Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.
Czy można jeździć bez prawa jazdy w Polsce?
Prawo jazdy to dokument, który potwierdza, że dana osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Tradycyjny blankiet jest jednak w Polsce wykorzystywany coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że od końca 2020 roku nie ma obowiązku okazywania prawa jazdy do kontroli. Przed zmianami kierowca, który nie miał przy sobie prawa jazdy, ryzykował nałożenie mandatu w kwocie do 250 złotych. Najniższa kara wynosiła 50 złotych.
Aktualnie wszystkie dane dotyczące kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów w Polsce, są dostępne w bazie CEPiK. W ten sposób policja i straż miejska podczas kontroli w kilka chwil mogą sprawdzić, czy dana osoba może kierować samochodem, a także czy pojazd jest ubezpieczony i ma ważne badanie techniczne.
Dzięki ułatwieniom kierowca nie ma już obowiązku noszenia przy sobie dokumentów pojazdu. Wystarczy, że w czasie kontroli drogowej jest w stanie potwierdzić swoją tożsamość. Dowód osobisty może okazać także w aplikacji mObywatel. Od 14 lipca 2023 roku moc takiego dokumentu została zrównana z fizyczną wersją.
Brak dokumentu prawa jazdy za granicą – konsekwencje
Sytuacja wygląda całkiem inaczej, jeśli planujesz podróż poza Polskę. Obowiązuje tam konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie, a brak prawa jazdy za granicą może się wiązać z konsekwencjami.
Po opuszczeniu terytorium Polski zasady obowiązujące w zakresie dokumentów wymaganych podczas kontroli policyjnej są inne. Z tego powodu przed rozpoczęciem podróży warto upewnić się, że spakowałeś prawo jazdy.
Brak dokumentu prawa jazdy za granicą jest problematyczny, ponieważ zagraniczne organy nie mają dostępu do polskich baz i nie są w stanie zweryfikować uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie masz również pewności, czy policjant uzna elektroniczną wersję dokumentu w aplikacji mObywatel.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Jakie są kary za brak prawa jazdy za granicą?
Dla przykładu w Niemczech możesz zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 360 do nawet kilku tysięcy euro. Za brak uprawnień grozi nawet przepadek samochodu niezależnie od kar finansowych i braku możliwości kontynuowania jazdy.
W Holandii za zapomnienie zabrania w podróż prawa jazdy otrzymasz mandat w wysokości 90 euro. Jeśli kierowca nie ma uprawnień albo otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów, nie będzie mógł kontynuować jazdy, a samochód zostanie odholowany na jego koszt.
Na terenie Czech osoby kierujące pojazdem mimo sądowego zakazu ryzykują grzywną w wysokości 25 do 50 tysięcy koron. W takiej sytuacji może dojść również do zatrzymania pojazdu.
W trasę zabierz ze sobą również dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. Dzięki temu unikniesz problemów w czasie kontroli, a jeśli dojdzie do wypadku albo kolizji, będziesz miał bezpośredni dostęp do numeru polisy czy numerów kontaktowych do ubezpieczyciela.
Wybierasz się na wakacje za granicę? Wykup ubezpieczenie podróżne.
Porównaj ceny i kup ubezpieczenie na podróż!
Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić?
Jeśli zgubiłeś prawo jazdy, warto je zastrzec i wyrobić nowe. Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, musisz zgłosić to miejscowej policji oraz udać się do konsulatu lub ambasady. Otrzymasz tam zaświadczenie, które pozwoli kontynuować podróż i wrócić do Polski.
Po powrocie do kraju, aby wyrobić nowe prawo jazdy, powinieneś udać się do właściwego wydziału komunikacji. Przygotuj dokument tożsamości i wypełnij odpowiedni wniosek, do którego załącz dwa zdjęcia wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy to 100,50 zł.
Czas wyrobienia dokumentu to najczęściej około 2 tygodnie. Po tym okresie otrzymasz powiadomienie o możliwości jego odbioru. Masz też prawo wybrać opcję dostarczenia prawa jazdy przekazem pocztowym. W razie potrzeby w międzyczasie masz do dyspozycji mPrawo jazdy.
Czy warto mieć międzynarodowe prawo jazdy?
Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Unii Europejskiej. Jeśli opuścisz jej granice, niezbędne może być międzynarodowe prawo jazdy. Regulacje w tym zakresie zależą od kraju.
Międzynarodowe prawo jazdy możesz wyrobić, składając wniosek w dowolnym starostwie powiatowym. Do pisma należy dołączyć aktualne zdjęcie, kserokopię polskiego prawa jazdy oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty w kwocie 35 złotych.
Kończy Ci się ubezpieczenie komunikacyjne? Sprawdź możliwości, jakie daje kalkulator OC/AC.
Pytania i odpowiedzi
Obecnie polscy kierowcy nie muszą już na terenie kraju wozić ze sobą fizycznej wersji prawa jazdy. Identyczna zasada obowiązuje w przypadku dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Tożsamość można też potwierdzić z wykorzystaniem aplikacji mObywatel. Od 14 lipca moc takiego dokumentu została zrównana z tradycyjną wersją. Brak dokumentu prawa jazdy za granicą cały czas jest jednak karalny.
W 2023 roku w Polsce nie ma mandatów za brak prawa jazdy, ponieważ nie musisz mieć przy sobie tradycyjnej wersji dokumentu. Wyjątek dotyczy osób, które uzyskały uprawnienia w innym kraju. Brak prawa jazdy przy kontroli za granicą może się wiązać z nałożeniem mandatu. Wysokość kary – w zależności od miejsca – sięga nawet kilku tysięcy złotych.
W Polsce nie obowiązuje mandat za brak dokumentu prawa jazdy. Możesz bez przeszkód zostawić go w domu. W razie potrzeby weryfikacji tożsamości nie ma przeszkód, aby skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel. Natomiast za granicą konieczne jest posiadanie przy sobie prawa jazdy.
Aktualnie w Polsce nie trzeba już wozić przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Natomiast za granicą te dokumenty są niezbędne.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Kto musi wymienić prawo jazdy? Jakie dokumenty należy zebrać i w którym urzędzie je złożyć? Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Jak długo trwa cały proces? Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule. Zachęcamy do lektury, zwłaszcza, że od 2013 roku weszły w Polsce nowe procedury, które jako kierowca powinieneś znać. Od 2019 roku obowiązuje również nowy wzór prawa jazdy.
Nie masz prawa jazdy? Straciłeś je za jazdę po alkoholu? Myślisz o kupnie „prawka” na Ukrainie? Sprawdziliśmy dlaczego jest to nieopłacalne i w jakie kłopoty możesz wpakować się jeżeli takie prawo jazdy kupisz i będziesz z nim jeździł.
Właśnie zdałeś praktyczny egzamin na prawo jazdy? Świetnie! Zanim jednak wsiądziesz za kierownicę własnego samochodu, musisz dopełnić jeszcze kilka formalności. Co musisz zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym szybko załatwisz sprawy urzędowe i będziesz mógł prowadzić pojazdy.
Numer druku prawa jazdy może okazać się niezbędny podczas wypełniania wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Gdzie jest ten numer? Jak się okazuje, jego umiejscowienie wcale nie jest takie oczywiste. Sprawy nie ułatwia także brak informacji o numerze w objaśnieniach (legendzie) dokumentu. Sprawdź zatem, gdzie znajduje się nr druku na prawie jazdy, zanim złożysz wniosek o nowy dokument.
Przekroczona prędkość, jazda z procentami we krwi czy uzbierany komplet punktów karnych – przyczyn odebrania prawa jazdy może być wiele. Jeśli Twój dokument został odebrany na pewien czas, to po jego upływie możesz się ubiegać o jego zwrot. Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? Jak się odwołać? Podpowiadamy!
Posiadanie prawa jazdy jest konieczne, aby legalnie prowadzić pojazd po polskich drogach, ale co ciekawe, nie jest wymagane do zarejestrowania samochodu i zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele samochodów bez prawa jazdy mogą wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy i w jaki sposób możesz zabezpieczyć swój samochód, nawet jeśli nie posiadasz uprawnień do kierowania.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.