataku terrorystycznego, osunięć terenu w wyniku prac górniczych itp.).

4. Negocjuj i uważaj na pośredników

Ubezpieczyciel w wielu przypadkach jest w stanie dopasować ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb. Nie bój się więc negocjować. Umowę najczęściej zawiera się na dwanaście miesięcy. Jeżeli wiążesz się z towarzystwem ubezpieczeniowym na dłużej, spróbuj uzyskać zniżkę. Sprawdź również okres wypowiedzenia umowy, zwyczajowo powinien trwać trzydzieści dni.

Najczęściej sprawdza się stara zasada, że lepiej w cały proces nie angażować pośredników, ale załatwić wszystko osobiście. Pośrednicy to dodatkowy koszt. Najdrożej wypadają tutaj banki. Jeśli masz kłopot z wyborem odpowiedniej polisy, zadzwoń do naszych doradców na numer 22 490 90 00 lub napisz maila kontakt@mfind.pl. Pomożemy Ci wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania.

5. Co zrobić w przypadku zaistnienia szkody?

Jeżeli wykupiłeś ubezpieczenie i w trakcie jego trwania powstała szkoda, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. W tym celu zabezpiecz miejsce i zgłoś sprawę jak najszybciej do ubezpieczyciela. Zadbaj również o odpowiednią dokumentację (zdjęcia, poświadczenia itp.).

W przypadku uznania zniszczeń, ubezpieczyciel ma zazwyczaj trzydzieści dni na wypłatę pieniędzy.

Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, zwróć uwagę przede wszystkim na oferowany zakres ochrony oraz zasady wypłaty odszkodowania. Musisz mieć pewność, że zawarta przez Ciebie umowa dostatecznie chroni Twoje interesy i daje Ci realną gwarancję wypłaty świadczenia w przypadku jakiegoś nieszczęścia.

Negocjuj i porównuj oferty. Czytaj dokładnie to co podpisujesz i zadawaj pytania. Nie daj się zbyć. Lepiej wszystko skrupulatnie wyjaśnić niż później gorzko żałować.

Podsumowanie

  • Zastanów się, czego oczekujesz od ubezpieczenia. Jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
  • Zwróć uwagę na sposób, w jaki ubezpieczyciel będzie obliczał wartość ewentualnego odszkodowania.
  • Ubezpieczając nieruchomość, musisz bardzo uważnie przeczytać zawarte w umowie wyłączenia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments