Ubezpieczenie do Holandii: bezpieczeństwo w kraju tulipanów

Aktualizacja:

Jednym z krajów UE chętnie odwiedzanych przez polskich turystów jest Holandia. Nie ma się co dziwić, kraj zachęca do wizyty swoim dziedzictwem przedstawionym przekrojowo w ofercie lokalnych instytucji kulturalnych, bogactwem architektury miejskiej i obronnej, wspaniałymi krajobrazami, atrakcjami kulinarnymi i – przede wszystkim – wielokulturowością i wolnością tamtejszych miast. Jeśli wybierasz się do kraju tulipanów i wiatraków, sprawdź jakie ubezpieczenie do Holandii warto wybrać!

Karta EKUZ: wystarczy czy za mało?

Holandia jako członek UE objęta jest działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ): przy wyjeździe z Polski warto udać się do ZUS-u i wyrobić ją, będziemy mieli za granicą poświadczenie o ubezpieczeniu społecznym, a co za tym idzie – dostęp do podstawowej opieki medycznej. Warto wiedzieć, że karta EKUZ respektowana jest wyłącznie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, leczenie prywatne jej posiadacz pokrywa już niestety we własnym zakresie. Karta nie gwarantuje również zabezpieczenia transportu medycznego i kosztów akcji ratunkowych: w razie niebezpiecznego wypadku i jego następstw podróżującemu po Holandii niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie prywatne. Czy więc karta EKUZ jest dostatecznym zabezpieczeniem? Przy krótkim, góra kilkudniowym pobycie prawdopodobnie tak; na dłuższy jednak pobyt w Holandii polisę ubezpieczeniową rekomenduje się jako tę zapewniającą kompleksowe zabezpieczenie podróżnego. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie sprawdzi się karta EKUZ? 

Czy naprawdę potrzebuję ubezpieczenia w Holandii?

Jak zaleca Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ze względu na wysokie koszty leczenia w zagranicznych placówkach i bardzo ograniczony zakres refundacji zabiegów przez NFZ po krajach unijnych najlepiej jest podróżować z dodatkowo wykupionym ubezpieczeniem turystycznym. Holandia nie jest tu wyjątkiem: potrzebować go możemy w przypadku bardziej skomplikowanego leczenia stomatologicznego (np. przy ukruszonej koronie czy zniszczonym moście), uiszczeniu opłat za wykonane w szpitalach badania, zabiegi oraz przygotowania do operacji i samą operację. Dodatkowo, na zwrot pieniędzy wydanych na refundowane przez NFZ świadczenia medyczne należy posiadać oryginały rachunków, a na dokumentach dotyczących refundowanych leków adnotację o szczegółach zakupu i dane osoby wystawiającej receptę. Wymogi te mogą być kłopotem przy poważniejszych problemach zdrowotnych i związanymi z nimi uciążliwościami i stresem. Tym bardziej, że NFZ przystępuje do refundacji dopiero po złożeniu kompletnego zestawu dokumentów.

Dodatkowe ubezpieczenie w Holandii: które jest przydatne?

Wybierając dodatkową polisę ubezpieczeniową w Holandii przekalkulujmy dokładnie jej koszty i dostosujmy ją do planu pobytu – oszczędzimy sobie nadmiernych wydatków i zapewnimy kompleksową ochronę w trakcie podróży. Możemy skorzystać ze strony internetowej multiagencji, znajdziemy tam oferty towarzystw ze szczegółami ochrony gwarantowanej przez daną polisę. Warto to zrobić, ponieważ poznamy nie tylko zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale i koszt polisy za jeden dzień pobytu (koszty te wynoszą zaledwie kilka złotych dziennie). 

SPRAWDŹ: Wyjazd na Ukrainę: jakie ubezpieczenie na podróż kupić? 

Różnice pomiędzy poszczególnymi towarzystwami bywają spore: w każdej polisie znajdziemy oczywiście pokrycie kosztów leczenia do wskazanej przez nas wysokości, ale możemy odnaleźć zabezpieczenie mienia przed kradzieżą podczas wyjazdu, usługę assistance, polisa może pokryć też koszty ratownictwa. Niektóre polisy ubezpieczeniowe do Holandii posiadają darmowe rozszerzenia o następstwa nieszczęśliwych wypadków (polisa NNW) powstałych wskutek uprawiania sportów rekreacyjnych (polecane jest podróżnym chcącym w Holandii jeździć turystycznie rowerem) czy pokrycie kosztów leczenia pomimo bycia pod wpływem alkoholu. Wreszcie ubezpieczenie do Holandii zagwarantować nam może ochronę w przypadku zaostrzenia się chorób przewlekłych (co ważne, bo w przypadku tego typu schorzeń koszty leczenia są zawsze wysokie, szczególnie zagranicą), może również zabezpieczyć nasze mienie pozostawione w Polsce przed okradzeniem, zalaniem, pożarem czy innym nieszczęśliwym zdarzeniem. Jak więc widać na powyższych przykładach, warto jest przekalkulować niezbędne dla siebie ubezpieczenie, sprawdzić oferowane rozszerzenia i wybrać najlepiej nam pasującą ofertę. 

Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

Podsumowanie

Holandia, znana jako kraj tulipanów i wiatraków, zachęca do bliższego poznania. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się obrać właśnie ten kierunek podróży. Jakie ubezpieczenie do Holandii wybrać i co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej