Klauzula alkoholowa idealna na wakacje? Sprawdzamy "polisę od piwa"

Aktualizacja:
klauzula alkoholowa

Wyjeżdżając na wakacje, zdarza nam się spędzać czas przy alkoholu i rozkoszować się lokalnymi trunkami. Zawsze chcemy mieć jednak pewność, że jeśli coś nam się stanie, to fakt, że wypiliśmy jedno piwo, czy lampkę wina nie sprawi, że ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Do niedawna była to jednak bardzo popularna praktyka, która zaczyna się jednak powoli zmieniać. Jak działa klauzula alkoholowa?

Niewypłacone odszkodowanie za wypadek na wakacjach nawet w przypadku posiadania ubezpieczenia podróżnego? Wszystko za sprawą tak zwanej klauzuli alkoholowej. Firmy, u których się na nią zdecydujemy, pokryją koszty leczenia naszych urazów nawet, jeśli dojdzie do nich po tym, jak spożyliśmy napoje wysokoprocentowe. Oczywiście są jednak określone warunki, na których klauzula ta obowiązuje.

Najpierw trzeba zacząć od wyjaśnienia tej kwestii. W ubezpieczeniach turystycznych , ale generalnie także innych ubezpieczeniach, nieszczęśliwe wypadki, zachorowania, czy szkody wyrządzone osobom trzecim, do których doszło, gdy ubezpieczony był nietrzeźwy (czyli zgodnie z polskim prawem – powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) nie są pokrywane przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie z klauzulą alkoholową – jak to działa w praktyce?

Jeśli podczas wakacji, po kilku głębszych spadniesz ze schodów i złamiesz nogę, a lekarz, który udziela Ci pomocy odnotuje w raporcie medycznym, że u pacjenta stwierdzono 1 promil alkoholu we krwi, to ubezpieczyciel zakwestionuje wypłatę odszkodowania, chyba że posiadamy właśnie wspomnianą klauzulę.

Jak ją sobie zapewnić? Podstawowa sprawa to dodatkowa opłata. Na szczęście nie występuje ona wszędzie. Takie firmy jak Generali, czy Gothaer oferują te rozszerzenie bez jakichkolwiek dopłat. W firmie Compensa musimy jednak zapłacić 20 proc. podstawowej składki ubezpieczenia, a w Allianz, która jako pierwsza wprowadziła taką ofertę, musimy dołożyć aż 30 proc. składki jeśli chcemy być chronieni także po alkoholu.

Czytaj także: Klauzule abuzywne

Czytaj również: Przewodnik Włochy – gdzie pojechać, co zobaczyć, jakie ubezpieczenie kupić?

Klauzula alkoholowa, jak to działa? Wypić możemy, byle z głową!

Obecnie opcja ta staje się coraz popularniejsza, a kolejne firmy wprowadzają ją do swoich ofert. Tym bardziej, że pierwsze wyniki sprzedaży pokazują, że Polacy bardzo chętnie decydują się na jej wykupienie. Lubiane przez coraz większą liczbę turystów wakacje w opcji all-inclusive, charakteryzują się tym, że podczas ich trwania alkohol jest łatwo dostępy. Ciężko się więc dziwić, że takie ubezpieczenie szybko się przyjęło. Ubezpieczeni wciąż muszą jednak pamiętać, żeby przesadnie nie szaleć.

Czytaj także: Zagraniczne (i nie tylko) wakacje Polaków 2018 – gdzie spędziliśmy lato?

Przykładowo w AXA klauzula alkoholowa obowiązuje, o ile poziom alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila. Oznacza to, że jeśli podczas upojnej imprezy po 7 kieliszku wina złamiemy nogę i trafimy do szpitala, ubezpieczyciel może zakwestionować pokrycie kosztów leczenia.  Klauzula alkoholowa nie oznacza przyzwolenia na totalne pijaństwo i ekscesy rodem z filmu o Las Vegas. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i de facto pozostaje bez ochrony na wakacjach.

Zanim wykupimy takie zabezpieczenie, lepiej dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby dokładnie wiedzieć za co płacimy.

Szukasz ubezpieczenia turystycznego? Sprawdź ofertę Nationale Nederlanden! 

Ubezpieczenie od piwa hitem wakacji?

Nieoficjalnie mówi się, że tylko w pierwszej połowie 2017 roku przed wyjazdem na wakacje na wykup klauzuli alkoholowej zdecydowało się aż 30 tysięcy Polaków. Dane za obecny rok nie są jeszcze znane, ale można przypuszczać, że ta liczba tylko się zwiększyła.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na Sylwestra

Wszyscy turyści jednak wciąż muszą stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i uważać na sytuację w której szkodę wyrządzimy np. innej osobie, albo pod wpływem alkoholu zniszczymy cudze mienie. Sytuacji, w której gość demoluje pokój hotelowy, albo niszczy wyposażenie restauracji raczej nie będzie można wytłumaczyć ubezpieczycielowi zwykłym „o jedną lampkę za dużo”.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? 

Klauzula alkoholowa nie pozwala na prowadzenie pojazdu!

Podobnie jest w przypadku jazdy samochodem. Tutaj polisa nam nie pomoże i sytuacja jest niezmienna i oczywista. Po wypiciu alkoholu nie możemy wsiadać za kierownicę.

Szkody na osobach czy rzeczach nie są uznawane, dokładnie tak jak działa to przy najpopularniejszych ubezpieczeniach OC komunikacyjnego, gdzie pijani kierowcy sami odpowiadają za konsekwencje swoich działań – podkreśla Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

Nie ma co się dziwić, że ubezpieczyciele coraz bardziej rozszerzają swoje pakiety ubezpieczeń. Polacy wyjeżdżają za granicę coraz chętniej, a przychody biur turystycznych w 2017 roku osiągnęły niemal 7 milionów złotych. Wycieczki zagraniczne są dostępne w coraz bardziej przystępnych cenach, nic więc dziwnego, że nasi rodacy masowo wyjeżdżają do takich krajów jak Grecja, Turcja, czy Bułgaria. Przy okazji stają się też coraz bardziej świadomymi klientami, a ubezpieczenie turystyczne, precyzyjnie dopasowane do potrzeb, ze zbędnego luksusu, powoli przekształca się w niezbędny aspekt dłuższej wyprawy każdego Polaka. Można więc się spodziewać, że nie tylko klauzula alkoholowa będzie stopniowo zyskiwała na popularności, ale też że ubezpieczyciele będą wymyślali kolejne tego typu udogodnienia tak, aby wyjeżdżający mógł dopasować polisę bezpośrednio do swoich potrzeb.

Czytaj także: Jazda na nartach po alkoholu


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej