10 rzeczy, których nie wiesz o OC - sprawdź zanim wyjedziesz!

Opublikowano: 10.04.2019
10 rzeczy, których nie wiesz o oc

OC, obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, każdy posiadacz pojazdu opłaca regularnie co roku. Czy wiesz, za co właściwie płacisz i do czego uprawnia Cię OC? Z naszego tekstu dowiesz się także, czego możesz domagać się z OC sprawcy wypadku. Warto znać swoje prawa.

1. Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce muszą mieć wykupione roczne OC. Wyjątek stanowią pojazdy zabytkowe i wolnobieżne, które można ubezpieczać na krótszy czas.

2. Mając OC, możesz jeździć nie tylko po polskich, ale i europejskich drogach, a także norweskich, szwajcarskich, w Księstwie Liechtenstein i Serbii.

3. Najlepsze OC to najtańsze OC. Nie daj się zwieść reklamom „u nas najlepsze OC”. Zakres ubezpieczenia opisany jest w ustawie i każde towarzystwo musi oferować dokładnie ten sam zakres. Aby kupić najtańsze OC, należy porównać rozmaite oferty.

4. Polisa OC przedłuża się automatycznie. Jeśli nie zmieniasz po roku towarzystwa ubezpieczeniowego, nie musisz się o nic martwić. Nie musisz nawet pamiętać o terminie kolejnej składki – ubezpieczyciel prześle Ci wszystkie szczegóły listem. Jeśli jednak decydujesz się na innego ubezpieczyciela, pamiętaj, by wypowiedzieć stare OC. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał zapłacić podwójnie.

5. Każde towarzystwo inaczej nalicza zniżki i zwyżki. Każdy ubezpieczyciel może samodzielnie ustalać sposób naliczania zniżek lub zwyżek za bezszkodową jazdę. Może się zdarzyć, że u jednego ubezpieczyciela mamy maksymalną zniżkę, a przechodząc do innego dostajemy tylko 40%. W jednym TU otrzymamy maksymalne ulgi np. po pięciu latach bezszkodowej jazdy, a w drugiej dopiero po ośmiu latach. Dlatego warto porównywać ze sobą oferty przed zakupem.

 

 

6. Odszkodowanie za uszkodzone mienie. Jeśli w wyniku stłuczki lub wypadku Twoje auto zostało uszkodzone, należy Ci się odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. To jasne. Odszkodowanie może być w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Do Ciebie też należy decyzja, czy naprawiasz samochód w zaprzyjaźnionym warsztacie, czy w ASO. Ale odszkodowanie należy się nie tylko za uszkodzone auto.
• Jeśli w trakcie zdarzenia miałeś zamontowany w samochodzie fotelik dla dziecka, mógł on również ulec uszkodzeniom, nawet niewidocznym gołym okiem. Masz prawo żądać od sprawcy wypadku zwrotu kosztów zakupu nowego. Ten koszt pokryje OC.
• Jeśli w wyniku wypadku zniszczeniu uległy rzeczy, które przewoziłeś w samochodzie (np. bagaż) – również masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów.

https://punkta.pl/abc-likwidacji/likwidacja-szkody-rozliczenie-bezgotowkowe-wariant-kosztorysowy/

7. Kiedy po wypadku Twoje auto trafia do warsztatu, a Ty zostajesz bez pojazdu? Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy.

8. Jeśli Twoje auto nie ma jeszcze sześciu lat, możesz domagać się odszkodowania za utratę wartości handlowej. Oczywistym jest, że na rynku wtórnym mniejszą wartość ma samochód powypadkowy. Nie wahaj się skorzystać z tego prawa.

9. Polisa OC pokrywa koszty leczenia urazów u ofiar wypadku. Warto wiedzieć, że nie tylko fizycznych. Jeśli po wypadku cierpisz na stany lękowe, a przeżyta trauma uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, masz prawo domagać się zwrotu kosztów terapii psychologicznej.

10. Ubezpieczyciel może żądać od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Ma do tego prawo w następujących przypadkach, kiedy sprawca:

• wyrządził szkodę umyślnie;
• był pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych substancji odurzających
• ukradł samochód;
• nie miał prawa jazdy;
• uciekł z miejsca zdarzenia.

W takich sytuacjach ubezpieczyciel zajmie się wypłatą środków dla wszystkich poszkodowanych, ale sprawca całego zdarzenia będzie musiał oddać pieniądze.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments