Udany wyjazd na własną rękę - o czym MUSISZ pamiętać?

Aktualizacja:
Wyjazd na własną rękę

Nie znosisz zorganizowanych wycieczek i wyjazdów do komercyjnych kurortów? Świetnie Cię rozumiemy! Organizując wyjazd na własną rękę musisz pamiętać o kilku sprawach. Bądź przezorny!

Samolot zarezerwowany, bilety kupione, hotel też jest. Pozostało spakować walizkę i cieszyć się z wakacji! Mogą być fantastyczne, ale pamiętaj, że na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe tym bardziej musisz zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo, zależy tylko od Ciebie! Tour operatorzy posiadają ubezpieczenia, Ty organizując wyjazd na własną rękę, ponosisz całe ryzyko. O czym trzeba pamiętać?

Powiedz: sprawdzam!

Zanim wybierzesz przewoźnika, hotel, organizatora kursu nurkowania czy firmę, od której wynajmiesz samochód sprawdź opinie i rekomendacje w Internecie, np. na TripAdvisor. Dziś bardzo trudno jest pozostać anonimowym. Jeśli hotel, firma nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków, na pewno znajdziesz takie informacje. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej wzmianki o miejscu, do którego się wybierasz, bo jest np. zupełnie nowe, ostrożnie obchodź się ze swoimi danymi osobowymi oraz środkami płatniczymi.

W wielu miejscach przy rezerwacji nie jest wymagana opłata z góry, można uiścić ją na miejscu. Pamiętaj, że udostępniając dane swojej karty kredytowej możesz być jednak obciążony kosztami rezygnacji, czy opłatą za cały pobyt, jeśli nie zjawisz się w określonym terminie.

Sprawdzając oferty, podpisując umowy, uważnie je czytaj. Bywa, że widnieją w nich wysokie kary umowne, np. za uszkodzenie lusterek w wypożyczonym aucie. Jeśli masz wątpliwości, pytaj sprzedawcę i nie zgadzaj się na warunki, które brzmią podejrzanie.

Finanse na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe

Czy zabierać kartę, czy gotówkę? Skorzystać z kantoru, czy wypłacić walutę kraju, do którego się wybierasz z bankomatu? To zależy.

Jeśli jedziesz do kraju, w którym bez problemu znajdziesz bankomaty, do dużej aglomeracji miejskiej, a do tego za hotel i pobyt płacisz przelewem lub on line, nie zabieraj ze sobą dużo gotówki. Wiąże się z nią największe ryzyko. Torebka, plecak czy walizka, to łatwy łup dla złodzieja.

Aby wypłacić gotówkę z karty złodziej potrzebuje PIN. Jeśli go nie zna, a Ty szybko zauważysz stratę i zgłosisz ją pod numerem (+48) 828 828 828 stracisz tylko kawałek plastiku.

Jeśli na miejscu potrzebujesz wypłacić gotówkę, korzystaj z bankomatów w oddziałach banków, mniej chętnie na stacjach klejowych, lotniskach czy przy obleganych atrakcjach turystycznych. Wypłacaj niewielkie kwoty. Złodzieje często obserwują bankomaty i w tłumie okradają osoby, które chwilę wcześniej podjęły pieniądze.

Przed wyjazdem sprawdź taryfę opłat i prowizji w swoim banku, na wszelki wypadek miej też drugą kartę, którą zostawisz w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym sejfie, razem z kopią dokumentów.

Zdrowie na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe

Pamiętaj, że wyjeżdżając na urlop, nie sposób przewidzieć wszystkich zdarzeń i nieprzyjemnych okoliczności. Jedną z nich może być choroba. Nawet zwykłe zatrucie, czy stłuczenie może być niebezpieczne.

W krajach Unii Europejskiej możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach EKUZ. Niestety, nie jest ono 100 procentową gwarancją uzyskania bezkosztowej pomocy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Jeśli chcesz być pewien, że Twoje zdrowie i życie jest właściwie chronione, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Dobrze skonstruowane pakiety powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:

  • ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.

Z nimi żadne niespodziewane okoliczności nie będą Ci straszne! Zadzwoń do naszego doradcy, który podpowie Ci, gdzie i jak wybrać najlepszą polisę podróżną: 22 490 90 00. A jeśli Ci wygodniej, napisz do nas maila: kontakt@mfind.pl

Odpowiemy jak najszybciej!

Udanego wypoczynku!

 

 

Podsumowanie

  • Wyjazd na własną rękę, to wyjazd na własne ryzyko. Ty jesteś odpowiedzialny za powodzenie wyprawy.
  • Wszystko dokładnie sprawdzaj, czytaj opinie o hotelach w Internecie. Nie ufaj miejscom, na których temat nic nie znajdujesz.
  • Nie bierz całej gotówki, nie wypłacaj dużych kwot z bankomatów, chroń się przed kradzieżą.
  • Zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej