Stało się, stłuczka. To może się zdarzyć każdemu kierowcy, nawet najlepszemu. Wystarczy jeden mały błąd, by spotkała nas utrata wypracowanych przez lata zniżek. Na szczęście można uprzedzić przykre skutki i w porę się przed tą stratą zabezpieczyć. Takie możliwości niesie gwarancja utrzymania zniżek – jak najlepiej na niej skorzystać?
O niskich składkach ubezpieczeń komunikacyjnych marzy niemal każdy kierowca. Ubezpieczyciele oferują oczywiście upusty od opłacanych składek, ale należą się one tym kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie powodują szkód. Zniżki za bezszkodową jazdę powiększają się z każdym kolejnym rokiem bez stłuczki, sięgając z czasem nawet kilkudziesięciu procent i stanowiąc niebagatelną ulgę w kosztach ubezpieczeń. Przykładowo, młody kierowca bez zniżek, a nawet ze zwyżką za wiek, może za ubezpieczenie swojego kilkuletniego Golfa zapłacić nawet 2500 zł. Jego ojciec, za ten sam samochód zapłaci tylko 400 zł składki OC. Zniżki mają więc znaczenie. Jak ich nie stracić?
Najlepszym sposobem ochrony przed utratą zniżki jest oczywiście bezpieczna jazda. Nie traci się również zniżek, gdy szkoda jest skutkiem działań innych osób. Można się również ochronić się przed ich utratą nawet wówczas, gdy doszło do zawinionej szkody. I tu właśnie przechodzimy do gwarancji czy też ochrony zniżek. Jak to działa?
Na czym polega gwarancja, ochrona zniżek?
Opcja gwarancji utrzymania zniżek dedykowana jest posiadaczom zniżek za bezszkodową jazdę. W sytuacji wystąpienia zawinionej szkody opcja ta zabezpiecza przed stratą zniżek uzyskanych przez lata bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. W sytuacji zawinionej szkody ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu, zgłasza szkodę do UFG, ale w zakresie zniżek traktuje ją jako niebyłą – nie bierze szkody pod uwagę przy ustalaniu zniżek na następny rok, utrzymując je na niezmienionym poziomie.
W konsekwencji zniżki za bezszkodową jazdę zostają utrzymane w nowym okresie ubezpieczeniowym. Mogą nawet wzrosnąć, jeśli nie osiągnęły maksymalnego pułapu.
Kto skorzysta na ochronie zniżek?
Ochrona przed utratą zniżek obejmuje zwykle pierwszą zawinioną szkodę w danym okresie ubezpieczeniowym, siłą rzeczy nie jest więc opłacalna dla tych, którym stłuczki przytrafiają się stale. Natomiast kierowcy ostrożni, przezorni, pragmatyczni i kalkulujący koszty doceniają możliwość zachowania wypracowanych zniżek, zwłaszcza, gdy osiągnęły one maksymalny poziom.
Kierowcom wypracowującym dopiero większe zniżki ubezpieczenie od ich utraty umożliwia kontynuację działań i chroni przed zaprzepaszczeniem dotychczasowych wysiłków. Opcja polecana jest także kierowcom współdzielącym pojazd z innym użytkownikiem. Wykupienie gwarancji zniżek za niewielką opłatą może mieć proste przełożenie na znaczące zmniejszenie kosztów w następnych latach.
Dostępność opcji ochrony przed utratą zniżek – gdzie kupić?
Gwarancję zachowania zniżek w przypadku zawinionej szkody oferuje wielu ubezpieczycieli. Najczęściej jest to odpłatna opcja dodatkowa powiązana z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Można spotkać ją także jako bezpłatną ofertę ubezpieczyciela.
Zdarza się, że ochrona zniżek uzyskanych za bezszkodową jazdę jest oferowana jako bonus dla stałych klientów lub gratis przy zakupie innych produktów czy usług. Stała oferta ochrony zniżek wzbogacana jest przez TU o sezonowe promocje, zachęcające do skorzystania z tej możliwości.
Czytaj także: Kalkulator zniżek OC
Różne warianty gwarancji zniżek
Dokonując wyboru warto porównać warunki oferty różnych towarzystw, ponieważ poszczególne opcje ochrony zniżek mogą się znacznie od siebie różnić. Zróżnicowanie propozycji pozwala dopasować produkt do indywidualnych potrzeb klientów. W tańszych wariantach najczęściej należy uwzględnić, że gwarancja ochrony zniżek ma zastosowanie tylko w przypadku drobnych stłuczek, czyli jeśli wjedziesz komuś w zderzak, albo zarysujesz drzwi – nie obejmuje wówczas szkód większego rozmiaru, wykraczających poza określoną wysokość. Najkorzystniejszą opcją ochrony jest gwarancja utrzymania zniżek niezależnie od rozmiarów stłuczki.
Przy korzystaniu z ofert różnych ubezpieczycieli, na przykład w sytuacji posiadania kilku pojazdów, warto pamiętać, że ochrona przed utratą zniżek za bezszkodową jazdę jest respektowana tam, gdzie została wykupiona.
Czytaj także: Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC
Czy warto mieć ochronę zniżek w OC?
Produkt nie jest drogi – niektórzy ubezpieczyciele dorzucają go gratis, lub za kilkanaście złotych do sprzedawanej polisy. Z doświadczenia wynika jednak, że jest to raczej klasyczny chwyt marketingowy, a nie wsparcie dla klienta.
Po pierwsze ochrona zniżek działa TYLKO u ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę. Nie oznacza to jednak wcale, że zaproponuje on najtańszą polisę w kolejnym roku. Taryfy ubezpieczycieli zmieniają się na bieżąco i nawet jeśli posiadamy ochronę zniżek, to po roku i szkodzie, z dużym prawdopodobieństwem u tego ubezpieczyciela zapłacimy drożej.
Z praktyki ubezpieczeniowej wynika, że po szkodzie najlepiej zmienić ubezpieczyciela – to najlepszy sposób na tańsze OC.
Czytaj także: Utrata zniżek OC: jak odzyskać zniżki u ubezpieczyciela?
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym tekście: JAK UNIKNĄĆ ZWYŻKI NA OC?
Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC ? Sprawdź co mamy dla Ciebie!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Mechanizm obliczania składki OC nie jest skomplikowany. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz około 10% upustu, ale jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy jesteś sprawcą kolizji.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a mimo to po polskich drogach według danych UFG jeździ ponad ćwierć miliona kierowców bez tej polisy, zapewne szukając wątpliwych oszczędności. A oszczędności można poszukać także przy opłaceniu OC, i to całkiem zgodnie z prawem. Akademia mfind przedstawia 13 sposobów na zaoszczędzenie na składce OC.
Osoby, które po kilku latach spędzonych na emigracji wracają do Polski, chcą wiedzieć, czy ich bezszkodowa jazda po zagranicznych drogach zostanie uznana i doceniona odpowiednio wysoką zniżką przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. Sprawdziliśmy, jak sprawa wygląda u poszczególnych ubezpieczycieli i czy zniżki na OC/AC z zagranicy są honorowane.
W Wielkiej Brytanii, Francji czy we Włoszech powszechne jest stosowanie aplikacji mobilnych oraz urządzeń rejestrujących i monitorujących zachowania kierowców na drodze. Za przepisową jazdę mogą oni liczyć na zniżki u ubezpieczycieli. A jak jest w Polsce? Czy za zapis z kamery w aucie otrzymasz niższe ubezpieczenie OC? Zyskasz zniżki? Być może niebawem, ale jeszcze nie teraz.
Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 25 lat, jeszcze jakiś czas temu wydawało się sprawą zarówno problematyczną, jak i kosztowną. Na szczęście dzisiaj sytuacja właścicieli starych samochodów prezentuje się znaczenie ciekawiej. Miejsce wcześniejszego ubezpieczyciela zajęła Compensa, a Polski Związek Motorowy wynegocjował w towarzystwie ubezpieczeniowym korzystne zniżki na OC starych samochodów.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.