mPrawo jazdy – jak z niego korzystać?

Aktualizacja:
Polskie prawo jazdy

Już od 5 grudnia 2020 roku kierowcy korzystają z usługi mPrawo jazdy w wirtualnym portfelu z dokumentami, czyli aplikacji mObywatel. Chociaż elektroniczne prawo jazdy w telefonie nie zastępuje tradycyjnego dokumentu, który jest wciąż wydawany świeżo upieczonym kierowcom, e-prawo jazdy okazuje się pomocne w wielu sytuacjach. Sprawdź bezpieczny sposób na aktywowanie mPrawa jazdy i dowiedz się, jak z niego korzystać.

Czym jest mPrawo jazdy?

Bezpłatna usługa mPrawo jazdy – dostępna w aplikacji mObywatel – to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego prawa jazdy. Elektroniczna wersja zawiera zdjęcie kierowcy z RDO (Rejestru Dowodów Osobistych) i aktualne dane z CEK-u (Centralnej Ewidencji Kierowców), stanowiącej część CEPiK-u (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W skład pakietu dla zmotoryzowanych wchodzi także licznik punktów karnych i usługa mPojazd.

Cyfrowy dokument pokazuje:

  • status i numer prawa jazdy (bez ukośników),
  • datę wydania i ważności prawa jazdy,
  • organ odpowiedzialny za wydanie fizycznego dokumentu,
  • status kategorii prawa jazdy,
  • ewentualne ograniczenia i potwierdzenia,
  • legendę.

mPrawo jazdy ma także elementy odróżniające je od falsyfikatu:

  • stan na dzień (datę odświeżenia lub pobrania informacji),
  • ruchomą niebieską flagę z 12 złotymi gwiazdami i napisem „PL”,
  • hologram z godłem Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zegar z aktualną datą i godziną,
  • gilosz (charakterystyczne tło, którego kolorystyka i wzór zmieniają się w zależności od kąta nachylenia ekranu).

Do weryfikacji mPrawa jazdy służy inna rządowa aplikacja – mWeryfikator.

Jeśli spostrzeżesz, że dane w mPrawie jazdy są niepoprawne, zgłoś rozbieżności za pomocą formularza. Złożenie wniosku o zaktualizowanie informacji jest bezpłatne. Dostaniesz odpowiedź w ciągu 30 dni, przy czym w szczególnych przypadkach ten okres może się wydłużyć do 60 dni. Nie korzystaj z usługi mPrawo jazdy w tym czasie.

Czytaj także: Ruszyła usługa mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w Twoim smartfonie

Czy mPrawo jazdy jest obowiązkowe?

Używanie aplikacji mObywatel z mPrawem jazdy jest dobrowolne. Darmowa usługa przyda Ci się w wielu sytuacjach, które wymagają okazania danych zawartych w papierowym dokumencie. Doskonałym przykładem jest stłuczka parkingowa.

Z zasady jest na tyle drobna, że kierowcy nie wzywają policji, tylko spisują oświadczenie. Rozwiązanie problemu staje się trudniejsze, kiedy jeden z kierowców – a zwłaszcza sprawca – nie ma fizycznego dokumentu. W tej sytuacji osoba poszkodowana może zacząć podejrzewać, że druga strona w rzeczywistości nie ma uprawnienia do kierowania pojazdem, więc zdecyduje się na wezwanie policji.

Z mPrawa jazdy skorzystasz również podczas kupowania ubezpieczenia samochodu – zarówno online, jak i w oddziale stacjonarnym. Kierowcy korzystający z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC na Punkta.pl podają m.in. datę wydania prawa jazdy.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Czy musisz włączać aplikację podczas kontroli drogowej w Polsce? Od 5 grudnia 2020 roku, czyli od dnia wejścia w życie składowej pakietu deregulacyjnego dla kierowców, zmotoryzowani nie muszą mieć przy sobie tradycyjnego prawa jazdy. Policjant zweryfikuje Twoje uprawnienia online, korzystając z CEK-u. Co się stanie, jeśli nie będziesz mieć mPrawa jazdy, a kontrolujący – zasięgu? Spokojnie, nie dostaniesz mandatu. Jeżeli połączenie się z systemem będzie niemożliwe, policjant powinien skontaktować się z komendą, aby sprawdzić uprawnienia telefonicznie.

Pamiętaj, że musisz mieć ważne tradycyjne prawo jazdy podczas kierowania pojazdem za granicą. Usługa mPrawo jazdy nie jest honorowana w innych krajach. Zwykły dokument przyda Ci się także w stacjonarnej wypożyczalni samochodów. Chociaż rządowy portal gov.pl podaje, że mPrawo jazdy pozwala na wylegitymowanie się podczas wypożyczania pojazdu, nie każda placówka zmieniła zasady wynajmu.

Czytaj także: Benefia24: zakup polisy w smartfonie nowoczesne metody zakupu i obsługi polis OC, AC

Jak aktywować mPrawo jazdy w smartfonie? Uważaj na oszustów!

Wystarczy pobrać aplikację mObywatel z oficjalnego sklepu dla użytkowników smartfonów z Androidem lub iPhone-ów z iOS-em. Uważaj na podejrzane linki, które możesz otrzymywać w SMS-ach! CERT Polska ostrzegał kierowców przed próbami wyłudzenia danych w 2021 roku.

Potencjalne ofiary cyberprzestępców dostawały wiadomości ze skróconym linkiem do strony imitującej Google Play. Celem zainstalowania fałszywej aplikacji jest kradzież danych do logowania do bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych. Wystarczy jedno nieroztropne kliknięcie, aby stracić dostęp do kont, a nawet tysiące złotych.

Czytaj także: Najlepsze darmowe nawigacje na smartfony w 2020 roku

Jak bezpiecznie aktywować mPrawo jazdy w telefonie?

  1. Ściągnij na smartfon darmową aplikację mObywatel, która jest dostępna w Google Play i App Store. Jeżeli korzystasz z nowszego modelu Huawei, musisz poczekać na dodanie aplikacji do AppGallery.
  2. Otwórz aplikację i kliknij „Dodaj dokument”. Wybierz mPrawo jazdy.
  3. Aby zyskać dostęp do cyfrowego prawa jazdy, musisz potwierdzić operację za pomocą Profilu Zaufanego. Założysz go poprzez zalogowanie się do bankowości elektronicznej.
  4. Gotowe! Masz aktywne mPrawo jazdy. Dane są podpisane unikalnym certyfikatem, który jest przypisany wyłącznie do jednego urządzenia i użytkownika. Kilka elementów odgrywa rolę zapory przed niepożądanymi osobami trzecimi: zaszyfrowany zapis, hasło do aplikacji mObywatel i blokada Twojego smartfona.

Jeśli pojawią się problemy techniczne, napisz wiadomość na adres mobywatel-pomoc@nask.pl lub zadzwoń pod numer +48221822253. Infolinia jest dostępna od 7:00 do 18:00 w dni robocze. Pamiętaj o aktualizacjach aplikacji mObywatel, żeby nie ominęły Cię żadne nowe funkcje, a Twoje dane były odpowiednio zabezpieczone.

Czytaj także: Aplikacja UFG „Na wypadek”: jak postępować w razie zdarzenia drogowego?

Podsumowanie

  • mPrawo jazdy to usługa dostępna w aplikacji mObywatel. Nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy, które jest wydawane po uzyskaniu uprawnień, ale pozwala na szybką identyfikację kierowcy w pewnych sytuacjach.
  • Cyfrowe prawo jazdy zawiera zdjęcie z Rejestru Dowodów Osobistych i dane z Centralnej Ewidencji Kierowców.
  • Jeśli informacje w aplikacji nie są zgodne z tymi na tradycyjnym dokumencie, zgłoś poprawki za pomocą formularza na gov.pl.
  • Aby mieć pewność, że korzystasz z aplikacji mObywatel w bezpieczny sposób, pobierz ją z oficjalnego sklepu: Google Play lub AppStore. Do aktywacji usługi mPrawo jazdy potrzebujesz Profilu Zaufanego.
  • mPrawo jazdy nie jest wystarczające za granicą. Wyruszając w podróż, weź ze sobą papierowe prawo jazdy.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej