mPrawo jazdy – jak z niego korzystać?

Aktualizacja:
Polskie prawo jazdy

Już od 5 grudnia 2020 roku kierowcy korzystają z usługi mPrawo jazdy w wirtualnym portfelu z dokumentami, czyli aplikacji mObywatel. Chociaż elektroniczne prawo jazdy w telefonie nie zastępuje tradycyjnego dokumentu, który jest wciąż wydawany świeżo upieczonym kierowcom, e-prawo jazdy okazuje się pomocne w wielu sytuacjach. Sprawdź bezpieczny sposób na aktywowanie mPrawa jazdy i dowiedz się, jak z niego korzystać.

Czym jest mPrawo jazdy?

Bezpłatna usługa mPrawo jazdy – dostępna w aplikacji mObywatel – to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego prawa jazdy. Elektroniczna wersja zawiera zdjęcie kierowcy z RDO (Rejestru Dowodów Osobistych) i aktualne dane z CEK-u (Centralnej Ewidencji Kierowców), stanowiącej część CEPiK-u (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W skład pakietu dla zmotoryzowanych wchodzi także licznik punktów karnych i usługa mPojazd.

Cyfrowy dokument pokazuje:

 • status i numer prawa jazdy (bez ukośników),
 • datę wydania i ważności prawa jazdy,
 • organ odpowiedzialny za wydanie fizycznego dokumentu,
 • status kategorii prawa jazdy,
 • ewentualne ograniczenia i potwierdzenia,
 • legendę.

mPrawo jazdy ma także elementy odróżniające je od falsyfikatu:

 • stan na dzień (datę odświeżenia lub pobrania informacji),
 • ruchomą niebieską flagę z 12 złotymi gwiazdami i napisem „PL”,
 • hologram z godłem Rzeczypospolitej Polskiej,
 • zegar z aktualną datą i godziną,
 • gilosz (charakterystyczne tło, którego kolorystyka i wzór zmieniają się w zależności od kąta nachylenia ekranu).

Do weryfikacji mPrawa jazdy służy inna rządowa aplikacja – mWeryfikator.

Jeśli spostrzeżesz, że dane w mPrawie jazdy są niepoprawne, zgłoś rozbieżności za pomocą formularza. Złożenie wniosku o zaktualizowanie informacji jest bezpłatne. Dostaniesz odpowiedź w ciągu 30 dni, przy czym w szczególnych przypadkach ten okres może się wydłużyć do 60 dni. Nie korzystaj z usługi mPrawo jazdy w tym czasie.

Czy mPrawo jazdy jest obowiązkowe?

Używanie aplikacji mObywatel z mPrawem jazdy jest dobrowolne. Darmowa usługa przyda Ci się w wielu sytuacjach, które wymagają okazania danych zawartych w papierowym dokumencie. Doskonałym przykładem jest stłuczka parkingowa.

Z zasady jest na tyle drobna, że kierowcy nie wzywają policji, tylko spisują oświadczenie. Rozwiązanie problemu staje się trudniejsze, kiedy jeden z kierowców – a zwłaszcza sprawca – nie ma fizycznego dokumentu. W tej sytuacji osoba poszkodowana może zacząć podejrzewać, że druga strona w rzeczywistości nie ma uprawnienia do kierowania pojazdem, więc zdecyduje się na wezwanie policji.

Z mPrawa jazdy skorzystasz również podczas kupowania ubezpieczenia samochodu – zarówno online, jak i w oddziale stacjonarnym. Kierowcy korzystający z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC na Punkta.pl podają m.in. datę wydania prawa jazdy.

Czy musisz włączać aplikację podczas kontroli drogowej w Polsce? Od 5 grudnia 2020 roku, czyli od dnia wejścia w życie składowej pakietu deregulacyjnego dla kierowców, zmotoryzowani nie muszą mieć przy sobie tradycyjnego prawa jazdy. Policjant zweryfikuje Twoje uprawnienia online, korzystając z CEK-u. Co się stanie, jeśli nie będziesz mieć mPrawa jazdy, a kontrolujący – zasięgu? Spokojnie, nie dostaniesz mandatu. Jeżeli połączenie się z systemem będzie niemożliwe, policjant powinien skontaktować się z komendą, aby sprawdzić uprawnienia telefonicznie.

Pamiętaj, że musisz mieć ważne tradycyjne prawo jazdy podczas kierowania pojazdem za granicą. Usługa mPrawo jazdy nie jest honorowana w innych krajach. Zwykły dokument przyda Ci się także w stacjonarnej wypożyczalni samochodów. Chociaż rządowy portal gov.pl podaje, że mPrawo jazdy pozwala na wylegitymowanie się podczas wypożyczania pojazdu, nie każda placówka zmieniła zasady wynajmu.

Jak aktywować mPrawo jazdy w smartfonie? Uważaj na oszustów!

Wystarczy pobrać aplikację mObywatel z oficjalnego sklepu dla użytkowników smartfonów z Androidem lub iPhone-ów z iOS-em. Uważaj na podejrzane linki, które możesz otrzymywać w SMS-ach! CERT Polska ostrzegał kierowców przed próbami wyłudzenia danych w 2021 roku.

Potencjalne ofiary cyberprzestępców dostawały wiadomości ze skróconym linkiem do strony imitującej Google Play. Celem zainstalowania fałszywej aplikacji jest kradzież danych do logowania do bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych. Wystarczy jedno nieroztropne kliknięcie, aby stracić dostęp do kont, a nawet tysiące złotych.

Jak bezpiecznie aktywować mPrawo jazdy w telefonie?

 1. Ściągnij na smartfon darmową aplikację mObywatel, która jest dostępna w Google Play i App Store. Jeżeli korzystasz z nowszego modelu Huawei, musisz poczekać na dodanie aplikacji do AppGallery.
 2. Otwórz aplikację i kliknij „Dodaj dokument”. Wybierz mPrawo jazdy.
 3. Aby zyskać dostęp do cyfrowego prawa jazdy, musisz potwierdzić operację za pomocą Profilu Zaufanego. Założysz go poprzez zalogowanie się do bankowości elektronicznej.
 4. Gotowe! Masz aktywne mPrawo jazdy. Dane są podpisane unikalnym certyfikatem, który jest przypisany wyłącznie do jednego urządzenia i użytkownika. Kilka elementów odgrywa rolę zapory przed niepożądanymi osobami trzecimi: zaszyfrowany zapis, hasło do aplikacji mObywatel i blokada Twojego smartfona.

Jeśli pojawią się problemy techniczne, napisz wiadomość na adres mobywatel-pomoc@nask.pl lub zadzwoń pod numer +48221822253. Infolinia jest dostępna od 7:00 do 18:00 w dni robocze. Pamiętaj o aktualizacjach aplikacji mObywatel, żeby nie ominęły Cię żadne nowe funkcje, a Twoje dane były odpowiednio zabezpieczone.

Podsumowanie

 • mPrawo jazdy to usługa dostępna w aplikacji mObywatel. Nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy, które jest wydawane po uzyskaniu uprawnień, ale pozwala na szybką identyfikację kierowcy w pewnych sytuacjach.
 • Cyfrowe prawo jazdy zawiera zdjęcie z Rejestru Dowodów Osobistych i dane z Centralnej Ewidencji Kierowców.
 • Jeśli informacje w aplikacji nie są zgodne z tymi na tradycyjnym dokumencie, zgłoś poprawki za pomocą formularza na gov.pl.
 • Aby mieć pewność, że korzystasz z aplikacji mObywatel w bezpieczny sposób, pobierz ją z oficjalnego sklepu: Google Play lub AppStore. Do aktywacji usługi mPrawo jazdy potrzebujesz Profilu Zaufanego.
 • mPrawo jazdy nie jest wystarczające za granicą. Wyruszając w podróż, weź ze sobą papierowe prawo jazdy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments