Nie znosisz zorganizowanych wycieczek i wyjazdów do komercyjnych kurortów? Świetnie Cię rozumiemy! Organizując wyjazd na własną rękę musisz pamiętać o kilku sprawach. Bądź przezorny!
Samolot zarezerwowany, bilety kupione, hotel też jest. Pozostało spakować walizkę i cieszyć się z wakacji! Mogą być fantastyczne, ale pamiętaj, że na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe tym bardziej musisz zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo, zależy tylko od Ciebie! Tour operatorzy posiadają ubezpieczenia, Ty organizując wyjazd na własną rękę, ponosisz całe ryzyko. O czym trzeba pamiętać?
Powiedz: sprawdzam!
Zanim wybierzesz przewoźnika, hotel, organizatora kursu nurkowania czy firmę, od której wynajmiesz samochód sprawdź opinie i rekomendacje w Internecie, np. na TripAdvisor. Dziś bardzo trudno jest pozostać anonimowym. Jeśli hotel, firma nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków, na pewno znajdziesz takie informacje. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej wzmianki o miejscu, do którego się wybierasz, bo jest np. zupełnie nowe, ostrożnie obchodź się ze swoimi danymi osobowymi oraz środkami płatniczymi.
W wielu miejscach przy rezerwacji nie jest wymagana opłata z góry, można uiścić ją na miejscu. Pamiętaj, że udostępniając dane swojej karty kredytowej możesz być jednak obciążony kosztami rezygnacji, czy opłatą za cały pobyt, jeśli nie zjawisz się w określonym terminie.
Sprawdzając oferty, podpisując umowy, uważnie je czytaj. Bywa, że widnieją w nich wysokie kary umowne, np. za uszkodzenie lusterek w wypożyczonym aucie. Jeśli masz wątpliwości, pytaj sprzedawcę i nie zgadzaj się na warunki, które brzmią podejrzanie.
Finanse na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe
Czy zabierać kartę, czy gotówkę? Skorzystać z kantoru, czy wypłacić walutę kraju, do którego się wybierasz z bankomatu? To zależy.
Jeśli jedziesz do kraju, w którym bez problemu znajdziesz bankomaty, do dużej aglomeracji miejskiej, a do tego za hotel i pobyt płacisz przelewem lub on line, nie zabieraj ze sobą dużo gotówki. Wiąże się z nią największe ryzyko. Torebka, plecak czy walizka, to łatwy łup dla złodzieja.
Aby wypłacić gotówkę z karty złodziej potrzebuje PIN. Jeśli go nie zna, a Ty szybko zauważysz stratę i zgłosisz ją pod numerem (+48) 828 828 828 stracisz tylko kawałek plastiku.
Jeśli na miejscu potrzebujesz wypłacić gotówkę, korzystaj z bankomatów w oddziałach banków, mniej chętnie na stacjach klejowych, lotniskach czy przy obleganych atrakcjach turystycznych. Wypłacaj niewielkie kwoty. Złodzieje często obserwują bankomaty i w tłumie okradają osoby, które chwilę wcześniej podjęły pieniądze.
Przed wyjazdem sprawdź taryfę opłat i prowizji w swoim banku, na wszelki wypadek miej też drugą kartę, którą zostawisz w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym sejfie, razem z kopią dokumentów.
Zdrowie na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe
Pamiętaj, że wyjeżdżając na urlop, nie sposób przewidzieć wszystkich zdarzeń i nieprzyjemnych okoliczności. Jedną z nich może być choroba. Nawet zwykłe zatrucie, czy stłuczenie może być niebezpieczne.
W krajach Unii Europejskiej możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach EKUZ. Niestety, nie jest ono 100 procentową gwarancją uzyskania bezkosztowej pomocy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Jeśli chcesz być pewien, że Twoje zdrowie i życie jest właściwie chronione, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Dobrze skonstruowane pakiety powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:
- ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
- ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
- odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
- pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.
Z nimi żadne niespodziewane okoliczności nie będą Ci straszne! Zadzwoń do naszego doradcy, który podpowie Ci, gdzie i jak wybrać najlepszą polisę podróżną: 22 490 90 00. A jeśli Ci wygodniej, napisz do nas maila: [email protected]
Odpowiemy jak najszybciej!
Udanego wypoczynku!
Podsumowanie
- Wyjazd na własną rękę, to wyjazd na własne ryzyko. Ty jesteś odpowiedzialny za powodzenie wyprawy.
- Wszystko dokładnie sprawdzaj, czytaj opinie o hotelach w Internecie. Nie ufaj miejscom, na których temat nic nie znajdujesz.
- Nie bierz całej gotówki, nie wypłacaj dużych kwot z bankomatów, chroń się przed kradzieżą.
- Zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.