Ubezpieczenie do Holandii: bezpieczeństwo w kraju tulipanów

Opublikowano: 10.01.2020

Jednym z krajów UE chętnie odwiedzanych przez polskich turystów jest Holandia. Nie ma się co dziwić, kraj zachęca do wizyty swoim dziedzictwem przedstawionym przekrojowo w ofercie lokalnych instytucji kulturalnych, bogactwem architektury miejskiej i obronnej, wspaniałymi krajobrazami, atrakcjami kulinarnymi i – przede wszystkim – wielokulturowością i wolnością tamtejszych miast. Jeśli wybierasz się do kraju tulipanów i wiatraków, sprawdź jakie ubezpieczenie do Holandii warto wybrać!

Karta EKUZ: wystarczy czy za mało?

Holandia jako członek UE objęta jest działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ): przy wyjeździe z Polski warto udać się do ZUS-u i wyrobić ją, będziemy mieli za granicą poświadczenie o ubezpieczeniu społecznym, a co za tym idzie – dostęp do podstawowej opieki medycznej. Warto wiedzieć, że karta EKUZ respektowana jest wyłącznie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, leczenie prywatne jej posiadacz pokrywa już niestety we własnym zakresie. Karta nie gwarantuje również zabezpieczenia transportu medycznego i kosztów akcji ratunkowych: w razie niebezpiecznego wypadku i jego następstw podróżującemu po Holandii niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie prywatne. Czy więc karta EKUZ jest dostatecznym zabezpieczeniem? Przy krótkim, góra kilkudniowym pobycie prawdopodobnie tak; na dłuższy jednak pobyt w Holandii polisę ubezpieczeniową rekomenduje się jako tę zapewniającą kompleksowe zabezpieczenie podróżnego. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie sprawdzi się karta EKUZ? 

Czy naprawdę potrzebuję ubezpieczenia w Holandii?

Jak zaleca Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ze względu na wysokie koszty leczenia w zagranicznych placówkach i bardzo ograniczony zakres refundacji zabiegów przez NFZ po krajach unijnych najlepiej jest podróżować z dodatkowo wykupionym ubezpieczeniem turystycznym. Holandia nie jest tu wyjątkiem: potrzebować go możemy w przypadku bardziej skomplikowanego leczenia stomatologicznego (np. przy ukruszonej koronie czy zniszczonym moście), uiszczeniu opłat za wykonane w szpitalach badania, zabiegi oraz przygotowania do operacji i samą operację. Dodatkowo, na zwrot pieniędzy wydanych na refundowane przez NFZ świadczenia medyczne należy posiadać oryginały rachunków, a na dokumentach dotyczących refundowanych leków adnotację o szczegółach zakupu i dane osoby wystawiającej receptę. Wymogi te mogą być kłopotem przy poważniejszych problemach zdrowotnych i związanymi z nimi uciążliwościami i stresem. Tym bardziej, że NFZ przystępuje do refundacji dopiero po złożeniu kompletnego zestawu dokumentów.

Dodatkowe ubezpieczenie w Holandii: które jest przydatne?

Wybierając dodatkową polisę ubezpieczeniową w Holandii przekalkulujmy dokładnie jej koszty i dostosujmy ją do planu pobytu – oszczędzimy sobie nadmiernych wydatków i zapewnimy kompleksową ochronę w trakcie podróży. Możemy skorzystać ze strony internetowej multiagencji, znajdziemy tam oferty towarzystw ze szczegółami ochrony gwarantowanej przez daną polisę. Warto to zrobić, ponieważ poznamy nie tylko zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale i koszt polisy za jeden dzień pobytu (koszty te wynoszą zaledwie kilka złotych dziennie). 

SPRAWDŹ: Wyjazd na Ukrainę: jakie ubezpieczenie na podróż kupić? 

Różnice pomiędzy poszczególnymi towarzystwami bywają spore: w każdej polisie znajdziemy oczywiście pokrycie kosztów leczenia do wskazanej przez nas wysokości, ale możemy odnaleźć zabezpieczenie mienia przed kradzieżą podczas wyjazdu, usługę assistance, polisa może pokryć też koszty ratownictwa. Niektóre polisy ubezpieczeniowe do Holandii posiadają darmowe rozszerzenia o następstwa nieszczęśliwych wypadków (polisa NNW) powstałych wskutek uprawiania sportów rekreacyjnych (polecane jest podróżnym chcącym w Holandii jeździć turystycznie rowerem) czy pokrycie kosztów leczenia pomimo bycia pod wpływem alkoholu. Wreszcie ubezpieczenie do Holandii zagwarantować nam może ochronę w przypadku zaostrzenia się chorób przewlekłych (co ważne, bo w przypadku tego typu schorzeń koszty leczenia są zawsze wysokie, szczególnie zagranicą), może również zabezpieczyć nasze mienie pozostawione w Polsce przed okradzeniem, zalaniem, pożarem czy innym nieszczęśliwym zdarzeniem. Jak więc widać na powyższych przykładach, warto jest przekalkulować niezbędne dla siebie ubezpieczenie, sprawdzić oferowane rozszerzenia i wybrać najlepiej nam pasującą ofertę. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments